Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Mija 42. rocznica pogrzebu bł. kardynała Stefana…
2023-05-31, 17:30 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł.

Mija 42. rocznica pogrzebu bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia

Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Zdjęcie z lat 70 [foto PAP/Tomasz Abramowicz, http://www.polskieradio.pl]
42 lata temu, 31 maja 1981 roku, odbył się pogrzeb błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Wybitny mąż stanu, obrońca praw człowieka, Kościoła i narodu, uważany za jednego z największych Polaków XX wieku, zmarł 28 maja. Było to dwa tygodnie po zamachu na papieża Jana Pawła II.
Prymas Stefan Wyszyński w latach 1948-1981 stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce. Był autorem Jasnogórskich Ślubów Narodu, w latach 1957-65 prowadził Wielką Nowennę, a w 1966 roku - uroczystości Milenium Chrztu Polski. Z jego inicjatywy w latach 60. XX wieku episkopat wystosował orędzie do biskupów niemieckich, zawierające przebaczenie i prośbę o pojednanie obu narodów.

Pogrzeb Prymasa Tysiąclecia stał się wielkim wydarzeniem patriotycznym i manifestacją poparcia dla głoszonych przez niego idei. Uroczystości pogrzebowe na placu Zwycięstwa w Warszawie (obecnie plac marsz. Józefa Piłsudskiego) zgromadziły kilkaset tysięcy ludzi, wielu niosło flagi i transparenty Solidarności. Na trumnie prymasa leżała biało-czerwona szarfa ze znamiennym napisem: "Niekoronowanemu królowi Polski".

Mszy pogrzebowej przy krzyżu z historycznej pielgrzymki Jana Pawła II z czerwca 1979 roku, przewodniczył specjalny wysłannik papieża Jana Pawła II, watykański sekretarz stanu kardynał Agostino Casaroli. Mszę koncelebrowało ponad 50 biskupów z całego świata, wśród nich ówczesny arcybiskup Monachium i Fryzyngi kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI. Metropolita krakowski kardynał Franciszek Macharski odczytał homilię przesłaną przez Jana Pawła II, który przebywał w rzymskiej klinice Gemelli. Ojciec Święty apelował do rodaków, aby kontynuowali dzieło prymasa. Biskup Jerzy Modzelewski przeczytał duchowy testament zmarłego. Wybaczał w nim wszystkim, także tym, którzy go atakowali i więzili.

Prymas Tysiąclecia został pochowany ze wszystkimi honorami przysługującymi osobom pełniącym funkcje państwowe. Ogłoszono kilkudniową żałobę narodową. Uroczystości transmitowało radio i telewizja, a reżimowa prasa podawała informacje o pogrzebie na pierwszych stronach. W ten sposób komunistyczne władze chciały przekonać społeczeństwo o przyjaznym nastawieniu do Kościoła.

Kardynał Stefan Wyszyński został pochowany w archikatedrze św. Jana w Warszawie. Pośmiertnie w 1994 roku Prymas Tysiąclecia został uhonorowany Orderem Orła Białego.

W dniu pogrzebu Jan Paweł II wspominał kardynała Wyszyńskiego. Podczas modlitwy Anioł Pański powiedział: "Jemu dobremu i gorliwemu pasterzowi, jemu obrońcy praw człowieka i Kościoła, bohaterowi tylu kart historii jego i mojej Ojczyzny, jemu który miłował Kościół i Polskę z niezrównanym oddaniem i nieustraszoną odwagą, czerpanymi z nieujarzmionej wiary i gorącej Miłości Chrystusa i Maryi, niech Pan udzieli nagrody, jaką przeznaczył dla swych wiernych sług".

Proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego rozpoczął się w 1989 roku i trwał 30 lat. Zakończył się 2 października 2019 roku, kiedy papież Franciszek zatwierdził dekrety Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Jeden z nich dotyczył uznania cudu uzdrowienia za wstawiennictwem prymasa. Uroczystość wyniesienia Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego na ołtarze odbyła się 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Mszy beatyfikacyjnej przewodniczył kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Legat Papieski. Liturgię koncelebrowało 600 księży, biskupi z Polski i z zagranicy.

W homilii kardynał Marcello Semeraro podkreślił, że kardynał Stefan Wyszyński odważnie, wytrwale i zdecydowanie kierował Kościołem w Polsce. Powiedział też o błogosławionym prymasie Wyszyńskim: "W walce o obronę wolności polskich kobiet i mężczyzn, często powtarzał: "Kto nienawidzi, ten już przegrał"".

Uchwałą Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej, rok 2021 był obchodzony jako Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wspomnienie liturgiczne błogosławionego prymasa Wyszyńskiego przypada 28 maja, w dniu śmierci, to jest "narodzin dla nieba".

Zobacz także

2023-09-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 26 września » więcej 2023-09-25, godz. 16:00 Cmentarze i pomniki z I wojny światowej wpisane na Listę UNESCO 139 cmentarzy i pomników z I wojny światowej w Belgii i we Francji zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przed pięcioma laty wniosek… » więcej 2023-09-25, godz. 14:00 Solidarność do wojska Już w najbliższą środę uroczyste otwarcie wystawy „Solidarność do wojska! Obozy wojskowe jako forma dotkliwej represji przeciwko członkom Solidarności”… » więcej 2023-09-25, godz. 12:00 Noc z historią Już w czwartek "Noc z historią". Zwiedzaj Muzeum Historii Polski jako pierwszy! » więcej 2023-09-25, godz. 10:00 Rekonstrukcja bitwy na Białej Górze Około tysiąca rekonstruktorów wzięło udział w inscenizacji bitwy na Białej Górze. Do czeskiej Pragi przyjechali między innymi z Francji, Niemiec i Polski… » więcej 2023-09-25, godz. 08:00 Paryska Polonia uczciła pamięć Rotmistrza Witolda Pileckiego Paryska polonia uczciła pamięć wybitnego rodaka - Rotmistrza Witolda Pileckiego. W podparyskiej miejscowości Montmorency poświęcono dąb upamiętniający… » więcej 2023-09-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 25 września » więcej 2023-09-24, godz. 12:00 105 lat temu urodził się Hieronim Dekutowski "Zapora" 105 lat temu, 24 września 1918 roku, urodził się major Hieronim Dekutowski "Zapora", cichociemny, dowódca oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, Delegatury… » więcej 2023-09-24, godz. 10:00 Początek Sejmu Śląskiego 101 lat temu także w niedzielę odbyły się wybory do Sejmu Śląskiego » więcej 2023-09-24, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 24 września » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »