Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 205 lat temu zmarł generał Dąbrowski
2023-06-06, 10:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł

205 lat temu zmarł generał Dąbrowski

Gen. Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów Polskich we Włoszech [fot. domena publiczna]
Gen. Jan Henryk Dąbrowski na czele Legionów Polskich we Włoszech [fot. domena publiczna]
205 lat temu - 6 czerwca 1818 roku - zmarł generał Jan Henryk Dąbrowski, twórca i dowódca Legionów Polskich we Włoszech. Właśnie dla tej formacji Józef Wybicki w 1797 roku napisał "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech", która od początku została przyjęta z entuzjazmem przez żołnierzy i nazwana "Mazurkiem Dąbrowskiego". Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po I wojnie stała się ona hymnem państwowym.
Jan Henryk Dąbrowski przez dwadzieścia lat był oficerem w wojsku saskim, od 1792 roku - w wojsku polskim. Uczestniczył w powstaniu kościuszkowskim, za udział w obronie stolicy został awansowany do stopnia generała.

Po upadku insurekcji udał się do Francji. W porozumieniu z Napoleonem Bonaparte zorganizował Legiony Polskie we Włoszech, opierając się na układzie podpisanym w 1797 roku w Mediolanie z Republiką Lombardzką, satelickim państwem utworzonym przez Napoleona na północy Włoch. Polacy mieli walczyć o niepodległą Polskę u boku wojsk włoskich i francuskich pod wodzą Napoleona przeciwko Austrii.

Generał Dąbrowski był kawalerem Orderu Orła Białego i Orderu Virtuti Militari, a także francuskiej Legii Honorowej i włoskiego Orderu Korony Żelaznej.

Urna z jego sercem spoczywa w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach poznańskiego kościoła św. Wojciecha.

(więcej)

Utworzone przez generała Dąbrowskiego legiony stały się dla wielu żołnierzy szkołą patriotyzmu. W polskich oddziałach panowały stosunki demokratyczne, zakazano kar cielesnych, oficerowie uczyli żołnierzy czytania i pisania. Legioniści stoczyli wiele bojów we Włoszech. Po francusko-austriackim traktacie pokojowym z Lunéville z 1801 roku, który dla Polaków był dużym rozczarowaniem, znaczna część z nich porzuciła szeregi wojska, a wielu zostało wysłanych na San Domingo do tłumienia powstania miejscowej ludności.

Po zwycięstwie Napoleona w wojnie z Prusami w 1806 roku działania zbrojne przeniosły się na ziemie polskie. Dąbrowski był organizatorem antypruskiego powstania w Wielkopolsce. W okresie Księstwa Warszawskiego, jako dowódca części wojska polskiego, tak zwanej III Legii, uczestniczył w wyzwalaniu ziem polskich położonych na lewym brzegu Wisły. Zdobył Tczew, uczestniczył w oblężeniu Gdańska i w bitwie pod Frydlandem.

W 1809 roku, gdy Księstwo Warszawskie zostało zaatakowane przez Austrię, był autorem planu wyprawy do Galicji. Walczył zwycięsko z Austriakami pod Radzyminem i Łęczycą.

W okresie kampanii rosyjskiej 1812 roku dowodził jedną z trzech dywizji polskich piątego korpusu i odznaczył się w bitwach pod Mohylewem i Borysowem. 26 listopada w bitwie nad Berezyną został ciężko ranny w czasie obrony jednego z mostów. W kolejnym roku walczył między innymi w bitwie pod Lipskiem. Po śmierci księcia Józefa Poniatowskiego został naczelnym wodzem armii Księstwa Warszawskiego, kilku tysięcy polskich żołnierzy pozostałych u boku Napoleona.

W 1815, po upadku cesarza Francuzów, powrócił do ojczyzny. Stanął na czele Komitetu Organizacyjnego Wojskowego, którego celem było zorganizowanie wojska utworzonego Królestwa Polskiego. Został też generałem jazdy. W listopadzie 1815 roku przeszedł w stan spoczynku. Był senatorem i wojewodą. Zmarł w majątku w Winnej Górze w Wielkopolsce w 1818 roku. Spoczął w tamtejszym kościele, a w 1863 roku jego szczątki umieszczono w sarkofagu w bocznej kaplicy.

Generał Dąbrowski był niedoceniany przez współczesnych, jednak w nowszej historiografii jest oceniany jako niezłomny, pełen energii i poświęcenia patriota oraz generał posiadający talent dowódczy i organizacyjny.

Urodził się 2 sierpnia 1755 roku w Pierzchowcu koło Bochni.

Zobacz także

2023-10-04, godz. 16:00 34 lata temu zmarł Edmund Osmańczyk, dziennikarz, publicysta i korespondent wojenny 34 lata temu, 4 października 1989 roku, zmarł Edmund Osmańczyk, pisarz, poeta, dziennikarz i publicysta, do wybuchu II wojny światowej działacz narodowego… » więcej 2023-10-04, godz. 14:00 60 lat temu w Londynie zmarł Zygmunt Nowakowski, pisarz, dziennikarz i aktor 60 lat temu, 4 października 1963 roku, zmarł w Londynie Zygmunt Nowakowski, pisarz, dziennikarz, aktor Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie, w latach… » więcej 2023-10-04, godz. 12:00 105 lat temu Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji 105 lat temu, 4 października 1918 roku, generał Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji. Nazywana też Błękitną Armią, od koloru mundurów… » więcej 2023-10-04, godz. 10:00 Wkrótce (06.10) 79. rocznica przybycia pierwszego transportu powstańców warszawskich do Lamsdorf W piątek przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf w Łambinowicach odbędą się uroczystości rocznicowe z okazji przypadającej… » więcej 2023-10-04, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 4 października » więcej 2023-10-03, godz. 14:00 Instytut Pamięci Narodowej nominowany do Nagrody BohaterONy Instytut Pamięci Narodowej został nominowany do prestiżowej Nagrody BohaterONy w uznaniu za wyjątkowe i wielowymiarowe zaangażowanie w badania, edukację… » więcej 2023-10-03, godz. 12:00 Mija 33. rocznica zjednoczenia Niemiec Mija 33. rocznica zjednoczenia Niemiec. 3 października 1990 roku Niemiecka Republika Demokratyczna została przyłączona do Niemiec Zachodnich. Stało się to… » więcej 2023-10-03, godz. 10:00 Otwarto wystawę „Dwie wojny - jedno cierpienie”, przygotowaną przez Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu W Berlinie otwarto wystawę, która przybliża losy najmłodszych ofiar wojen. Ekspozycja pokazuje listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci… » więcej 2023-10-03, godz. 08:00 Gołębiewski o tegorocznym Festiwalu Filmów Dokumentalnych "NNW" Pomysłodawca oraz twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" Arkadiusz Gołębiewski powiedział, że zagraniczni goście tegorocznego… » więcej 2023-10-03, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 3 października » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »