Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma o tragicznych losach…
2023-06-02, 14:00 Autor: IAR/#Wosiek

Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma o tragicznych losach rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów. [fot. źródło: ipn.gov.pl]
Rodzina Ulmów. [fot. źródło: ipn.gov.pl]
Wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma powiedział, że męczeńska ofiara życia rodziny Ulmów - spowodowała, że dzisiaj o nich mówi świat. Józef i Wiktoria Ulmowie, wraz z siedmiorgiem swych dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostali zamordowani 24 marca 1944 roku w Markowej przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów. Wraz z nimi zabitych zostało tych ośmioro ukrywanych przez nich Żydów.
Wiceprezes IPN Mateusz Szpytma podczas spotkania pt. „Od Markowej do Watykanu” podkreślił, że tragiczne losy rodziny Ulmów, ich miłość bliźniego - wyniesie ich na ołtarze. "Prości ludzie, choć wybitni w sensie, że samoucy, dokonali takiej rzeczy, że o nich dzisiaj mówi świat. Yad Vashem przyznaje medal Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a Kościół katolicki wynosi ich na Ołtarze. To jest wielkie zwycięstwo tych osób, które po ludzku przegrały swoje życie - bo kobieta mając 32 lata, mężczyzna mając 44 - giną, mając szóstkę dzieci a siódme w drodze. Przegrali swoje życie - po ludzku, ale patrząc na to, że 10 września w Markowej będą błogosławionymi, to oni przez pryzmat wiary swoje życie wygrali.”- wyjaśniał wiceprezes IPN.

"W domu rodzinnym Ulmów odnaleziono bardzo wiele dokumentacji, w tym bardzo dużo książek”- dodał Mateusz Szpytma. "Wśród tych dwustu książek, jakie były w domu rodzinny Ulmów jest ta wyjątkowa księga - jaką jest Pismo Święte - Dzieje Nowego i Starego Przymierza, która była własnością Ulmów. Podkreślono dwa miejsca - o miłosiernym Samarytaninie i miłości bliźniego - prawdopodobnie ręką Ulmów. To jest taki dowód, nie wprost, ale pośredni na to, że ta motywacja była ze względu miłosierdzia.”- zauważa historyk.W 1995 roku Wiktorię i Józefa Ulmów zaliczono w poczet Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W 2003 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny ośmioosobowej rodziny. "Polacy ratujący Żydów to wielcy polscy bohaterowie”- podkreślał Mateusz Szpytma. „W tej miejscowości, także w innych domach Żydów ukrywano. Była to postawa, która nie tylko dotyczyła rodziny Ulmów, więc to jest piękne, że dzięki mieszkańcom Markowej, udało się uratować 21 Żydów.” - podkreślił wiceprezes IPN.

Dzięki inicjatywie Mateusza Szpytmy, w 2004 roku w Markowej odsłonięto pomnik, a w latach 2008-2016 powstawało tam Muzeum Polaków ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów. Powyższe działania historyk realizował współpracując z IPN, głównie z oddziałami w Krakowie i Rzeszowie. Efektem tej pracy jest też wystawa IPN pt. "Samarytanie z Markowej”, jego autorstwa. Ekspozycja została pokazana w 26. krajach na pięciu kontynentach. Wyniesienie na ołtarze całej rodziny Ulmów zaplanowano na 10 września w Markowej na Podkarpaciu. Uroczystość będzie z dwóch powodów wydarzeniem bez precedensu w historii Kościoła, bo na ołtarze zostanie wyniesiona jednocześnie cała rodzina, a także nienarodzone dziecko.

Zobacz także

2023-10-04, godz. 14:00 60 lat temu w Londynie zmarł Zygmunt Nowakowski, pisarz, dziennikarz i aktor 60 lat temu, 4 października 1963 roku, zmarł w Londynie Zygmunt Nowakowski, pisarz, dziennikarz, aktor Teatru imienia Juliusza Słowackiego w Krakowie, w latach… » więcej 2023-10-04, godz. 12:00 105 lat temu Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji 105 lat temu, 4 października 1918 roku, generał Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji. Nazywana też Błękitną Armią, od koloru mundurów… » więcej 2023-10-04, godz. 10:00 Wkrótce (06.10) 79. rocznica przybycia pierwszego transportu powstańców warszawskich do Lamsdorf W piątek przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf w Łambinowicach odbędą się uroczystości rocznicowe z okazji przypadającej… » więcej 2023-10-04, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 4 października » więcej 2023-10-03, godz. 14:00 Instytut Pamięci Narodowej nominowany do Nagrody BohaterONy Instytut Pamięci Narodowej został nominowany do prestiżowej Nagrody BohaterONy w uznaniu za wyjątkowe i wielowymiarowe zaangażowanie w badania, edukację… » więcej 2023-10-03, godz. 12:00 Mija 33. rocznica zjednoczenia Niemiec Mija 33. rocznica zjednoczenia Niemiec. 3 października 1990 roku Niemiecka Republika Demokratyczna została przyłączona do Niemiec Zachodnich. Stało się to… » więcej 2023-10-03, godz. 10:00 Otwarto wystawę „Dwie wojny - jedno cierpienie”, przygotowaną przez Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu W Berlinie otwarto wystawę, która przybliża losy najmłodszych ofiar wojen. Ekspozycja pokazuje listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci… » więcej 2023-10-03, godz. 08:00 Gołębiewski o tegorocznym Festiwalu Filmów Dokumentalnych "NNW" Pomysłodawca oraz twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" Arkadiusz Gołębiewski powiedział, że zagraniczni goście tegorocznego… » więcej 2023-10-03, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 3 października » więcej 2023-10-02, godz. 14:00 20 książek w dwóch kategoriach nominowanych w konkursie Konkursie „Książka Historyczna Roku” Jury 14. Konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego nominowało 20 książek w dwóch kategoriach: „Najlepsza książka naukowa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »