Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 55. rocznica zamachu na Roberta Kennedy'ego, senatora…
2023-06-05, 14:00 Autor: IAR/D.Panek/E.Porycka

55. rocznica zamachu na Roberta Kennedy'ego, senatora i kandydata na prezydenta USA

Robert F. Kennedy. [fot. wikipedia/domena publiczna]
Robert F. Kennedy. [fot. wikipedia/domena publiczna]
55 lat temu, 5 czerwca 1968 roku, w Los Angeles przeprowadzono zamach na Roberta Francisa Kennedy'ego, senatora i kandydata na prezydenta Stanów Zjednoczonych, młodszego brata zamordowanego pięć lat wcześniej Johna Kennedy'ego. Robert Kennedy zmarł następnego dnia w szpitalu.
Zamachowcem był Jordańczyk palestyńskiego pochodzenia Sirhan Bishara Sirhan. W śledztwie zeznał, że zastrzelił Roberta Kennedy’ego w akcie zemsty za poparcie, którego udzielił Izraelowi w wojnie sześciodniowej w 1967 roku. Zamach przeprowadził w pierwszą rocznicę wybuchu konfliktu, podczas konwencji wyborczej w hotelu Ambassador w Los Angeles. Senator został trafiony trzema z czterech wystrzelonych pocisków. Rannych zostało też pięć innych osób. Chwilę wcześniej senator wzywał z trybuny do położenia kresu gwałtom w amerykańskim życiu.

Tuż po zamachu ciężko rannego polityka przewieziono do szpitala, gdzie przez trzy i pół godziny operowało go sześciu chirurgów. Ich wysiłki zakończyły się niepowodzeniem. Robert Francis Kennedy zmarł w nocy 6 czerwca 1968 roku w Good Samaritan Hospital. Został pochowany na Cmentarzu Narodowym w Arlington obok swojego brata, Johna. "Kula mordercy, która przed pięciu laty pozbawiła prezydentury Johna Kennedy’ego, usunęła dziś jego brata z drogi do Białego Domu" - mówił w 1963 roku w korespondencji z Nowego Jorku reporter Radia Wolna Europa Bartosz Janiszewski.

Po śmierci senatora Kongres USA wprowadził poprawki do ustawy, którą podpisał jeszcze Lyndon Johnson. Już w 1968 roku wszyscy kandydaci zostali objęci państwową ochroną Secret Service.

Za jedynego winnego śmierci senatora został uznany Sirhan Bishara Sirhan. Podczas procesu w styczniu 1969 roku jego obrońcy bezskutecznie usiłowali wykazać niepoczytalność oskarżonego. Odsiaduje on obecnie karę dożywotniego pozbawienia wolności w więzieniu stanowym w Corcoran. Do tej pory odrzucono kilkanaście wniosków o jego przedterminowe zwolnienie.

(więcej)

Robert Francis Kennedy urodził się 20 listopada 1925 roku w Brookline. Od młodości angażował się w politykę. Za czasów prezydentury swojego brata Johna był ministrem sprawiedliwości, następnie - w 1964 - został wybrany do Senatu. Cztery lata później postanowił wystartować w wyborach prezydenckich, jako kandydat Partii Demokratycznej. Dał się poznać, jako obrońca praw człowieka. Popierał działania Martina Luthera Kinga, doprowadził do podpisania przez prezydenta Lyndona Johnsona w 1964 roku ustawy o równouprawnieniu rasowym. Wielokrotnie wypowiadał się przeciwko zwiększonemu udziałowi Stanów Zjednoczonych w wojnie w Wietnamie. Zasłynął, jako przeciwnik polityki wojennej Johnsona. Popierali go pacyfiści, zwolennicy niestosowania przemocy oraz czarnoskórzy Amerykanie.

W czerwcu 1964, razem z żoną i trójką dzieci, przebywał w Polsce z prywatną wizytą. Odwiedził swoich polskich krewnych z rodziny Radziwiłłów.

Po śmierci senatora Kennedy’ego w 1968 roku, Partia Demokratyczna nominowała w jego miejsce Huberta Humphreya, który przegrał wyścig prezydencki z kandydatem republikanów Richardem Nixonem.

Przez kilkadziesiąt lat od zamachu pojawiło się wiele alternatywnych wersji tragicznych zdarzeń. Według teorii spiskowych, za zabójstwem Roberta Francisa Kennedy'ego mogło stać CIA lub Pentagon. Autorzy artykułów w tej sprawie piszą, też, że zamachowców mogło być dwóch, a strzałów padło nawet kilkanaście, a nie cztery, jak oficjalnie ustalono podczas śledztwa.

Na temat morderstwa senatora Kennedy’ego powstał w 2006 roku film "Bobby", w reżyserii Emilio Esteveza.

Zobacz także

2023-09-23, godz. 10:00 Geneami 10 Już dzisiaj w zamku w Brzegu odbędzie się po raz dziesiąty konferencja genealogiczna w której będą uczestniczyli genealodzy z kraju i zagranicy. » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie współprowadzone przez MKiDN i archidiecezję warszawską przez… Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie współprowadzone przez kolejne 10 lat przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz archidiecezję… » więcej 2023-09-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 23 września » więcej 2023-09-22, godz. 16:00 Pomnik 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej Już jutro czyli 23 września br. z inicjatywy Rady Parafialnej w Easton on the Hill oraz Living History Group „First to Fight” odbędzie się uroczystość… » więcej 2023-09-22, godz. 14:00 80 lat Błyskawicy Od dzisiaj w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej na wernisaż wystawy plenerowej „80 lat Błyskawicy. Niezwykła historia niezwykłych ludzi”. » więcej 2023-09-22, godz. 12:00 Żołnierze wyklęci w albumie Już dzisiaj (22 września 2023 ) w Sali Królewskiej PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu godz. 18:00, odbędzie się spotkanie autorskie promujące… » więcej 2023-09-22, godz. 10:00 Operacja Lawina O losach oddziału kpt. „Bartka”, przebiegu kombinacji operacyjnej o krypt. „Lawina” oraz poszukiwaniach i identyfikacji szczątków pomordowanych żołnierzy… » więcej 2023-09-22, godz. 08:00 Powstańcy śląscy niezapomniani Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego Franciszka Pukowca znakiem pamięci „Tobie… » więcej 2023-09-22, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 22 września » więcej 2023-09-21, godz. 16:00 Gospodarka III Rzeszy Do końca września można oglądać w Opolu wystawę prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »