Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Mija 42. rocznica pogrzebu bł. kardynała Stefana…
2023-05-31, 17:30 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł.

Mija 42. rocznica pogrzebu bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia

Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
42 lata temu, 31 maja 1981 roku, odbył się pogrzeb błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Wybitny mąż stanu, obrońca praw człowieka, Kościoła i narodu, uważany za jednego z największych Polaków XX wieku, zmarł 28 maja. Było to dwa tygodnie po zamachu na papieża Jana Pawła II.
Prymas Stefan Wyszyński w latach 1948-1981 stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce. Był autorem Jasnogórskich Ślubów Narodu, w latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę, a w 1966 roku - uroczystości Milenium Chrztu Polski. Z jego inicjatywy w latach 60. XX wieku episkopat wystosował orędzie do biskupów niemieckich, zawierające przebaczenie i prośbę o pojednanie obu narodów.

Pogrzeb Prymasa Tysiąclecia stał się wielkim wydarzeniem patriotycznym i manifestacją poparcia dla głoszonych przez niego idei. Uroczystości pogrzebowe na placu Zwycięstwa w Warszawie (obecnie plac marsz. Józefa Piłsudskiego) zgromadziły kilkaset tysięcy ludzi, wielu niosło flagi i transparenty Solidarności. Na trumnie prymasa leżała biało-czerwona szarfa ze znamiennym napisem: "Niekoronowanemu królowi Polski".

Mszy pogrzebowej przy krzyżu z historycznej pielgrzymki Jana Pawła II z czerwca 1979 roku, przewodniczył specjalny wysłannik papieża Jana Pawła II, watykański sekretarz stanu kardynał Agostino Casaroli. Mszę koncelebrowało ponad 50 biskupów z całego świata, wśród nich ówczesny arcybiskup Monachium i Fryzyngi kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski odczytał homilię przesłaną przez Jana Pawła II, który przebywał w rzymskiej klinice Gemelli. Ojciec Święty apelował do rodaków, aby kontynuowali dzieło prymasa. Biskup Jerzy Modzelewski przeczytał duchowy testament zmarłego. Wybaczał w nim wszystkim, także tym, którzy go atakowali i więzili.

Prymas Tysiąclecia został pochowany ze wszystkimi honorami przysługującymi osobom pełniącym funkcje państwowe. Ogłoszono kilkudniową żałobę narodową. Uroczystości transmitowało radio i telewizja, a reżimowa prasa podawała informacje o pogrzebie na pierwszych stronach. W ten sposób komunistyczne władze chciały przekonać społeczeństwo o przyjaznym nastawieniu do Kościoła.

Kardynał Stefan Wyszyński został pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Pośmiertnie w 1994 roku Prymas Tysiąclecia został uhonorowany Orderem Orła Białego.

W dniu pogrzebu Jan Paweł II wspominał kardynała Wyszyńskiego. Podczas modlitwy Anioł Pański powiedział: "Jemu dobremu i gorliwemu pasterzowi, jemu obrońcy praw człowieka i Kościoła, bohaterowi tylu kart historii jego i mojej Ojczyzny, jemu który miłował Kościół i Polskę z niezrównanym oddaniem i nieustraszoną odwagą, czerpanymi z nieujarzmionej wiary i gorącej Miłości Chrystusa i Maryi, niech Pan udzieli nagrody, jaką przeznaczył dla swych wiernych sług".

Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się w 1989 roku i trwał 30 lat. Zakończył się 2 października 2019 roku, kiedy papież Franciszek zatwierdził dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeden z nich dotyczył uznania cudu uzdrowienia za wstawiennictwem prymasa. Uroczystość wyniesienia Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego na ołtarze odbyła się 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy beatyfikacyjnej przewodniczył kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Legat Papieski. Liturgię koncelebrowało 600 księży, biskupi z Polski i z zagranicy.

W homilii kardynał Marcello Semeraro podkreślił, że kardynał Stefan Wyszyński odważnie, wytrwale i zdecydowanie kierował Kościołem w Polsce. Powiedział też o błogosławionym prymasie Wyszyńskim: "W walce o obronę wolności polskich kobiet i mężczyzn, często powtarzał: "Kto nienawidzi, ten już przegrał"".

Uchwałą Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej, rok 2021 był obchodzony jako Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wspomnienie liturgiczne błogosławionego prymasa Wyszyńskiego przypada 28 maja, w dniu śmierci, to jest "narodzin dla nieba".

Zobacz także

2023-09-23, godz. 10:00 Geneami 10 Już dzisiaj w zamku w Brzegu odbędzie się po raz dziesiąty konferencja genealogiczna w której będą uczestniczyli genealodzy z kraju i zagranicy. » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie współprowadzone przez MKiDN i archidiecezję warszawską przez… Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie współprowadzone przez kolejne 10 lat przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz archidiecezję… » więcej 2023-09-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 23 września » więcej 2023-09-22, godz. 16:00 Pomnik 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej Już jutro czyli 23 września br. z inicjatywy Rady Parafialnej w Easton on the Hill oraz Living History Group „First to Fight” odbędzie się uroczystość… » więcej 2023-09-22, godz. 14:00 80 lat Błyskawicy Od dzisiaj w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej na wernisaż wystawy plenerowej „80 lat Błyskawicy. Niezwykła historia niezwykłych ludzi”. » więcej 2023-09-22, godz. 12:00 Żołnierze wyklęci w albumie Już dzisiaj (22 września 2023 ) w Sali Królewskiej PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu godz. 18:00, odbędzie się spotkanie autorskie promujące… » więcej 2023-09-22, godz. 10:00 Operacja Lawina O losach oddziału kpt. „Bartka”, przebiegu kombinacji operacyjnej o krypt. „Lawina” oraz poszukiwaniach i identyfikacji szczątków pomordowanych żołnierzy… » więcej 2023-09-22, godz. 08:00 Powstańcy śląscy niezapomniani Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego Franciszka Pukowca znakiem pamięci „Tobie… » więcej 2023-09-22, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 22 września » więcej 2023-09-21, godz. 16:00 Gospodarka III Rzeszy Do końca września można oglądać w Opolu wystawę prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »