Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 80 lat temu w niemieckim obozie koncentracyjnym zmarł…
2023-05-26, 16:00 Autor: IAR/D.Panek/K.Koziełł

80 lat temu w niemieckim obozie koncentracyjnym zmarł ksiądz Piotr Gołąb

O. Piotr Gołąb. [Fot. źródło: gornagrupa.werbisci.pl]
O. Piotr Gołąb. [Fot. źródło: gornagrupa.werbisci.pl]
80 lat temu, 26 maja 1943 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Dachau zmarł Piotr Gołąb, duchowny rzymskokatolicki, werbista, przed II wojną światową - pedagog, wychowawca młodzieży i dyrektor szkół, Sługa Boży Kościoła katolickiego. Kapłan przebywał w niemieckich obozach zagłady od 1940, między innymi w KL Stutthof i Sachsenhausen, w grudniu 1940 roku trafił do Dachau.
Według relacji świadków w trakcie pobytu w obozach, w warunkach głodu, morderczej i wyniszczającej pracy oraz ciągłego poniżania, ksiądz Gołąb dzięki osobistej odwadze zachował godność. Był życzliwym kapłanem, który pomagał współwięźniom. Ostatnie kazanie wygłosił w 28 maja 1940 roku w KL Sachsenhausen, po zamordowaniu błogosławionego księdza Władysława Demskiego, który został zakatowany przez niemieckich strażników za odmowę podeptania różańca.

Ojciec Gołąb zmarł w KL Dachau na skutek tortur i wycieńczenia. W chwili śmierci ważył zaledwie 37 kilogramów. Jego szczątki zostały spalone w obozowym krematorium . Kapłan należy do grona 122 Sług Bożych, wobec których we wrześniu 2003 rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej. W 2008 roku w Misyjnym Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie zamknięto diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego.

(więcej)

Piotr Gołąb urodził się 18 stycznia 1888 roku w Starej Schodni koło Opola. Pochodził z wielodzietnej rodziny. W wieku 16 lat zaczął naukę w Gimnazjum Słowa Bożego w Nysie. Kontynuował edukację w międzynarodowym Seminarium Misyjnym Sankt Gabriel w Mödling pod Wiedniem. Tam też we wrześniu 1911 roku rozpoczął nowicjat, a 1 października 1915 uzyskał święcenia kapłańskie.

W czasie I wojny światowej został wcielony do wojska niemieckiego, jednak jako ksiądz nie musiał iść na front, pełnił obowiązki kapelana w toruńskim szpitalu wojskowym. Od 1919 studiował polonistykę na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po ukończeniu uczelni rozpoczął pracę w Gimnazjum Domu Misyjnego Królowej Apostołów Ojców Werbistów w Rybniku i przez rok był tam prefektem. W 1924 roku podjął pracę w Gimnazjum w Górnej Grupie koło Grudziądza na Pomorzu, gdzie był dyrektorem, nauczycielem i mistrzem nowicjatu. Uczył języka polskiego, botaniki, chemii, fizyki i matematyki.

Od 1929 roku był redaktorem w czasopismach: "Skarb Rodzinny", "Nasz Misjonarz", a od 1931 - "Kalendarz Słowa Bożego". W 1937 roku zostaje ponownie skierowany do prowadzenia szkoły średniej w Górnej Grupie. Tam został go wybuch II wojny światowej. 28 października 1939 roku Niemcy internowali wszystkich duchownych przebywających w Domu Świętego Józefa w Górnej Grupie i utworzyli w nim obóz tymczasowy. Eksterminacja duchowieństwa rozpoczęła się już 18 listopada rozstrzelaniem w pobliskim lesie 20 księży i kleryków.

Na początku lutego 1940 roku ojciec Piotr Gołąb został przewieziony do niemieckiego obozu przejściowego, a stamtąd do obozów Stutthof i Sachsenhausen. W grudniu (1940) wycieńczony torturami i chorobami trafił do Dachau. Pobity zmarł z wycieńczenia, a jego zwłoki spalono. Miał 55 lat.

Zobacz także

2023-09-21, godz. 16:00 Gospodarka III Rzeszy Do końca września można oglądać w Opolu wystawę prezentuje źródła dzisiejszej niemieckiej potęgi gospodarczej: infrastrukturę i technologie z czasów… » więcej 2023-09-21, godz. 14:00 Życie i myśl Feliksa Konecznego Pojutrze czyli 23 września 2023 r. odbędzie się kolejna edycja konferencji „Życie i myśl Feliksa Konecznego”. Spotkamy się o godz. 10:00 na Cmentarzu… » więcej 2023-09-21, godz. 12:00 Zamordowany na Kleczkowskiej 74 lata temu 21 września 1949 r. - we wrocławskim więzieniu przy ul. Kleczkowskiej został zamordowany Żołnierz Wyklęty Niezłomny Andrzej Boroń, pochodzący… » więcej 2023-09-21, godz. 10:00 Nowy film o rotmistrzu Pileckim Już dzisiaj w Głubczycach projekcja najnowszego filmu rotmistrzu Witoldzie Pileckim. » więcej 2023-09-21, godz. 08:00 Zapora zapamiętany Już w najbliższą niedzielę, 24 września o godz. 18, w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbędzie się muzyczno-filmowe widowisko, dedykowane pamięci Hieronima… » więcej 2023-09-21, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 21 września » więcej 2023-09-20, godz. 16:00 Pięściarz i więzień Auschwitz Już jutro w Opolu spotkanie poświęcone Tadeuszowi Pietrzykowskiemu"Teddemu" bokserowi, który walczył na ringu z Niemcami w czasie swojego pobytu w Auschw… » więcej 2023-09-20, godz. 14:00 Zaginione kroniki Powstania Warszawskiego Już dzisiaj 20 września, o godzinie 17.30 zapraszamy do Przystanek Historia IPN na inauguracyjne spotkanie z cyklu „Historia zapisana w fotografii”. » więcej 2023-09-20, godz. 12:00 Powstali 1863-1864 Jeszcze tylko dzisiaj można oglądać w Brzegu wystawę: Powstali 1863-1864 przygotowaną przez Muzeum Historii Polski. » więcej 2023-09-20, godz. 10:00 Tajemnice bezpieki uż 26 września (we wtorek), o godzinie 17.30 zapraszamy do Przystanku Historia IPN, na ul. Marszałkowską 21/25 na spotkanie „Tajemnice zabójstwa ks. Franciszka… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »