Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 'Śląsk to wielka rzecz' - piknik z historią w…
2023-06-09, 10:00 Autor: Szymanska Julia/PAP

"Śląsk to wielka rzecz" - piknik z historią w tle

[Fot.Wojciech Korfanty.Źródło:Przystanek Historia IPN]
[Fot.Wojciech Korfanty.Źródło:Przystanek Historia IPN]
24 czerwca w Mysłowicach w ramach imprezy "Śląsk to wielka rzecz" odbędzie się piknik, na którym zostanie zaprezentowana historia regionu. Zapowiedziano też koncert z udziałem m.in. Stanisławy Celińskiej i zespołu Myslovitz, a także pokaz sprzętu wojskowego Polskiej Armii.
Impreza odbędzie się w Parku Słupna w Mysłowicach, 24 czerwca w ramach obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich, a także uhonorowania Roku Wojciecha Korfantego.
We wtorek wojewoda śląski wraz z prezydentem Mysłowic i jego zastępcą zaprezentowali program wydarzenia "Śląsk to wielka rzecz". W jego trakcie odbędzie się piknik rodzinny, na którym zostanie zaprezentowana historia regionu.

"Nie w innym miejscu, jak w Mysłowicach doszło do brutalnego wydarzenia - 15 sierpnia 1919 roku na Kopalni Mysłowice doszło do spacyfikowania górników oczekujących na swoje wynagrodzenie, na swoje wypłaty. Wówczas paramilitarne grupy niemieckie dokonały mordu: siedmiu górników zabiły, plus trzech cywili. To był jeden z powodów i przyczyn I Powstania Śląskiego, które na drugi dzień wybuchło" - powiedział wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

Mateusz Targoś, zastępca prezydenta miasta Mysłowice zapowiedział dużo atrakcji dla młodszych mieszkańców regionu. "Masa dmuchańców, fotobudka 360 stopni, będzie masa różnego rodzaju konkursów z nagrodami, darmowe smaczne jedzenie dla najmłodszych" - zdradził.

Piknik będzie połączony z prezentacją najnowocześniejszego sprzętu militarnego, którym dysponuje Polska Armia.
"Wojsko Polskie zaprezentuje słynny czołg Leopard w wersji drugiej, najnowocześniejszej. Będą też armatohaubice, raki, kraby i szereg innych, bardzo fajnych do zobaczenia atrakcji wojskowych" - dodał Targoś.

"Chcemy, żeby ta forma przybrała taki klimat rodzinny na świeżym powietrzu, gdzie będzie można przyjść ze swoimi dziećmi. Z jednej strony zobaczyć, czym państwo polskie dysponuje, a z drugiej strony zobaczyć trochę historii i posłuchać wyśmienitych artystów" - podkreślił wojewoda.

Zwieńczeniem obchodów będzie widowisko multimedialno-muzyczne z koncertem znanych gwiazd, takich jak Stanisława Celińska, Natalia Niemen, Justyna Steczkowska, Krzysztof Cugowski oraz zespół pochodzący z miasta organizatorskiego - Myslovitz.
Podczas koncertów nie zabraknie także akcentów historycznych. Zespół Pokahontaz zaprezentuje swoją piosenkę o dziejach Śląska. "Ten numer ma większe znaczenie dla ludzi ze Śląska niż dla ogółu, bo jednak jest nacechowany regionalizmem, mówi o naszych przeżyciach, naszych doświadczeniach albo naszych przodków" - zapowiedział Fokus, raper zespołu Pokahontaz.

"Bardzo cieszę się, że w Mysłowicach możemy kolejny raz świętować na tak szeroką skalę. Bardzo się cieszę, że będziemy mogli zaszczepić mieszkańcom te wszystkie powstańcze, historyczne momenty, że będziemy mogli młodym ludziom przekazać wiedze, która często gdzieś umyka" - dodał prezydent miasta Mysłowice, Dariusz Wójtowicz.

Zobacz także

2023-10-01, godz. 10:00 Niemiecki film "Ostatnia egzekucja" najlepszą fabułą na Festiwalu NNW w Gdyni Niemiecki film "Ostatnia egzekucja" najlepszą produkcją fabularną na Festiwalu NNW w Gdyni. W tamtejszym Teatrze Muzycznym odbyła się gala, podczas której… » więcej 2023-10-01, godz. 07:30 Ostatni dzień festiwalu otwarcia w Muzeum Historii Polski Dziś (1.10) ostatni dzień festiwalu otwarcia w Muzeum Historii Polski. Od 10.00 będzie można indywidualnie zwiedzać budynek i wystawę czasową. Również… » więcej 2023-10-01, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 1 października » więcej 2023-09-30, godz. 15:00 I Opolski Bieg Rotmistrza Pileckiego Uczczenie pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego, popularyzacja i upowszechnianie biegania oraz propagowanie zdrowego i aktywnego stylu życia – to cele I Opolskiego… » więcej 2023-09-30, godz. 08:00 250 lat temu Sejm rozbiorowy ratyfikował traktaty I rozbioru Polski 250 lat temu, 30 września 1773 roku, Sejm rozbiorowy ratyfikował traktaty I rozbioru Polski. Umowy dotyczące podziału ziem Rzeczypospolitej przez Rosję, Prusy… » więcej 2023-09-30, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 30 września » więcej 2023-09-29, godz. 16:00 84 lata temu skapitulowała Twierdza Modlin 84 lata temu, 29 września 1939 roku, po dwóch tygodniach oblężenia, ostrzeliwania i bombardowania z powietrza przez wojska niemieckie, skapitulowała Twierdza… » więcej 2023-09-29, godz. 14:00 Z kolekcji Romana Sękowskiego Już w najbliższy poniedziałek wykład poświęcony śp.Romanowi Sękowskiemu i jego niezwykłym zbiorom , które trafiły do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej… » więcej 2023-09-29, godz. 12:00 Światło na obraz Już w pierwszą sobotę października w ramach cyklu: Światło na obraz Muzeum Ślaska Opolskiego zaprasza na wykład o dziele Kazimierza Sichulskiego "Szlachcic… » więcej 2023-09-29, godz. 10:00 75 lat temu została aresztowana przez UB porucznik Halina Żurowska, łączniczka AK i Zrzeszenia WiN 75 lat temu, 29 września 1948 roku, została aresztowana w Gdańsku przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa porucznik Halina Żurowska, pseudonim "Heniek"… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »