Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Brzeg lepiej zadba o niszczejące eksponaty
2023-05-30, 14:00 Autor: Daniel Klimczak

Brzeg lepiej zadba o niszczejące eksponaty

Oględziny w sali rajców [fot. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu]
Oględziny w sali rajców [fot. Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu]
Brzeski magistrat zapowiada, że będzie lepiej dbać o przechowywane w ratuszu zabytki. Nieprawidłowości z tym związane wytknęli miastu pracownicy miejscowego muzeum.
Chodzi o artefakty prezentowane w sali rajców, czyli pomieszczeniu, w którym przed wiekami obradowały władze miasta. Remont sali za ponad milion złotych zakładał między innymi wyposażenie jej w przedmioty użyczone przez Muzeum Piastów Śląskich. Dyrektor instytucji Dariusz Byczkowski wskazuje jednak, że panujące w pomieszczeniu warunki były nieodpowiednie, przez co część eksponatów uległa degradacji.

- Tam są spękania, które są wynikiem po prostu zbyt wysokiej temperatury, przesuszania. Powietrze jest za suche i to źle działa na artefakty. To tak najkrócej. Bardzo nam zależy na tym, by to w końcu naprawdę było skrupulatnie załatwione. Tych pomieszczeń nie ma przesadnie dużo, więc przy odrobinie dobrej woli można naprawdę tego dopilnować - powiedział.

O nieprawidłowościach magistrat miał być informowany już jesienią ubiegłego roku, jednak zdaniem władz muzeum, uwagi te były bagatelizowane.

O sprawę zapytaliśmy burmistrza Jerzego Wrębiaka. Samorządowiec przekonuje, że przy tego typu projektach trzeba liczyć się z podobnym ryzykiem. Jak jednak zapowiada, miasto zrealizuje zalecenia, by jak najlepiej dbać o powierzone dzieła sztuki.

- Mamy do zastosowania urządzenia, które będą pilnowały, aby ta temperatura była właściwa i to uczynimy, bo to nie są rzeczy, które są wagi państwowej. Nawet konserwatorzy, którzy tu byli, podawali, że to są po prostu drobiazgi, które trzeba naprawić. Ponieważ sala funkcjonuje raptem rok, może półtora roku, no to mogą się zdarzyć jakieś niedociągnięcia i to jest wpisane w standard tej współpracy - tłumaczy.

Muzeum zapowiada, że będzie nadal przyglądać się stanowi przekazanych do ratusza artefaktów. Jeśli miasto nie zrealizuje zaleceń konserwatorów, wówczas placówka upomni się o ich zwrot.

Zobacz także

2023-09-29, godz. 08:00 Na Festiwalu NNW pokaz filmu o historii matki Matyldy Getter, ratującej żydowskie dzieci przed Zagładą Dzięki jej pomocy Holokaust przeżyło ponad pół tysiąca żydowskich dzieci. Historię matki Matyldy Getter przybliża pokazany na Festiwalu NNW w Gdyni film… » więcej 2023-09-29, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 29 września » więcej 2023-09-28, godz. 16:00 45 lat temu zmarł papież Jan Paweł I 45 lat temu - 28 września 1978 roku - po 33 dniach sprawowania urzędu zmarł papież Jan Paweł I, poprzednik Jana Pawła II na papieskim urzędzie, nazywany… » więcej 2023-09-28, godz. 14:00 Muzeum Historii Polski już otwarte Transmisja z uroczystego otwarcia nowego gmachu Muzeum Historii Polski z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego… » więcej 2023-09-28, godz. 12:00 Niepodległość wyśpiewana Jesteś nauczycielem muzyki lub prowadzisz chór i chcesz pochwalić się umiejętnościami swoich podopiecznych? A może jesteś rodzicem umuzykalnionego dziecka?… » więcej 2023-09-28, godz. 10:00 84 lata temu skapitulowała Warszawa 84 lata temu, 28 września 1939 roku, skapitulowała Warszawa. O godzinie 13.15 w budynku fabryki Skody na Rakowcu generał Tadeusz Kutrzeba i generał Johannes… » więcej 2023-09-28, godz. 08:00 Na Festiwalu "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" debata o wojennych losach kobiet 15. Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" oficjalnie otwarty. Uroczysta gala rozpoczynająca Festiwal NNW odbyła się w Gdyńskim Centrum Filmowym… » więcej 2023-09-28, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 28 września » więcej 2023-09-27, godz. 16:00 W Jastkowie odkryto pozostałości wczesnosłowiańskiej osady W miejscowości Józefów Pociecha koło Jastkowa w Lubelskiem odnaleziono pozostałości wczesnosłowiańskiej osady. Odkryto je w miejscu realizowanej inwestycji… » więcej 2023-09-27, godz. 14:00 I Festiwal Historyczny Już w najbliższą sobotę 30 września 2023 r. w Szklarskiej Porębie odbędzie się I Festiwal Historyczny. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »