Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 55. rocznica zamachu na Roberta Kennedy'ego, senatora…
2023-06-05, 14:00 Autor: IAR/D.Panek/E.Porycka

55. rocznica zamachu na Roberta Kennedy'ego, senatora i kandydata na prezydenta USA

Robert F. Kennedy. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Robert F. Kennedy. [fot. wikipedia/domena publiczna]
55 lat temu, 5 czerwca 1968 roku, w Los Angeles przeprowadzono zamach na Roberta Francisa Kennedy'ego, senatora i kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych, młodszego brata zamordowanego pięć lat wcześniej Johna Kennedy'ego. Robert Kennedy zmarł następnego dnia w szpitalu.
Zamachowcem był Jordańczyk palestyńskiego pochodzenia Sirhan Bishara Sirhan. W śledztwie zeznał, że zastrzelił Roberta Kennedy’ego w akcie zemsty za poparcie, którego udzielił Izraelowi w wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Zamach przeprowadził w pierwszą rocznicę wybuchu konfliktu, podczas konwencji wyborczej w hotelu Ambassador w Los Angeles. Senator został trafiony trzema z czterech wystrzelonych pocisków. Rannych zostało też pięć innych osób. Chwilę wcześniej senator wzywał z trybuny do położenia kresu gwałtom w amerykańskim życiu.

Tuż po zamachu ciężko rannego polityka przewieziono do szpitala, gdzie przez trzy i pół godziny operowało go sześciu chirurgów. Ich wysiłki zakończyły się niepowodzeniem. Robert Francis Kennedy zmarł w nocy 6 czerwca 1968 roku w Good Samaritan Hospital. Został pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington obok swojego brata, Johna. "Kula mordercy, która przed pięciu laty pozbawiła prezydentury Johna Kennedy’ego, usunęła dziś jego brata z drogi do Białego Domu" - mówił w 1963 roku w korespondencji z Nowego Jorku reporter Radia Wolna Europa Bartosz Janiszewski.

Po śmierci senatora Kongres USA wprowadził poprawki do ustawy, którą podpisał jeszcze Lyndon Johnson. Już w 1968 roku wszyscy kandydaci zostali objęci państwową ochroną Secret Service.

Za jedynego winnego śmierci senatora został uznany Sirhan Bishara Sirhan. Podczas procesu w styczniu 1969 roku jego obrońcy bezskutecznie usiłowali wykazać niepoczytalność oskarżonego. Odsiaduje on obecnie karę dożywotniego pozbawienia wolności w więzieniu stanowym w Corcoran. Do tej pory odrzucono kilkanaście wniosków o jego przedterminowe zwolnienie.

(więcej)

Robert Francis Kennedy urodził się 20 listopada 1925 roku w Brookline. Od młodości angażował się w politykę. Za czasów prezydentury swojego brata Johna był ministrem sprawiedliwości, następnie - w 1964 - został wybrany do Senatu. Cztery lata później postanowił wystartować w wyborach prezydenckich, jako kandydat Partii Demokratycznej. Dał się poznać, jako obrońca praw człowieka. Popierał działania Martina Luthera Kinga, doprowadził do podpisania przez prezydenta Lyndona Johnsona w 1964 roku ustawy o równouprawnieniu rasowym. Wielokrotnie wypowiadał się przeciwko zwiększonemu udziałowi Stanów Zjednoczonych w wojnie w Wietnamie. Zasłynął, jako przeciwnik polityki wojennej Johnsona. Popierali go pacyfiści, zwolennicy niestosowania przemocy oraz czarnoskórzy Amerykanie.

W czerwcu 1964, razem z żoną i trójką dzieci, przebywał w Polsce z prywatną wizytą. Odwiedził swoich polskich krewnych z rodziny Radziwiłłów.

Po śmierci senatora Kennedy’ego w 1968 roku, Partia Demokratyczna nominowała w jego miejsce Huberta Humphreya, który przegrał wyścig prezydencki z kandydatem republikanów Richardem Nixonem.

Przez kilkadziesiąt lat od zamachu pojawiło się wiele alternatywnych wersji tragicznych zdarzeń. Według teorii spiskowych, za zabójstwem Roberta Francisa Kennedy'ego mogło stać CIA lub Pentagon. Autorzy artykułów w tej sprawie piszą, też, że zamachowców mogło być dwóch, a strzałów padło nawet kilkanaście, a nie cztery, jak oficjalnie ustalono podczas śledztwa.

Na temat morderstwa senatora Kennedy’ego powstał w 2006 roku film "Bobby", w reżyserii Emilio Esteveza.

Zobacz także

2024-04-19, godz. 13:00 Do polskich kin wchodzi "Przysięga Ireny" - historia Polki Ireny Gut, która z narażeniem życia ratowała Żydów W rocznicę powstania w getcie warszawskim, do polskich kin wchodzi „Przysięga Ireny”. To oparta na faktach historia polskiej pielęgniarki Ireny Gut-Opdyke… » więcej 2024-04-19, godz. 11:00 100 lat temu urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 100 lat temu, 19 kwietnia 1924 roku, urodził się Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz… » więcej 2024-04-19, godz. 09:00 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim 81 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Stanowiło odpowiedź na… » więcej 2024-04-19, godz. 02:21 Kalendarium historyczne 19 kwietnia » więcej 2024-04-18, godz. 16:15 Na Zamku Królewskim obchody Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków Spotkania i debaty w kręgu osób zaangażowanych w prace na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowe. Na Zamku Królewskim w Warszawie odbywają się obchody Międzynarodowego… » więcej 2024-04-18, godz. 16:00 Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta 19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego… » więcej 2024-04-18, godz. 11:00 80 lat temu zmarł Jan Wojciech Kiwerski "Oliwa", komendant Okręgu Wołyń AK 80 lat temu, 18 kwietnia 1944 roku, w rejonie chutoru Dobry Kraj na Wołynu zginął podpułkownik Jan Wojciech Kiwerski, pseudonim "Oliwa", oficer Armii Krajowej… » więcej 2024-04-18, godz. 09:00 170 lat temu zmarł Józef Elsner, kompozytor, nauczyciel Fryderyka Chopin 170 lat temu, 18 kwietnia 1854 roku, zmarł Józef Elsner, kompozytor, pedagog i teoretyk muzyki, nauczyciel Fryderyka Chopina. Zasłużył się jako organizator… » więcej 2024-04-18, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 18 kwietnia » więcej 2024-04-17, godz. 15:00 Fotografie z getta w Muzeum Warszawy W Muzeum Warszawy będzie można oglądać wystawę "Świadectwa z getta warszawskiego". Gabinet pod tą samą nazwą stanie się częścią wystawy głównej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »