Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 79 lat temu na warszawską Pragę weszła Armia Czerwona…
2023-09-14, 10:00 Autor: IAR/D.Panek/K.Koziełł

79 lat temu na warszawską Pragę weszła Armia Czerwona i ludowe Wojsko Polskie

IPN - plakat organizatora
IPN - plakat organizatora
79 lat temu, 14 września 1944 roku, w 45. dniu Powstania Warszawskiego, na warszawską Pragę weszły oddziały Armii Czerwonej i 1. Armii ludowego Wojska Polskiego. Rozpoczęcie radzieckiego natarcia wzbudziło w dowództwie Armii Krajowej nadzieję na uratowanie powstania. Jednak, gdy po drugiej stronie Wisły powstańcy walczyli o stolicę z niemieckim okupantem, na Pradze NKWD przy współudziale UB rozpoczęło planową eksterminację polskich patriotów.
W 79. rocznicę wkroczenia na warszawską Pragę wojsk sowieckich i ludowego Wojska Polskiego Instytut Pamięci Narodowej odda hołd zamordowanym i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1954. Uroczystości rozpoczną się o godz. 15.00 w Izbie Pamięci Strzelecka 8. Zaplanowano między innymi wykład "Obóz NKWD nr 10 w Rembertowie", występ słowno-muzyczny w wykonaniu Moniki Oliszewskiej, złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą więźniom Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, a także mszę świętą w intencji osób zamordowanych i zadręczonych przez NKWD i UB w katowniach praskich w latach 1944-1954.

Walki o warszawską Pragę rozpoczęte 10 września 1944 roku, trwały kilka dni. W natarciu wzięła udział polska 1. Dywizja Piechoty imienia Tadeusza Kościuszki, podporządkowana radzieckiej 47. Armii. Już 12 września Niemcy zdali sobie sprawę, że walka jest przegrana i rozpoczęli wycofywanie oddziałów w głąb Pragi. Walki o prawobrzeżną część stolicy zakończyły się o 5.30 rano, 15 września.

Większość mieszkańców Warszawy czekała na pomoc dla walczących już od półtora miesiąca powstańców. Co prawda armia sowiecka rozpoczęła zrzuty broni w dzielnicach będących jeszcze w rękach polskich, ale nie nadawała się ona do użytku. Dwa dni później na Czerniakowie wylądowali z kolei pierwsi "berlingowcy”, jednak żołnierze ludowego Wojska Polskiego byli pozbawieni wsparcia i nie zostali przeszkoleni do walk w mieście. Na rzeczywistą ofensywę Armii Czerwonej na odcinku warszawskim trzeba było poczekać jeszcze 3,5 miesiąca.

14 września na Pragę wkroczyli zaś sowieci i jednostki ludowego Wojska Polskiego. Za nimi do miasta weszły oddziały NKWD i Smiersz, czyli sowieckiego kontrwywiadu wojskowego. Ich zadaniem było wykrywanie i zwalczanie członków narodowych konspiracyjnych struktur wojskowych i politycznych, nieakceptujących nowego proradzieckiego porządku. W praktyce jednak zatrzymany mógł być każdy, kogo władza ludowa uznała za wroga systemu albo "ludu pracującego miast i wsi".

NKWD zajmowało budynki, w których przetrzymywano, przesłuchiwano i torturowano schwytanych. Często też w katowniach wykonywano wyroki śmierci. Spośród miejsc martyrologii polskich patriotów należy wymienić praskie Więzienie Karno-Śledcze numer III z siedzibą w nieistniejącym już budynku przy ulicy Ratuszowej 11 (obecnie Namysłowska 6), tak zwane Toledo, czy budynek przy Strzeleckiej 8.

(więcej)

Jednym z najcięższych, było Więzienie Karno-Śledcze numer III, tak zwane Toledo, gdzie torturowano więźniów i wykonywano liczne egzekucje. Początkowo zajęło je NKWD, a później UB. Toledo ogrodzone było trzymetrowym murem, z drutem kolczastym i wmurowanymi odłamkami szkła. Więźniów mordowano w specjalnie wybudowanym bunkrze. Zwłoki chowano w rowie, na terenie więzienia. Po 1956 roku w budynku znalazł się zakład karny dla kobiet. W latach 70. gmach rozebrano, a na jego miejscu postawiono bloki mieszkalne.

Złą sławą wśród mieszkańców stolicy okrył się też gmach przy ulicy Cyryla i Metodego 4, który powstał w latach 30. XX wieku, jako internat dla studentów teologii prawosławnej i związany był ze znajdującą się obok Cerkwią Świętej Marii Magdaleny. Przetrzymywani w nim więźniowie byli torturowani i zabijani. W 1945 roku budynek został zajęty przez jednostki Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, które wcześniej znajdowały się w różnych częściach Pragi. W 1950 siedzibę bezpieki przeniesiono do Pałacu Mostowskich.

Miejsce kaźni znajdowało się również w pochodzącym z czasów carskich budynku przy ulicy 11 Listopada 68, zwanym Kordegardą. Była to siedziba prokuratury i Sowieckiego Trybunału Wojennego. Śledztwa przeprowadzano na miejscu, również tutaj wykonywano wyroki. Zwłoki zamordowanych grzebano na poboczach nasypów kolejowych lub na pobliskim cmentarzu cholerycznym.

Po 14 września 1944 roku NKWD zajęło budynek przy Sierakowskiego 7, który wzniesiono w latach 20. XX wieku, jako Żydowski Dom Akademicki. Jednym z praktykowanych tu sposobów torturowania było wciskanie przesłuchiwanego nago, w wąską szczelinę w murze, tak zwaną trumnę. Później NKWD przekazało gmach Wojewódzkiemu Urzędowi Bezpieczeństwa Publicznego

Z kolei w piwnicach obecnego VIII Liceum Ogólnokształcącego imienia Władysława IV, w latach 1944-1945, mieścił się areszt sowieckiego kontrwywiadu - Smiersz. Orzekał tam też sowiecki Trybunał Wojenny. Na dziedzińcu szkoły znajdował się barak, były też wykopane doły przykryte drutem kolczastym, w których przetrzymywano podsądnych.

Zobacz także

2023-11-18, godz. 09:00 368 lat temu rozpoczęło się szwedzkie oblężenie klasztoru na Jasnej Górze 368 lat temu, 18 listopada 1655 roku, rozpoczęło się szwedzkie oblężenie klasztoru paulinów na Jasnej Górze. Trwało do końca grudnia. Wojska szwedzkie… » więcej 2023-11-18, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 18 listopada » więcej 2023-11-17, godz. 15:00 34 lata temu w Czechosłowacji wybuchła "aksamitna rewolucja" 34 lata temu - 17 listopada 1989 roku - w Czechosłowacji wybuchła "aksamitna rewolucja", która doprowadziła do bezkrwawego obalenia rządów komunistycznych… » więcej 2023-11-17, godz. 13:00 100 lat temu uroczyście otwarto Radiostację w Babicach 100 lat temu - 17 listopada 1923 roku - w Starych Babicach pod Warszawą uroczyście otwarto Transatlantycką Radiotelegraficzną Centralę Nadawczą, nazywaną… » więcej 2023-11-17, godz. 11:00 W Hiroszimie otwarto wystawę o Powstaniu Warszawskim W Hiroszimie, w ocalałym po wybuchu bomby atomowej budynku Banku Japońskiego otworzono wystawę "Warszawa. Feniks z popiołów", która opowiada losy stolicy… » więcej 2023-11-17, godz. 09:00 W Nysie trwa międzynarodowa konferencja naukowa Jej tytuł to: Jacob Böhme – oddziaływanie, recepcja, konteksty. Nowożytnośc i ponowożytność. Jak czytamy na stronie internetowej Państwowej Akademii… » więcej 2023-11-17, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 17 listopada » więcej 2023-11-16, godz. 12:00 CMJW - „Zapomniane czy odkrywane?” W najbliższy piątek (17.11) szykuje się w Muzeum uczta intelektualna dla wszystkich badaczy – zarówno z instytucji naukowych, jak i zapalonych hobbystów… » więcej 2023-11-16, godz. 11:00 16 listopada rozpoczyna się festiwal Niewinni Czarodzieje Od 16 do 30 listopada odbędzie się kolejny, XVIII festiwal warszawski "Niewinni Czarodzieje". W trakcie wydarzenia, jak co roku, zaplanowano między innymi koncerty… » więcej 2023-11-16, godz. 10:00 Uroczyste zakończenie prac konserwatorskich przy nagrobku konsula Stanisława Syrewicza Na cmentarzu w Daugavpils (d. Dyneburgu) na Łotwie, dzisiaj (16.11) zostanie odsłonięty po konserwacji pomnik nagrobny byłego konsula RP na Łotwie – Stanisława… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »