Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Brzeg lepiej zadba o niszczejące eksponaty
2023-05-30, 14:00 Autor: Daniel Klimczak

Brzeg lepiej zadba o niszczejące eksponaty

Oględziny w sali rajców [fot. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu]
Oględziny w sali rajców [fot. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu]
Brzeski magistrat zapowiada, że będzie lepiej dbać o przechowywane w ratuszu zabytki. Nieprawidłowości z tym związane wytknęli miastu pracownicy miejscowego muzeum.
Chodzi o artefakty prezentowane w sali rajców, czyli pomieszczeniu, w którym przed wiekami obradowały władze miasta. Remont sali za ponad milion złotych zakładał między innymi wyposażenie jej w przedmioty użyczone przez Muzeum Piastów Śląskich. Dyrektor instytucji Dariusz Byczkowski wskazuje jednak, że panujące w pomieszczeniu warunki były nieodpowiednie, przez co część eksponatów uległa degradacji.

- Tam są spękania, które są wynikiem po prostu zbyt wysokiej temperatury, przesuszania. Powietrze jest za suche i to źle działa na artefakty. To tak najkrócej. Bardzo nam zależy na tym, by to w końcu naprawdę było skrupulatnie załatwione. Tych pomieszczeń nie ma przesadnie dużo, więc przy odrobinie dobrej woli można naprawdę tego dopilnować - powiedział.

O nieprawidłowościach magistrat miał być informowany już jesienią ubiegłego roku, jednak zdaniem władz muzeum, uwagi te były bagatelizowane.

O sprawę zapytaliśmy burmistrza Jerzego Wrębiaka. Samorządowiec przekonuje, że przy tego typu projektach trzeba liczyć się z podobnym ryzykiem. Jak jednak zapowiada, miasto zrealizuje zalecenia, by jak najlepiej dbać o powierzone dzieła sztuki.

- Mamy do zastosowania urządzenia, które będą pilnowały, aby ta temperatura była właściwa i to uczynimy, bo to nie są rzeczy, które są wagi państwowej. Nawet konserwatorzy, którzy tu byli, podawali, że to są po prostu drobiazgi, które trzeba naprawić. Ponieważ sala funkcjonuje raptem rok, może półtora roku, no to mogą się zdarzyć jakieś niedociągnięcia i to jest wpisane w standard tej współpracy - tłumaczy.

Muzeum zapowiada, że będzie nadal przyglądać się stanowi przekazanych do ratusza artefaktów. Jeśli miasto nie zrealizuje zaleceń konserwatorów, wówczas placówka upomni się o ich zwrot.

Zobacz także

2023-09-30, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 30 września » więcej 2023-09-29, godz. 16:00 84 lata temu skapitulowała Twierdza Modlin 84 lata temu, 29 września 1939 roku, po dwóch tygodniach oblężenia, ostrzeliwania i bombardowania z powietrza przez wojska niemieckie, skapitulowała Twierdza… » więcej 2023-09-29, godz. 14:00 Z kolekcji Romana Sękowskiego Już w najbliższy poniedziałek wykład poświęcony śp.Romanowi Sękowskiemu i jego niezwykłym zbiorom , które trafiły do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej… » więcej 2023-09-29, godz. 12:00 Światło na obraz Już w pierwszą sobotę października w ramach cyklu: Światło na obraz Muzeum Ślaska Opolskiego zaprasza na wykład o dziele Kazimierza Sichulskiego "Szlachcic… » więcej 2023-09-29, godz. 10:00 75 lat temu została aresztowana przez UB porucznik Halina Żurowska, łączniczka AK i Zrzeszenia WiN 75 lat temu, 29 września 1948 roku, została aresztowana w Gdańsku przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa porucznik Halina Żurowska, pseudonim "Heniek"… » więcej 2023-09-29, godz. 08:00 Na Festiwalu NNW pokaz filmu o historii matki Matyldy Getter, ratującej żydowskie dzieci przed Zagładą Dzięki jej pomocy Holokaust przeżyło ponad pół tysiąca żydowskich dzieci. Historię matki Matyldy Getter przybliża pokazany na Festiwalu NNW w Gdyni film… » więcej 2023-09-29, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 29 września » więcej 2023-09-28, godz. 16:00 45 lat temu zmarł papież Jan Paweł I 45 lat temu - 28 września 1978 roku - po 33 dniach sprawowania urzędu zmarł papież Jan Paweł I, poprzednik Jana Pawła II na papieskim urzędzie, nazywany… » więcej 2023-09-28, godz. 14:00 Muzeum Historii Polski już otwarte Transmisja z uroczystego otwarcia nowego gmachu Muzeum Historii Polski z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego… » więcej 2023-09-28, godz. 12:00 Niepodległość wyśpiewana Jesteś nauczycielem muzyki lub prowadzisz chór i chcesz pochwalić się umiejętnościami swoich podopiecznych? A może jesteś rodzicem umuzykalnionego dziecka?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »