Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 105 lat temu został powołany Związek Legionistów…
2023-05-30, 08:00 Autor: IAR/K.Koziełł/D.Panek

105 lat temu został powołany Związek Legionistów Polskich

Związek Legionistów Polskich. Uroczystości pogrzebowe Józefa Piłsudskiego. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Związek Legionistów Polskich. Uroczystości pogrzebowe Józefa Piłsudskiego. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Legiony Polskie. Oddział na apelu. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Legiony Polskie. Oddział na apelu. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
105 lat temu, 30 maja 1918 roku, został powołany Związek Legionistów Polskich, skupiający weteranów Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, najstarsza piłsudczykowska organizacja kombatancka i państwowo-niepodległościowa. Pierwszym komendantem został Edward Rydz-Śmigły.
Legiony Polskie były pierwszą polską formacją wojskową w XX wieku. Walcząc w I wojnie światowej, przyczyniły się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku. Zostały utworzone przez Naczelny Komitet Narodowy, 16 sierpnia 1914 roku. Początek dała im I Kompania Kadrowa, sformowana z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, 3 sierpnia 1914 roku w Krakowie.

Legiony Polskie stanowiły oddzielną formację Armii Austro-Węgierskiej. Skupiły między innymi oddziały Związku Strzeleckiego, Polskie Drużyny Strzeleckie, a także Polowe Drużyny Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" oraz inne organizacje paramilitarne działające przed I wojną światową, głównie w zaborze austriackim. Przeszło przez nie od 35 do 40 tysięcy żołnierzy. Poległo około 3 tysięcy. Ponad 1300 żołnierzy Legionów otrzymało Order Virtuti Militari.

Związek Legionistów Polskich został założony jako organizacja zrzeszająca byłych żołnierzy tej formacji, a także ich rodziny oraz inne osoby identyfikujące się z ideą czynu niepodległościowego. Pierwszym komendantem związku był Edward Rydz-Śmigły, legionista, po śmierci Jóżefa Piłsudskiego - marszałek Polski, Naczelny Wódz w wojnie obronnej 1939 roku.

W 1922 roku na I Zjeździe Legionistów, w obecności Józefa Piłsudskiego, Edwarda Śmigłego-Rydza oraz ponad 2,5 tysiąca Legionistów specjalną uchwałą zostało powołane Muzeum Czynu Niepodległościowego. Podjęto również decyzje o budowie Domu imienia Józefa Piłsudskiego w krakowskich Oleandrach oraz Pomnika Józefa Piłsudskiego i Czynu Niepodległościowego.

Po wybuchu II wojny światowej Związek Legionistów Polskich został zdelegalizowany dekretem generalnego gubernatora Hansa Franka, jednak działał w konspiracji pod nazwą "Grupa Oleandry".

Pod koniec lat 60. związek został nieformalnie reaktywowany w Krakowie. Jego działacze organizowali uroczyste msze święte między innymi, w rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego czy wymarszu I Kompanii Kadrowej. Spotykali się też, co roku na "opłatku" u ojców dominikanów, zwykle z udziałem arcybiskupa Karola Wojtyły. Sprawowali także opiekę nad kryptą pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie spoczywa Józef Piłsudski.

(więcej)

W szczytowym okresie - jesienią 1915 roku - w Legionach służyło ponad 16 tysięcy żołnierzy. Początkowo istniały dwa legiony - Legion Wschodni we Lwowie i Legion Zachodni w Krakowie. Później przeformowano je w trzy brygady, pierwszą z nich do września 1916 roku dowodził Józef Piłsudski.

Legion Wschodni został rozwiązany z powodu zajęcia Lwowa przez wojska rosyjskie 2 września 1914 roku. Legion Zachodni pod dowództwem Piłsudskiego wziął udział w walkach, jako straż tylna wojsk austriackich na linii Nowy Korczyn-Opatowiec na lewym brzegu Wisły. Od 16 do 19 listopada jego żołnierze stoczyli bitwę pod Krzywopłotami. W połowie grudnia 1914 z oddziałów tych sformowano I Brygadę Legionów Polskich. Działała na Ziemi Krakowskiej i w zaborze rosyjskim, walczyła pod Łowczówkiem, nad Nidą i pod Konarami. Z kolei oddziały, z których potem, w maju 1915 roku, utworzono II Brygadę, zwaną "karpacką", działały w Karpatach Wschodnich. Żołnierze walczyli pod Mołotkowem, Zieloną, Rafajłową i Kirlibabą, dokonali także szarży pod Rokitną. Od maja 1915 toczyli boje na Bukowinie i nad Prutem. III Brygada współdziałała z brygadą Józefa Piłsudskiego.

Od jesieni 1915 do września 1916 wszystkie brygady walczyły wspólnie na północnym Wołyniu, nad Styrem i Stochodem. W lipcu 1916 roku stoczyły największą bitwę - pod Kostiuchnówką. Wówczas to legioniści pomimo nieustającego ostrzału i ataków Rosjan przez kilka dni utrzymali linię frontu. Wycofali się dopiero po załamaniu walk na flankach bronionych przez Węgrów i Czechów.

Jesienią 1916 roku doszło do wycofania legionów z frontu na tyły i dymisji Józefa Piłsudskiego z funkcji brygadiera. Rok później legioniści odmówili złożenia przysięgi na wierność Niemcom. Rozwiązano Legiony Polskie, część oficerów internowano w obozie w Beniaminowie, a żołnierzy w Szczypiornie. II Brygadę i pozostałych legionistów - poddanych austro-węgierskich - przemianowano na Polski Korpus Posiłkowy i wysłano na Bukowinę i Besarabię.

W lutym 1918 roku doszło do buntu w oddziałach korpusu i legioniści pod dowództwem pułkownika Józefa Hallera przeszli pod Rarańczą na stronę rosyjską. Tam doszło do połączenia z II Korpusem Polskim na Ukrainie.

Zobacz także

2023-09-13, godz. 14:00 Warto odwiedzić Muzeum Śląska Opolskiego Już jutro kolejny kulturalny czwartek w Muzeum Ślaska Opolskiego w Opolu » więcej 2023-09-13, godz. 12:00 Sportowcy patrioci II RP Dzisiaj we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa Sportowcy patrioci II Rzeczypospolitej » więcej 2023-09-13, godz. 11:15 Tysiące cennych średniowiecznych artefaktów na wystawie w Muzeum Powiatowym w Nysie [DŹWIĘK] W sobotę o godz. 16:00 (16.09) wernisaż wystawy "Nysa mieszczańska - badania archeologiczne przy ulicy Kramarskiej". Obecnie trwają ostatnie prace przy ekspozycji… » więcej 2023-09-13, godz. 10:00 220 lat temu urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, uczestnik Powstania Listopadowego 220 lat temu, 13 września 1803 roku, urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, konspirator, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Otwarta wystawa zatytułowana "Nie tylko Siwiec" W Warszawie na dziedzińcu Zamku Królewskiego otwarta została wystawa "Nie tylko Siwiec". Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej w 55. rocznicę… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 13 września » więcej 2023-09-12, godz. 16:00 2 lata temu odbyła się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej Dwa lata temu, 12 września 2021 roku, w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki… » więcej 2023-09-12, godz. 14:00 Europejskie Dni Dziedzictwa na Zamku w Rogowie Opolskim Z okazji 31. Europejskich Dni Dziedzictwa w dniu 16 września 2023 r. zapraszamy do udziału w lekcji bibliotecznej oraz w warsztatach rysunkowo-malarskich na… » więcej 2023-09-12, godz. 12:00 Niepokorny Helski Delegatura IPN w Opolu ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na projekcję filmu dokumentalnego o Stanisławie Helskim - działaczu opozycji … » więcej 2023-09-12, godz. 10:00 EDD - Zachowane dziedzictwo. Śląskie kobiety - nasze babcie i prababcie Projekcja dwóch odcinków filmu „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie”, wystawa „Chwycić za serce”, prelekcja na temat zachowanego dziedzictwa… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »