Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Archiwum Akt Nowych: prezentacja albumu „Batalion…
2023-05-31, 08:00 Autor: IAR/#Wosiek

Archiwum Akt Nowych: prezentacja albumu „Batalion AK »Zośka«….”

Grafika organizatora [fot. żródło: facebook/archiwum.akt.nowych]
Grafika organizatora [fot. żródło: facebook/archiwum.akt.nowych]
Archiwum Akt Nowych zaprezentowało album „Batalion AK "Zośka". Oddział Dyspozycyjny Kedywu KG AK”. Jest to ikonograficzna prezentacja jednego z najbardziej znanych oddziałów AK z bogatym źródłowo materiałem, obejmującym fotografie, dokumenty, plany, pochodzące z AAN oraz z innych zbiorów archiwalnych, podkreślił autor koncepcji i opracowania albumu dyrektor AAN Mariusz Olczak.
„To jest opowiadanie o historii, nie przy pomocy tekstu i słów, ale przede wszystkim przy pomocy ikonografii. Ikonografii wyrażonej fotografiami, mapami, szkicami i planami, ale też ikonografii wyrażonej poprzez dokumenty. I faktycznie jest tak, że w albumie są wszystkie odnalezione przez nas dokumenty batalionu „Zośka” - wytworzone w konspiracji jak i w powstaniu, zarówno w formule batalionu „Zośka”, jak i w formule „Broda 53” - bo w takiej formule żołnierze „Zośki” funkcjonowali w okresie powstania.”- wyjaśniał dyrektor AAN. Jak dodał, album rozpoczyna się od akcji „Taśma”, prezentując dokumenty z akcji Sieczychy i akcji Rząśnik. „Są to w zasadzie po raz pierwszy prezentowane w komplecie plany i szkice z akcji Sieczychy wykonanych pod dowództwem między innymi Andrzeja Romockiego - porucznika Armii Krajowej. Zaczynamy od tego, bo z tym wiąże się początek batalionu.”- tłumaczył dyrektor AAN Mariusz Olczak.

Mottem albumu zostały słowa dowódcy batalionu „Zośka” Ryszarda Białousa „Jerzego”, napisane w Paryżu 1945 roku. „Jerzy napisał w rok po wojnie w ten sposób:
- Krew harcerzy przelana w świętej sprawie wolności nie może pójść na marne. Nasi polegli bracia włożyli na barki nasze tak potężne zobowiązania, że życia naszego jest mało, byśmy je spełnić mogli. Z ich postawy i czynów mamy czerpać natchnienie do naszej pracy, aby przypadkiem nie zgubić trzech najpotężniejszych filarów harcerstwa: Służby Bogu, Ojczyźnie i bliźniemu - . To było motto ważne dla wszystkich żołnierzy „Zośki” i „Brody”, których zobaczyć można na kartach tej książki.”- zaznaczył współautor.

Wstęp do albumu napisał syn łączniczki Batalionu „Zośka” - wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński. Wicepremier skierował list do uczestników spotkania, który odczytał dyrektor AAN Mariusz Olczak. „Jako minister kultury i dziedzictwa narodowego, ale też jako syn łączniczki i sanitariuszki Batalionu „Zośka” chcę wyrazić wdzięczność i pogratulować, że w Archiwum Akt Nowych powstał album będący unikatowym przedstawieniem Baonu. Unikatowym, bo prezentującym szczególnie ważne historyczne źródła. Materiały archiwalne, jakie do naszych czasów stanowią świadectwo heroicznej "Zośkowej" historii. Po raz kolejny podkreślam, że skoro dzisiejsze pokolenie opiera swoje wzorce na historii żołnierzy harcerskiego batalionu AK Zośka - to Polska jest w dobrych rękach.” - pisał profesor Piotr Gliński.

Batalion „Zośka” - batalion Armii Krajowej AK brał czynny udział w powstaniu warszawskim. W skład batalionu, którego dowódcą był Ryszard Białous „Jerzy”, wchodzili przede wszystkim członkowie Szarych Szeregów, konspiracyjnego Związku Harcerstwa Polskiego. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, licznie zebrane rodziny żołnierzy Batalionu AK „Zośka” oraz harcerze i delegacje szkół.Publikację współtworzyli: Julian Borkowski, Lech Gołębiewski, Tomasz Karasiński oraz dr Agnieszka Pietrzak.

Zobacz także

2023-09-29, godz. 08:00 Na Festiwalu NNW pokaz filmu o historii matki Matyldy Getter, ratującej żydowskie dzieci przed Zagładą Dzięki jej pomocy Holokaust przeżyło ponad pół tysiąca żydowskich dzieci. Historię matki Matyldy Getter przybliża pokazany na Festiwalu NNW w Gdyni film… » więcej 2023-09-29, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 29 września » więcej 2023-09-28, godz. 16:00 45 lat temu zmarł papież Jan Paweł I 45 lat temu - 28 września 1978 roku - po 33 dniach sprawowania urzędu zmarł papież Jan Paweł I, poprzednik Jana Pawła II na papieskim urzędzie, nazywany… » więcej 2023-09-28, godz. 14:00 Muzeum Historii Polski już otwarte Transmisja z uroczystego otwarcia nowego gmachu Muzeum Historii Polski z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego… » więcej 2023-09-28, godz. 12:00 Niepodległość wyśpiewana Jesteś nauczycielem muzyki lub prowadzisz chór i chcesz pochwalić się umiejętnościami swoich podopiecznych? A może jesteś rodzicem umuzykalnionego dziecka?… » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 84 lata temu skapitulowała Warszawa 84 lata temu, 28 września 1939 roku, skapitulowała Warszawa. O godzinie 13.15 w budynku fabryki Skody na Rakowcu generał Tadeusz Kutrzeba i generał Johannes… » więcej 2023-09-28, godz. 08:00 Na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" debata o wojennych losach kobiet 15. Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" oficjalnie otwarty. Uroczysta gala rozpoczynająca Festiwal NNW odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym… » więcej 2023-09-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 28 września » więcej 2023-09-27, godz. 16:00 W Jastkowie odkryto pozostałości wczesnosłowiańskiej osady W miejscowości Józefów Pociecha koło Jastkowa w Lubelskiem odnaleziono pozostałości wczesnosłowiańskiej osady. Odkryto je w miejscu realizowanej inwestycji… » więcej 2023-09-27, godz. 14:00 I Festiwal Historyczny Już w najbliższą sobotę 30 września 2023 r. w Szklarskiej Porębie odbędzie się I Festiwal Historyczny. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »