Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 'Madonna z Dzieciątkiem' - wraca do Polski.
2023-06-01, 16:00 Autor: IAR/#Woźniak

"Madonna z Dzieciątkiem" - wraca do Polski.

„Madonna z Dzieciątkiem” [fot. Instytut Polski w Tokio Przemysław Śliwiński / źródło:gov.pl]
„Madonna z Dzieciątkiem” [fot. Instytut Polski w Tokio Przemysław Śliwiński / źródło:gov.pl]
Obraz "Madonna z Dzieciątkiem" - strata wojenna z kolekcji Lubomirskich w Przeworsku wraca do Polski. Dzieło zostało odnalezione na aukcji w Tokio w styczniu 2022 roku. "Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego a japońskim domem aukcyjnym Mainichi Auction udało się je odzyskać.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że po raz pierwszy w historii polska strata wojenna została odnaleziona na Dalekim Wschodzie - w Japonii. Zaznaczył, że dzięki bardzo dobrej pracy i świadomości różnic kulturowych, strona japońska, czyli dom aukcyjny, a także posiadacz obrazu, bezkosztowo zdecydowała się zwrócić obraz Polsce. "Przyznała nam rację i wszystkie argumenty prawne i kulturowo-historyczne zostały przez stronę japońską zaakceptowane" - podkreślił.

Szef resortu kultury powiedział, że obraz znajdował się w opracowanym przez okupantów niemieckich katalogu najważniejszych - 521 zagrabionych z polskich zbiorów dzieł sztuki. Jak dodał, na tej liści była także "Dama z Gronostajem" autorstwa Leonarda da Vinci, czy nieodnaleziony "Portret Młodzieńca" Rafaela. Część dzieł z katalogu udało się odnaleźć, m.in. w 2014 roku do Polski wróciły "Schody pałacowe" Francesco Guardiego. "To drugi obraz od tamtego czasu, który wraca z tej listy najcenniejszych, więc sukces jest tym bardziej istotny" - podkreślił.

Minister Piotr Gliński powiedział, że obraz najprawdopodobniej trafi do budowanego we Wrocławiu Muzeum Książąt Lubomirskich. Przypomniał, że państwowa instytucja - Zakład Narodowy im. Ossolińskich realizuje inwestycję od dawna zaplanowaną, czyli budowę Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu. "Chcielibyśmy, żeby obraz po konserwacji tam był pokazywany" - zaznaczył. Jak dodał, być może będzie także pokazany w Muzeum Regionalnym w Przeworsku, czy w innych miejscach.

W momencie wybuchu II wojny światowej dzieło znajdowało się w pałacu Lubomirskich w Przeworsku, który znalazł się pod okupacją niemiecką. Obraz został zagrabiony przez Niemców w 1940 roku. Później został wywieziony do Niemiec i ślad po nim zaginął. Pod koniec lat 90. XX wieku dzieło sprzedano na aukcji w Nowym Jorku jako obraz autorstwa Alessandra Turchiego. Obraz "Madonna z Dzieciątkiem" datowany jest na koniec XVI lub początek XVII wieku.

Zobacz także

2023-10-04, godz. 12:00 105 lat temu Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji 105 lat temu, 4 października 1918 roku, generał Józef Haller objął dowództwo Armii Polskiej we Francji. Nazywana też Błękitną Armią, od koloru mundurów… » więcej 2023-10-04, godz. 10:00 Wkrótce (06.10) 79. rocznica przybycia pierwszego transportu powstańców warszawskich do Lamsdorf W piątek przed Pomnikiem Powstańców Warszawskich – Jeńców Stalagu 344 Lamsdorf w Łambinowicach odbędą się uroczystości rocznicowe z okazji przypadającej… » więcej 2023-10-04, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 4 października » więcej 2023-10-03, godz. 14:00 Instytut Pamięci Narodowej nominowany do Nagrody BohaterONy Instytut Pamięci Narodowej został nominowany do prestiżowej Nagrody BohaterONy w uznaniu za wyjątkowe i wielowymiarowe zaangażowanie w badania, edukację… » więcej 2023-10-03, godz. 12:00 Mija 33. rocznica zjednoczenia Niemiec Mija 33. rocznica zjednoczenia Niemiec. 3 października 1990 roku Niemiecka Republika Demokratyczna została przyłączona do Niemiec Zachodnich. Stało się to… » więcej 2023-10-03, godz. 10:00 Otwarto wystawę „Dwie wojny - jedno cierpienie”, przygotowaną przez Muzeum Dzieci Polskich - ofiar totalitaryzmu W Berlinie otwarto wystawę, która przybliża losy najmłodszych ofiar wojen. Ekspozycja pokazuje listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci… » więcej 2023-10-03, godz. 08:00 Gołębiewski o tegorocznym Festiwalu Filmów Dokumentalnych "NNW" Pomysłodawca oraz twórca Festiwalu Filmów Dokumentalnych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" Arkadiusz Gołębiewski powiedział, że zagraniczni goście tegorocznego… » więcej 2023-10-03, godz. 07:30 Kalendarium historyczne na dziś 3 października » więcej 2023-10-02, godz. 14:00 20 książek w dwóch kategoriach nominowanych w konkursie Konkursie „Książka Historyczna Roku” Jury 14. Konkursu „Książka Historyczna Roku” o Nagrodę im. Oskara Haleckiego nominowało 20 książek w dwóch kategoriach: „Najlepsza książka naukowa… » więcej 2023-10-02, godz. 12:00 79 lat temu upadło Powstanie Warszawskie 79 lat temu, w nocy z 2 na 3 października 1944 roku, po dwóch miesiącach krwawych walk upadło Powstanie Warszawskie. Był to największy zryw niepodległościowy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »