Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 105 lat temu został powołany Związek Legionistów…
2023-05-30, 08:00 Autor: IAR/K.Koziełł/D.Panek

105 lat temu został powołany Związek Legionistów Polskich

Związek Legionistów Polskich. Uroczystości pogrzebowe Józefa Piłsudskiego. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Związek Legionistów Polskich. Uroczystości pogrzebowe Józefa Piłsudskiego. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Legiony Polskie. Oddział na apelu. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Legiony Polskie. Oddział na apelu. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
105 lat temu, 30 maja 1918 roku, został powołany Związek Legionistów Polskich, skupiający weteranów Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, najstarsza piłsudczykowska organizacja kombatancka i państwowo-niepodległościowa. Pierwszym komendantem został Edward Rydz-Śmigły.
Legiony Polskie były pierwszą polską formacją wojskową w XX wieku. Walcząc w I wojnie światowej, przyczyniły się do odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku. Zostały utworzone przez Naczelny Komitet Narodowy, 16 sierpnia 1914 roku. Początek dała im I Kompania Kadrowa, sformowana z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, 3 sierpnia 1914 roku w Krakowie.

Legiony Polskie stanowiły oddzielną formację Armii Austro-Węgierskiej. Skupiły między innymi oddziały Związku Strzeleckiego, Polskie Drużyny Strzeleckie, a także Polowe Drużyny Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" oraz inne organizacje paramilitarne działające przed I wojną światową, głównie w zaborze austriackim. Przeszło przez nie od 35 do 40 tysięcy żołnierzy. Poległo około 3 tysięcy. Ponad 1300 żołnierzy Legionów otrzymało Order Virtuti Militari.

Związek Legionistów Polskich został założony jako organizacja zrzeszająca byłych żołnierzy tej formacji, a także ich rodziny oraz inne osoby identyfikujące się z ideą czynu niepodległościowego. Pierwszym komendantem związku był Edward Rydz-Śmigły, legionista, po śmierci Jóżefa Piłsudskiego - marszałek Polski, Naczelny Wódz w wojnie obronnej 1939 roku.

W 1922 roku na I Zjeździe Legionistów, w obecności Józefa Piłsudskiego, Edwarda Śmigłego-Rydza oraz ponad 2,5 tysiąca Legionistów specjalną uchwałą zostało powołane Muzeum Czynu Niepodległościowego. Podjęto również decyzje o budowie Domu imienia Józefa Piłsudskiego w krakowskich Oleandrach oraz Pomnika Józefa Piłsudskiego i Czynu Niepodległościowego.

Po wybuchu II wojny światowej Związek Legionistów Polskich został zdelegalizowany dekretem generalnego gubernatora Hansa Franka, jednak działał w konspiracji pod nazwą "Grupa Oleandry".

Pod koniec lat 60. związek został nieformalnie reaktywowany w Krakowie. Jego działacze organizowali uroczyste msze święte między innymi, w rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego czy wymarszu I Kompanii Kadrowej. Spotykali się też, co roku na "opłatku" u ojców dominikanów, zwykle z udziałem arcybiskupa Karola Wojtyły. Sprawowali także opiekę nad kryptą pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu, gdzie spoczywa Józef Piłsudski.

(więcej)

W szczytowym okresie - jesienią 1915 roku - w Legionach służyło ponad 16 tysięcy żołnierzy. Początkowo istniały dwa legiony - Legion Wschodni we Lwowie i Legion Zachodni w Krakowie. Później przeformowano je w trzy brygady, pierwszą z nich do września 1916 roku dowodził Józef Piłsudski.

Legion Wschodni został rozwiązany z powodu zajęcia Lwowa przez wojska rosyjskie 2 września 1914 roku. Legion Zachodni pod dowództwem Piłsudskiego wziął udział w walkach, jako straż tylna wojsk austriackich na linii Nowy Korczyn-Opatowiec na lewym brzegu Wisły. Od 16 do 19 listopada jego żołnierze stoczyli bitwę pod Krzywopłotami. W połowie grudnia 1914 z oddziałów tych sformowano I Brygadę Legionów Polskich. Działała na Ziemi Krakowskiej i w zaborze rosyjskim, walczyła pod Łowczówkiem, nad Nidą i pod Konarami. Z kolei oddziały, z których potem, w maju 1915 roku, utworzono II Brygadę, zwaną "karpacką", działały w Karpatach Wschodnich. Żołnierze walczyli pod Mołotkowem, Zieloną, Rafajłową i Kirlibabą, dokonali także szarży pod Rokitną. Od maja 1915 toczyli boje na Bukowinie i nad Prutem. III Brygada współdziałała z brygadą Józefa Piłsudskiego.

Od jesieni 1915 do września 1916 wszystkie brygady walczyły wspólnie na północnym Wołyniu, nad Styrem i Stochodem. W lipcu 1916 roku stoczyły największą bitwę - pod Kostiuchnówką. Wówczas to legioniści pomimo nieustającego ostrzału i ataków Rosjan przez kilka dni utrzymali linię frontu. Wycofali się dopiero po załamaniu walk na flankach bronionych przez Węgrów i Czechów.

Jesienią 1916 roku doszło do wycofania legionów z frontu na tyły i dymisji Józefa Piłsudskiego z funkcji brygadiera. Rok później legioniści odmówili złożenia przysięgi na wierność Niemcom. Rozwiązano Legiony Polskie, część oficerów internowano w obozie w Beniaminowie, a żołnierzy w Szczypiornie. II Brygadę i pozostałych legionistów - poddanych austro-węgierskich - przemianowano na Polski Korpus Posiłkowy i wysłano na Bukowinę i Besarabię.

W lutym 1918 roku doszło do buntu w oddziałach korpusu i legioniści pod dowództwem pułkownika Józefa Hallera przeszli pod Rarańczą na stronę rosyjską. Tam doszło do połączenia z II Korpusem Polskim na Ukrainie.

Zobacz także

2023-09-20, godz. 10:00 Tajemnice bezpieki uż 26 września (we wtorek), o godzinie 17.30 zapraszamy do Przystanku Historia IPN, na ul. Marszałkowską 21/25 na spotkanie „Tajemnice zabójstwa ks. Franciszka… » więcej 2023-09-20, godz. 08:00 Pancerna pięść II RP Już w sobotę w ramach cyklu Wartalk w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu spotkanie z Jędrzejem Korbalem, który opowie o wojskach… » więcej 2023-09-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 20 września » więcej 2023-09-19, godz. 16:00 Łączka i inne miejsca poszukiwań Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna VII edycję projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań” i zaprasza do udziału! » więcej 2023-09-19, godz. 14:00 Niezwykły zamek Jednym z ciekawszych eksponatów w Muzeum Ziemi Kozielskiej jest zamek z pałacu w Polskiej Cerekwi z XVII wieku, który odnaleziono w latach 70. XX w. w zamkowych… » więcej 2023-09-19, godz. 12:00 Niezłomni liderzy Kościoła Z okazji 70 rocznicy aresztowania kard. Stefana Wyszyńskiego i abp. Antoniego Baraniaka w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędą… » więcej 2023-09-19, godz. 10:00 Generał Mieczysław Smorawiński zapamiętany Ostatni lokator pałacu Lubomirskich gen.Mieczysław Smorawiński wystawę pod tym tytułem można już oglądać w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych. » więcej 2023-09-19, godz. 08:00 Śląski wymiar niepodległości Już za dwa dni w czwartek przegląd filmów dokumentalnych o walce kobiet o polski Śląsk.Wydarzenie zaplanowane zostało w Muzeum Niepodległości w Warsza… » więcej 2023-09-19, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 19 września » więcej 2023-09-18, godz. 16:00 Niemcy wobec Górnego Śląska Pierwsze powakacyjne spotkanie z cyklu „Środa w Instytucie” odbędzie się 20 września, o g. 14 w sali 301 Instytutu. Spotkanie transmitowane będzie również… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »