Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 84 lata temu rozpoczęła się bitwa nad Bzurą…
2023-09-09, 10:00 Autor: IAR/K.Koziełł/E.Leo

84 lata temu rozpoczęła się bitwa nad Bzurą, największe starcie we wrześniu 1939

Bitwa nad Bzurą. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Bitwa nad Bzurą. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
84 lata temu, 9 września 1939 roku, rozpoczęła się bitwa nad Bzurą. Było to największe starcie z Niemcami podczas wojny obronnej Polski 1939 roku i jedyna operacja zaczepna przeciwko III Rzeszy przeprowadzona na tak wielką skalę do 1941 roku. Jest też nazywana bitwą pod Kutnem.
Wzięły w niej udział polskie armie „Poznań” i „Pomorze”, a po stronie niemieckiej - 8. i 10. Armia z Grupy Armii Południe. Mimo początkowych sukcesów bitwa zakończyła się klęską naszych wojsk. Niemcy zostali jednak zmuszeni do zmiany planów operacyjnych, dzięki czemu opóźnił się moment zdobycia przez nich Warszawy.

Do walk doszło na Równinie Kutnowskiej, na zachód od Warszawy, w rejonie: Łęczycy, Kutna, Łowicza i Sochaczewa. Armia "Poznań", niezaangażowana w walki w pierwszym etapie wojny, wycofywała się zgodnie z rozkazem Naczelnego Wodza na linię Wisły, natomiast Armia "Pomorze", zdziesiątkowana w korytarzu pomorskim w walkach z niemiecką 4. Armią, odchodziła z pozycji obronnych wzdłuż Wisły w kierunku Warszawy. Całością sił polskich dowodził generał Tadeusz Kutrzeba, dowódca Armii "Poznań". Na czele Armii "Pomorze" stał generał Władysław Bortnowski. Celem uderzenia było zmuszenie Niemców, by zaprzestali pościgu za odchodzącymi do wschodniej Polski armiami: "Prusy", "Lublin", "Kraków" i "Karpaty".

Bitwa przebiegała w trzech fazach, pierwsze dwie miały charakter działań zaczepno-obronnych, podejmowanych przez stronę polską, trzecia zaś - charakter obronny. Najpierw siły polskie zmusiły armie niemieckie do wstrzymania marszu na Warszawę, potem Niemcy rozpoczęli natarcie w celu okrążenia naszych oddziałów. Większość polskich wojsk została rozbita, jednak części z nich udało się przez Puszczę Kampinoską dotrzeć do Warszawy.

W bitwie nad Bzurą walczyło około 225 tysięcy polskich żołnierzy, natomiast siły niemieckie były prawie dwukrotnie większe - liczyły 425 tysięcy. Szacuje się, że zginęło 15 tysięcy Polaków, a 50 tysięcy zostało rannych. Około stu tysięcy dostało się do niewoli. Po stronie niemieckiej straty wyniosły od 6 do 8 tysięcy poległych oraz 4 tysiące jeńców.

(więcej)

Bitwa rozpoczęła się natarciem znad Bzury na południe. W ciągu czterodniowych zaciętych walk Polacy zdobyli Łęczycę, Piątek, Ozorków i podeszli pod Zgierz. Niemcy ponieśli duże straty. Na pomoc zagrożonej 8. Armii dowództwo niemieckie skierowało znaczne siły. W związku z wzrastającą przewagą wroga generał Tadeusz Kutrzeba wstrzymał natarcie na południe i zdecydował się uderzyć w kierunku Sochaczewa - chciał mieć możliwość przeprawy przez Bzurę i przebicia się do Warszawy.

13 września rozpoczęła się druga faza bitwy. Piechota Armii "Pomorze" sforsowała rzekę, ale, zagrożona przez niemieckie kolumny pancerne, musiała się wycofać. Dwa dni później nastąpił odwrót polskich oddziałów, atakowanych przez 300 niemieckich samolotów, w kierunku Puszczy Kampinoskiej.

16 września otworzył trzeci etap bitwy - wojska niemieckie przystąpiły do ataku, okrążając i rozbijając polskie oddziały. Tylko około 30 tysiącom żołnierzy z 200 udało się dostać do Warszawy i Modlina.

Bitwa, mimo że zakończyła się klęską naszych armii, spełniła ważne zadanie operacyjno-strategiczne. Zmusiła dowództwo niemieckie do zmiany planu działań i opóźniła kapitulację stolicy, która nastąpiła 28 września.

Ceniony niemiecki strateg feldmarszałek Erich von Manstein pisał: "Bitwa nad Bzurą stała się największą bitwą w zwarciu toczącej się kampanii polskiej, jej punktem kulminacyjnym, jeśli nie rozstrzygającym. Nie dorównuje rezultatom późniejszych kotłów mających miejsce w Rosji, ale do czasu kampanii rosyjskiej była największą bitwą stoczoną w okrążeniu".

Walki żołnierzy polskich nad Bzurą zostały upamiętnione napisem na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie oraz na zniczu Grobu Nieznanego Żołnierza w Krakowie.

Zobacz także

2023-11-17, godz. 15:00 34 lata temu w Czechosłowacji wybuchła "aksamitna rewolucja" 34 lata temu - 17 listopada 1989 roku - w Czechosłowacji wybuchła "aksamitna rewolucja", która doprowadziła do bezkrwawego obalenia rządów komunistycznych… » więcej 2023-11-17, godz. 13:00 100 lat temu uroczyście otwarto Radiostację w Babicach 100 lat temu - 17 listopada 1923 roku - w Starych Babicach pod Warszawą uroczyście otwarto Transatlantycką Radiotelegraficzną Centralę Nadawczą, nazywaną… » więcej 2023-11-17, godz. 11:00 W Hiroszimie otwarto wystawę o Powstaniu Warszawskim W Hiroszimie, w ocalałym po wybuchu bomby atomowej budynku Banku Japońskiego otworzono wystawę "Warszawa. Feniks z popiołów", która opowiada losy stolicy… » więcej 2023-11-17, godz. 09:00 W Nysie trwa międzynarodowa konferencja naukowa Jej tytuł to: Jacob Böhme – oddziaływanie, recepcja, konteksty. Nowożytnośc i ponowożytność. Jak czytamy na stronie internetowej Państwowej Akademii… » więcej 2023-11-17, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 17 listopada » więcej 2023-11-16, godz. 12:00 CMJW - „Zapomniane czy odkrywane?” W najbliższy piątek (17.11) szykuje się w Muzeum uczta intelektualna dla wszystkich badaczy – zarówno z instytucji naukowych, jak i zapalonych hobbystów… » więcej 2023-11-16, godz. 11:00 16 listopada rozpoczyna się festiwal Niewinni Czarodzieje Od 16 do 30 listopada odbędzie się kolejny, XVIII festiwal warszawski "Niewinni Czarodzieje". W trakcie wydarzenia, jak co roku, zaplanowano między innymi koncerty… » więcej 2023-11-16, godz. 10:00 Uroczyste zakończenie prac konserwatorskich przy nagrobku konsula Stanisława Syrewicza Na cmentarzu w Daugavpils (d. Dyneburgu) na Łotwie, dzisiaj (16.11) zostanie odsłonięty po konserwacji pomnik nagrobny byłego konsula RP na Łotwie – Stanisława… » więcej 2023-11-16, godz. 09:00 105 lat temu Józef Piłsudski ogłosił powstanie państwa polskiego 105 lat temu, 16 listopada 1918 roku, Józef Piłsudski poinformował świat o odrodzeniu się Polski po 123 latach zaborów. W telegramie notyfikującym powstanie… » więcej 2023-11-16, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 16 listopada » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »