Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Brzeg lepiej zadba o niszczejące eksponaty
2023-05-30, 14:00 Autor: Daniel Klimczak

Brzeg lepiej zadba o niszczejące eksponaty

Oględziny w sali rajców [fot. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu]
Oględziny w sali rajców [fot. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu]
Brzeski magistrat zapowiada, że będzie lepiej dbać o przechowywane w ratuszu zabytki. Nieprawidłowości z tym związane wytknęli miastu pracownicy miejscowego muzeum.
Chodzi o artefakty prezentowane w sali rajców, czyli pomieszczeniu, w którym przed wiekami obradowały władze miasta. Remont sali za ponad milion złotych zakładał między innymi wyposażenie jej w przedmioty użyczone przez Muzeum Piastów Śląskich. Dyrektor instytucji Dariusz Byczkowski wskazuje jednak, że panujące w pomieszczeniu warunki były nieodpowiednie, przez co część eksponatów uległa degradacji.

- Tam są spękania, które są wynikiem po prostu zbyt wysokiej temperatury, przesuszania. Powietrze jest za suche i to źle działa na artefakty. To tak najkrócej. Bardzo nam zależy na tym, by to w końcu naprawdę było skrupulatnie załatwione. Tych pomieszczeń nie ma przesadnie dużo, więc przy odrobinie dobrej woli można naprawdę tego dopilnować - powiedział.

O nieprawidłowościach magistrat miał być informowany już jesienią ubiegłego roku, jednak zdaniem władz muzeum, uwagi te były bagatelizowane.

O sprawę zapytaliśmy burmistrza Jerzego Wrębiaka. Samorządowiec przekonuje, że przy tego typu projektach trzeba liczyć się z podobnym ryzykiem. Jak jednak zapowiada, miasto zrealizuje zalecenia, by jak najlepiej dbać o powierzone dzieła sztuki.

- Mamy do zastosowania urządzenia, które będą pilnowały, aby ta temperatura była właściwa i to uczynimy, bo to nie są rzeczy, które są wagi państwowej. Nawet konserwatorzy, którzy tu byli, podawali, że to są po prostu drobiazgi, które trzeba naprawić. Ponieważ sala funkcjonuje raptem rok, może półtora roku, no to mogą się zdarzyć jakieś niedociągnięcia i to jest wpisane w standard tej współpracy - tłumaczy.

Muzeum zapowiada, że będzie nadal przyglądać się stanowi przekazanych do ratusza artefaktów. Jeśli miasto nie zrealizuje zaleceń konserwatorów, wówczas placówka upomni się o ich zwrot.

Zobacz także

2023-09-23, godz. 10:00 Geneami 10 Już dzisiaj w zamku w Brzegu odbędzie się po raz dziesiąty konferencja genealogiczna w której będą uczestniczyli genealodzy z kraju i zagranicy. » więcej 2023-09-23, godz. 08:00 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie współprowadzone przez MKiDN i archidiecezję warszawską przez… Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego będzie współprowadzone przez kolejne 10 lat przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz archidiecezję… » więcej 2023-09-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 23 września » więcej 2023-09-22, godz. 16:00 Pomnik 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej Już jutro czyli 23 września br. z inicjatywy Rady Parafialnej w Easton on the Hill oraz Living History Group „First to Fight” odbędzie się uroczystość… » więcej 2023-09-22, godz. 14:00 80 lat Błyskawicy Od dzisiaj w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej na wernisaż wystawy plenerowej „80 lat Błyskawicy. Niezwykła historia niezwykłych ludzi”. » więcej 2023-09-22, godz. 12:00 Żołnierze wyklęci w albumie Już dzisiaj (22 września 2023 ) w Sali Królewskiej PSM I i II stopnia im. M. Karłowicza w Mielcu godz. 18:00, odbędzie się spotkanie autorskie promujące… » więcej 2023-09-22, godz. 10:00 Operacja Lawina O losach oddziału kpt. „Bartka”, przebiegu kombinacji operacyjnej o krypt. „Lawina” oraz poszukiwaniach i identyfikacji szczątków pomordowanych żołnierzy… » więcej 2023-09-22, godz. 08:00 Powstańcy śląscy niezapomniani Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na uroczystość oznaczenia grobu powstańca śląskiego Franciszka Pukowca znakiem pamięci „Tobie… » więcej 2023-09-22, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 22 września » więcej 2023-09-21, godz. 16:00 Gospodarka III Rzeszy Do końca września można oglądać w Opolu wystawę prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »