Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Autor Tomasz Bereźnicki o komiksie 'Getto płon…
2023-06-10, 08:00 Autor: IAR/#Wosiek

Autor Tomasz Bereźnicki o komiksie "Getto płonie"

komiks getto [fot. źródło: https://sklep.bereznicki.pl/produkt/getto-plonie-ghetto-burning/]
komiks getto [fot. źródło: https://sklep.bereznicki.pl/produkt/getto-plonie-ghetto-burning/]
Autor scenariusza i rysunków do komiksu "Getto płonie" Tomasz Bereźnicki powiedział, że komiks zachęca do sięgnięcia w głąb historii. Publikacja autorstwa Tomasza Bereźnickiego jest jedną z nielicznych na polskim rynku wydawniczym pozycji ukazujących dramat powstańców w getcie warszawskim w formie komiksu.
Publikacja powstała z okazji 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Podczas spotkania dotyczącego prezentacji dzieła Tomasz Bereźnicki podkreślił, że komiks zawiera wiele inspiracji z ró żnych dziedzin sztuki.

"Filmowych, historycznych, dokumentacji zdjęciowej i inspiracji rysunkowych, i nawiązań do sztuki. Ten komiks ma ambicje być artystycznym komiksem, a zarazem chce być wierną opowieścią. Tu jest zastosowana konwencja opowiadania - skrótowa i uniwersalistyczna" - powiedział.

Artysta zaznaczył, że występuje też pewna symbolika, która ma opowiedzieć językiem komiksowym o historii, a z drugiej strony zachować wierny przekaz, jeżeli chodzi o architekturę, broń, wnętrza, mundury, czy nawet ubiór powstańców.

Krytyk komiksowy i filmowy, wykładowca Collegium Civitas Michał Chudoliński zaznaczył, że dwujęzyczny komiks "Getto płonie" jest świetną promocją nieopowiedzianej jeszcze historii.
"Zdumiewające jest to, że Tomasz Bereźnicki ukazał totalnie niefunkcjonujące ramy kontekstowe w polskiej popkulturze, bo mamy tutaj przykład żydowskiej bandyterki, mamy również eksplozję Synagogi na Tłomackiem, postawienie flag, które jest udokumentowane" - wyjaśniał Michał Chudoliński.

"Tragiczne wydarzenia poznajemy, śledząc losy trzech młodych Żydówek, koleżanek z podwórka, które w obliczu niemieckiego nazistowskiego terroru stają z bronią w ręku do walki z okupantem" - mówił z kolei kurator wystawy opartej na komiksie doktor Paweł Freus z Muzeum Getta Warszawskiego.

Jak dodał, komiks ma dość skomplikowaną fabułę, przeplata biograficzne wątki trzech żydowskich dziewczyn, których doświadczenie getta i powstanie getta razem zbliża.
"Wszystkie z nich były w różny sposób zaangażowane w opór w getcie, także i zbrojny. Komiks ma też dwa plany czasowe - współczesny i historyczny, oczywiście z okresu wojny" - tłumaczył doktor Paweł Freus.

Komiksową narratorką opowieści jest Daniela, łączniczka i sanitariuszka Żydowskiej Organizacji Bojowej, cudem ocalała z niemieckiej pacyfikacji bunkra przy ulicy Miłej 18. Dzięki niej poznajemy historię getta od początków jego utworzenia, poprzez życie codzienne mieszkańców, po wydarzenia na Umschlagplatz latem 1942 roku i deportację Żydów z getta do obozu zagłady w Treblince.

Obserwujemy brutalność i bezwzględność nazistowskich oprawców, a także heroiczną walkę młodych, świadomych nieuchronności losu i gotowych na śmierć. Spotkanie z autorem komiksu "Getto płonie" Tomaszem Bereźnickim, poprzedziło oprowadzanie po opartej na komiksie wystawie Muzeum Getta Warszawskiego na Placu Grzybowskim.

Komiks "Getto płonie" jest dostępny w sprzedaży w sklepie internetowym Muzeum Getta Warszawskiego. Wystawa potrwa do 23 grudnia tego roku.

Zobacz także

2023-09-29, godz. 08:00 Na Festiwalu NNW pokaz filmu o historii matki Matyldy Getter, ratującej żydowskie dzieci przed Zagładą Dzięki jej pomocy Holokaust przeżyło ponad pół tysiąca żydowskich dzieci. Historię matki Matyldy Getter przybliża pokazany na Festiwalu NNW w Gdyni film… » więcej 2023-09-29, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 29 września » więcej 2023-09-28, godz. 16:00 45 lat temu zmarł papież Jan Paweł I 45 lat temu - 28 września 1978 roku - po 33 dniach sprawowania urzędu zmarł papież Jan Paweł I, poprzednik Jana Pawła II na papieskim urzędzie, nazywany… » więcej 2023-09-28, godz. 14:00 Muzeum Historii Polski już otwarte Transmisja z uroczystego otwarcia nowego gmachu Muzeum Historii Polski z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego… » więcej 2023-09-28, godz. 12:00 Niepodległość wyśpiewana Jesteś nauczycielem muzyki lub prowadzisz chór i chcesz pochwalić się umiejętnościami swoich podopiecznych? A może jesteś rodzicem umuzykalnionego dziecka?… » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 84 lata temu skapitulowała Warszawa 84 lata temu, 28 września 1939 roku, skapitulowała Warszawa. O godzinie 13.15 w budynku fabryki Skody na Rakowcu generał Tadeusz Kutrzeba i generał Johannes… » więcej 2023-09-28, godz. 08:00 Na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" debata o wojennych losach kobiet 15. Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" oficjalnie otwarty. Uroczysta gala rozpoczynająca Festiwal NNW odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym… » więcej 2023-09-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 28 września » więcej 2023-09-27, godz. 16:00 W Jastkowie odkryto pozostałości wczesnosłowiańskiej osady W miejscowości Józefów Pociecha koło Jastkowa w Lubelskiem odnaleziono pozostałości wczesnosłowiańskiej osady. Odkryto je w miejscu realizowanej inwestycji… » więcej 2023-09-27, godz. 14:00 I Festiwal Historyczny Już w najbliższą sobotę 30 września 2023 r. w Szklarskiej Porębie odbędzie się I Festiwal Historyczny. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »