Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Mija 13. rocznica beatyfikacji księdza Jerzego …
2023-06-06, 14:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł

Mija 13. rocznica beatyfikacji księdza Jerzego Popiełuszki

Błogosławiony męczennik Solidarności Jerzy Popiełuszko na fotografii wykonanej przez SB
Błogosławiony męczennik Solidarności Jerzy Popiełuszko na fotografii wykonanej przez SB
13 lat temu, 6 czerwca 2010 roku, w Warszawie został beatyfikowany ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapłan archidiecezji warszawskiej, kapelan Solidarności zamordowany w 1984 roku przez funkcjonariuszy komunistycznej Służby Bezpieczeństwa. Jako męczennik za wiarę, kapłan został ogłoszony błogosławionym, po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny..
W uroczystości beatyfikacji na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego wzięło udział około 250 tysięcy osób. Mszy świętej przewodniczył arcybiskup Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. Następnie ulicami Warszawy wyruszyła procesja z relikwiami. Wierni przeszli do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie w Panteonie Wielkich Polaków złożono relikwie błogosławionego księdza Jerzego.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko był duszpasterzem robotników i obrońcą praw człowieka w PRL. Msze za Ojczyznę odprawiane przez niego w kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gromadziły tysiące ludzi. W homiliach mówił o obronie ideałów Solidarności, a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym szerzenia nienawiści do przeciwników i głosząc zasadę "zło dobrem zwyciężaj". Był inwigilowany i szykanowany przez SB, która dopuszczała się wobec niego licznych prowokacji.

Zginął z rąk bezpieki, 19 października 1984 roku. Miał 37 lat. Pogrzeb księdza zgromadził około miliona ludzi i przerodził się w wielką manifestację przeciw rządzącym. W 2009 roku kapłan został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Orderem Orła Białego.

Wkrótce po śmierci ksiądz Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika komunizmu. W 1997 roku rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. W grudniu 2001 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o ważności akt procesu. Na początku roku 2009 papież Benedykt XVI zgodził się na przyspieszony tryb rozpatrzenia sprawy, a 19 grudnia tego samego roku podpisał dekret o męczeństwie księdza Jerzego. Tym samym zakończył się proces beatyfikacyjny.

Proces kanonizacyjny rozpoczął się 20 września 2014 roku w Créteil we Francji, gdyż tam miało dojść do cudu za jego wstawiennictwem. Rok później zakończył się etap diecezjalny procesu, akta zaś zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeżeli ta uzna autentyczność cudu, papież będzie mógł podjąć decyzję o ogłoszeniu kapłana świętym.

Grób księdza, znajdujący się przy warszawskiej parafii św. Stanisława Kostki, jest celem licznych pielgrzymek. Modlili się przy nim - w 1987 roku Jan Paweł II oraz kardynał Joseph Ratzinger - późniejszy papież Benedykt XVI, a także wielu innych hierarchów kościelnych i przywódców państw, wśród nich arcybiskup Paryża kardynał Jean-Marie Lustiger oraz prezydent Republiki Czeskiej Vaclav Havel.

Wspomnienie liturgiczne księdza Jerzego przypada 19 października, w rocznicę śmierci. Także tego dnia jest obchodzony Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, ustanowiony przez Sejm w 2018 roku.

Kult księdza Jerzego Popiełuszki rozwija się na całym świecie, jego relikwie są wystawione w 990 kościołach w Polsce oraz w około 450 za granicą. Organizowane są liczne spotkania czy sympozja przybliżające życie i działalność kapłana. We wrześniu ubiegłego (2022) roku na Jasnej Górze odbył się I Kongres błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. W spotkaniu wzięli udział świadkowie życia i posługi księdza Jerzego, kapłani zasłużeni dla Solidarności, a także historycy i dziennikarze.

Zobacz także

2023-10-04, godz. 14:00 60 lat temu w Londynie zmarł Zygmunt Nowakowski, pisarz, dziennikarz i aktor 60 lat temu, 4 października 1963 roku, zmarł w Londynie Zygmunt Nowakowski, pisarz, dziennikarz, aktor Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie, w latach… » więcej 2023-10-04, godz. 12:00 105 lat temu Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji 105 lat temu, 4 października 1918 roku, generał Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji. Nazywana też Błękitną Armią, od koloru mundurów… » więcej 2023-10-04, godz. 10:00 Wkrótce (06.10) 79. rocznica przybycia pierwszego transportu powstańców warszawskich do Lamsdorf W piątek przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf w Łambinowicach odbędą się uroczystości rocznicowe z okazji przypadającej… » więcej 2023-10-04, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 4 października » więcej 2023-10-03, godz. 14:00 Instytut Pamięci Narodowej nominowany do Nagrody BohaterONy Instytut Pamięci Narodowej został nominowany do prestiżowej Nagrody BohaterONy w uznaniu za wyjątkowe i wielowymiarowe zaangażowanie w badania, edukację… » więcej 2023-10-03, godz. 12:00 Mija 33. rocznica zjednoczenia Niemiec Mija 33. rocznica zjednoczenia Niemiec. 3 października 1990 roku Niemiecka Republika Demokratyczna została przyłączona do Niemiec Zachodnich. Stało się to… » więcej 2023-10-03, godz. 10:00 Otwarto wystawę „Dwie wojny - jedno cierpienie”, przygotowaną przez Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu W Berlinie otwarto wystawę, która przybliża losy najmłodszych ofiar wojen. Ekspozycja pokazuje listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci… » więcej 2023-10-03, godz. 08:00 Gołębiewski o tegorocznym Festiwalu Filmów Dokumentalnych "NNW" Pomysłodawca oraz twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" Arkadiusz Gołębiewski powiedział, że zagraniczni goście tegorocznego… » więcej 2023-10-03, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 3 października » więcej 2023-10-02, godz. 14:00 20 książek w dwóch kategoriach nominowanych w konkursie Konkursie „Książka Historyczna Roku” Jury 14. Konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego nominowało 20 książek w dwóch kategoriach: „Najlepsza książka naukowa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »