Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 5 lat temu zmarła Barbara Wachowicz
2023-06-07, 16:30 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł

5 lat temu zmarła Barbara Wachowicz

Barbara Wachowicz [fot. arch.PAP/Leszek Szymański]
Barbara Wachowicz [fot. arch.PAP/Leszek Szymański]
5 lat temu - 7 czerwca 2018 roku - zmarła Barbara Wachowicz, pisarka, reportażystka, publicystka i artystka fotograficzka. Zasłynęła jako autorka biografii wielkich Polaków, między innymi Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Tadeusza Kościuszki, ale też bohaterów Powstania Warszawskiego czy harcerzy Szarych Szeregów. Została wyróżniona tytułami "Pisarki Losu Polskiego" i "Ministra Patriotyzmu". Agnieszka Osiecka powiedziała o niej, że jest "wybitną, a kto wie, czy nie najwybitniejszą, popularyzatorką polskości w Polsce".
Jej kolejne książki odnosiły duże sukcesy wydawnicze. Do najpopularniejszych należą: "Marie jego życia" - biografia Henryka Sienkiewicza, zawierająca wiele nowych odkryć o pisarzu, oraz "Ciebie jedną kocham" i "Ogród młodości" - opowiadania o życiu Stefana Żeromskiego. Uznaniem czytelników cieszyło się też między innymi dzieło "Ty jesteś jak zdrowie" - zbiór reportaży, felietonów i wspomnień powstałych z podróży na Kresy, do miejsc będących kolebką romantyzmu.

Barbara Wachowicz była autorytetem w dziedzinie biografistyki znanych Polaków, których losy przybliżała rodakom nie tylko w książkach, ale także w widowiskach, spektaklach oraz programach radiowych i telewizyjnych. Jej ambicją było - jak powiedziała w jednym z wywiadów - "zdejmowanie naszych wielkich ze spiżowych pomników i pokazywanie ich jako zwykłych-niezwykłych ludzi z pasjami, marzeniami i ułomnościami". Harcerze, którzy przyznali jej Order Uśmiechu, napisali: "To dzięki niej zstępują z piedestału bohaterowie narodowi i najwięksi twórcy literatury, by stać się nam bliskimi".

Powstanie każdego dzieła Barbary Wachowicz było poprzedzone zbieraniem szczegółowej dokumentacji, a jej książki zawierają wiele odkryć dotyczących opisywanych postaci. W poszukiwaniu polskich tropów zjeździła dużą część świata i całą Europę. Zbierała materiały, robiła wywiady, fotografowała. Była ceniona za piękno i bogactwo języka polskiego, którego - jak wielokrotnie powtarzała - uczyła się od mistrzów, wśród których wymieniała: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Kamila Norwida, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego. "To jest główna, wspaniała sztafeta moich pedagogów ojczyzny - polszczyzny" - wyznała w jednym z wywiadów.

Pisarka tworzyła też opowieści i widowiska o najwybitniejszych postaciach polskiego harcerstwa i o powstańcach warszawskich. O tych ostatnich mówiła, że powinniśmy się od nich uczyć patriotyzmu. Najważniejszym postaciom polskiego harcerstwa Barbara Wachowicz poświęciła cykl "Wierna Rzeka Harcerstwa". Mówiła o nich "najwspanialsi ludzie naszej epoki" i podziwiała tych, którzy wojnę przeżyli za to, że potrafili dla Polski nie tylko walczyć, ale też pięknie żyć.

Zmarła 7 czerwca 2018 roku. Została pochowana w Alei Zasłużonych na Wojskowych Powązkach w Warszawie.

Zobacz także

2023-09-26, godz. 10:00 77 lat temu władze PRL pozbawiły obywatelstwa polskiego gen. Andersa i 75 innych oficerów Polskich Sił Zbrojnych 77 lat temu - 26 września 1946 roku - władze PRL pozbawiły polskiego obywatelstwa generała Władysława Andersa oraz 75 innych oficerów Polskich Sił Zbrojnych… » więcej 2023-09-26, godz. 08:00 45 lat temu zmarł Jan Parandowski, autor słynnej "Mitologii" 45 lat temu, 26 września 1978 roku, zmarł Jan Parandowski, pisarz, eseista, popularyzator kultury i literatury antycznej, autor słynnej "Mitologii". W latach… » więcej 2023-09-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 26 września » więcej 2023-09-25, godz. 16:00 Cmentarze i pomniki z I wojny światowej wpisane na Listę UNESCO 139 cmentarzy i pomników z I wojny światowej w Belgii i we Francji zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przed pięcioma laty wniosek… » więcej 2023-09-25, godz. 14:00 Solidarność do wojska Już w najbliższą środę uroczyste otwarcie wystawy „Solidarność do wojska! Obozy wojskowe jako forma dotkliwej represji przeciwko członkom Solidarności”… » więcej 2023-09-25, godz. 12:00 Noc z historią Już w czwartek "Noc z historią". Zwiedzaj Muzeum Historii Polski jako pierwszy! » więcej 2023-09-25, godz. 10:00 Rekonstrukcja bitwy na Białej Górze Około tysiąca rekonstruktorów wzięło udział w inscenizacji bitwy na Białej Górze. Do czeskiej Pragi przyjechali między innymi z Francji, Niemiec i Polski… » więcej 2023-09-25, godz. 08:00 Paryska Polonia uczciła pamięć Rotmistrza Witolda Pileckiego Paryska polonia uczciła pamięć wybitnego rodaka - Rotmistrza Witolda Pileckiego. W podparyskiej miejscowości Montmorency poświęcono dąb upamiętniający… » więcej 2023-09-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 25 września » więcej 2023-09-24, godz. 12:00 105 lat temu urodził się Hieronim Dekutowski "Zapora" 105 lat temu, 24 września 1918 roku, urodził się major Hieronim Dekutowski "Zapora", cichociemny, dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, Delegatury… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »