Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Jerozolimie otwarto wystawę IPN 'Szlaki Nadziei…
2023-06-09, 08:00 Autor: IAR/#Banach

W Jerozolimie otwarto wystawę IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności"

Stanisław Maczek. [fot. IPN]
Stanisław Maczek. [fot. IPN]
W Centrum imienia Menachema Begina w Jerozolimie otwarto wystawę IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Ekspozycja ukazuje wspólnotę losów Polaków i Żydów, którzy wyszli z sowieckich łagrów.
Podczas uroczystości dyrektor Centrum Herzl Makov mówił, że ta ekspozycja jest niezwykle ważna. "Mamy tu lekcję płynącą z tamtej wojny, która uczy nas kto był agresorem, a kto ofiarą, uczy nas też jak być po właściwej stronie historii. Wierzę, że wystawa jest okazją do pokazania tego kolejnym pokoleniom i uczenia tego tych, którzy urodzili się po II wojnie światowej"- mówił.

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki podkreślał, że zaprezentowanie tej wystawy w Izraelu ma przypomnieć o wspólnocie losów żołnierzy polskich i żydowskich. "Nie mogło nas zabraknąć tutaj, w Centrum imienia Menachema Begina, który był żołnierzem generała Andersa, więc była to okazja do tego, by powiedzieć naszym Izraelskim partnerom, że wielu Żydów walczyło o wolna Polskę, część z nich, po zgodzie generała Andersa została tutaj, by budować państwo Izrael. To jest historia, na której można z całą pewnością budować w zrozumieniu nasz relacje, które są czasami trudne , ale to jest historia, która z całą pewnością nas łączy"- mówił Karol Nawrocki.

Na uroczystość przyszły osoby, które są potomkami polskich Żydów, którzy wyszli z sowieckich łagrów - wśród nich był Henryk Kelner, który podkreślał, że ta wystawa przypomina o ważnej części historii Izraela. "Pamięć musi być pokazana następnemu pokoleniu, kto nie pamięta co było przed - nie ma przyszłości. Anders dał Izraelowi wojsko, to dało nam możliwość, żeby państwo powstało"- podkreślał.

Na wystawę składają się liczne zdjęcia ukazujące losy tysięcy Polaków, w tym kilku tysięcy Żydów polskich, którym udało się wydostać z sowieckich łagrów dzięki porozumieniu Sikorski - Majski z 1941 roku. Do łagrów zostali zesłani po agresji Armii Czerwonej na Polskę we wrześniu 1939 roku. Ci, którym udało się wyjść z niewoli później, jako 2.Korpus Polski zdobyli Monte Cassino, wyzwolili Ankonę czy Bolonię. Ich droga opisana została na wystawie po hebrajsku i angielsku.

Zobacz także

2024-03-29, godz. 07:30 Wielki Piątek 29 marca przypada w tym roku Wielki Piątek, drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. Najstarszym… » więcej 2024-03-29, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 29 marca » więcej 2024-03-28, godz. 22:49 Muzeum POLIN otrzymało grant od niemieckiego MSZ na działalność edukacyjną Upowszechnianie dziedzictwa polskich Żydów, innowacyjne programy edukacyjne oraz rozbudowywanie i udostępnianie zasobów historycznych - to główne cele projektu… » więcej 2024-03-28, godz. 21:43 Odkryto najprawdopodobniej najstarszy w Polsce wyrób z miedzi Miedziana siekiera z IV-III tysiąclecia p.n.e identyfikowana z kulturą trypolską została znaleziona w gminie Horodło w powiecie hrubieszowskim na Lubelszczyźnie… » więcej 2024-03-28, godz. 11:00 Ambasador Polskiej Historii – nagroda IPN dla osób i organizacji spoza Polski Instytut Pamięci Narodowej przyjmuje zgłoszenia do nagrody „Ambasador Polskiej Historii”. Jest ona przeznaczona dla osób i organizacji spoza Polski. To… » więcej 2024-03-28, godz. 09:00 55 lat temu zmarł Dwight Eisenhower, generał armii i prezydent Stanów 55 lat temu - 28 marca 1969 roku - zmarł Dwight Eisenhower, głównodowodzący wojsk sprzymierzonych w czasie II wojny światowej, a potem - przez dwie kadencje… » więcej 2024-03-28, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 28 marca » więcej 2024-03-27, godz. 21:48 Spotkanie „»Zawsze powracamy po swoich«. Stan poszukiwań i identyfikacji pomordowanych Żołnierzy Wyklętych” 26 marca dr hab. Krzysztof Szwagrzyk i mec. Anna Szeląg byli gośćmi kolejnego spotkania z cyklu „Tajemnice Bezpieki” w Przystanku Historia IPN w Warszawie… » więcej 2024-03-27, godz. 20:16 Zmarł Jerzy Mindziukiewicz, pseudonim "Jur", wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich W wieku 96 lat zmarł Jerzy Mindziukiewicz pseudonim "Jur" - uczestnik Powstania Warszawskiego, a w ostatnich latach wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich… » więcej 2024-03-27, godz. 19:01 5 lat temu zmarł Stanisław Dąbrowa-Kostka, żołnierz AK, uczestnik akcji rozbicia niemieckiego więzienia w Jaśle Pięć lat emu, 27 marca 2019 roku, zmarł Stanisław Dąbrowa-Kostka, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik brawurowej akcji rozbicia niemieckiego więzienia w… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »