Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 100 lat temu urodził się Konrad Ignacy Strycharczyk…
2023-05-25, 16:00 Autor: IAR/B.Falkowska/K.Koziełł

100 lat temu urodził się Konrad Ignacy Strycharczyk, żołnierz AK, aktor i śpiewak

Konrad Strycharczyk. [fot. źródło: podziemiezbrojne.ipn.gov.pl]
Konrad Strycharczyk. [fot. źródło: podziemiezbrojne.ipn.gov.pl]
100 lat temu, 25 maja 1923 roku, urodził się Konrad Ignacy Strycharczyk, pseudonim "Słowik", aktor i śpiewak, żołnierz Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Po wojnie był prześladowany przez komunistyczne władze za działalność niepodległościową. W latach 60. i 70. występował na scenie Operetki Szczecińskiej. Do końca życia był działaczem harcerskim i turystycznym. Zmarł 10 lipca 2015 roku, w wieku 92 lat.
Podczas II wojny światowej należał do Armii Krajowej. Był łącznikiem w oddziale Franciszka Przysiężniaka, pseudonim "Ojciec Jan". Uczestniczył w akcjach konspiracyjnych, między innymi w Stalowej Woli, Nisku, Rudniku, Leżajsku, Jarosławiu.

Po wkroczeniu armii radzieckiej na ziemie polskie w 1944 roku, wrócił w rodzinne strony. Założył w Rudniku zespół artystyczny. Został aresztowany przez NKWD pod zarzutem prowadzenia działalności ośmieszającej współpracę i przyjaźń polsko-radziecką. Przymusowo trafił do tworzącego się Ludowego Wojska Polskiego, po czym ponownie został aresztowany i zesłany do kompanii karnej. Stamtąd uciekł do partyzantki. Przystąpił do oddziału Hieronima Dekutowskiego "Zapory". Wraz z zaporczykami uczestniczył w rozbiciu wielu posterunków milicji i ORMO na Lubelszczyźnie: w Kazimierzu Dolnym, Urzędowie, Józefowie nad Wisłą oraz w potyczce z funkcjonariuszami NKWD w Kluczkowicach.

W sierpniu 1945 weszła w życie amnestia i oddział zaporczyków został rozwiązany. Konrad Strycharczyk nie ujawnił się. Przeniósł się do Olsztyna. Tam, rok później został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa i poddany brutalnemu śledztwu. Na wolność wyszedł w 1947 roku, gdy wprowadzono drugą amnestię.

Wyjechał do Szczecina, rozpoczął pracę w teatrze. Był także konferansjerem i recytatorem, od 1962 roku aktorem i solistą Operetki Szczecińskiej (obecnie Opera na Zamku). Występował tam do emerytury w 1979 roku.

(więcej)

Konrad Ignacy Strycharczyk urodził się 25 maja 1923 roku w Nisku nad Sanem, niedaleko Stalowej Woli, w wielodzietnej rodzinie - miał pięcioro rodzeństwa. Był utalentowany muzycznie, lubił publiczne występy. Od 1934 roku należał do Związku Harcerstwa Polskiego, z przyjacielem Zbigniewem Pilawskim założył drużynę w Rudniku.

Później w wywiadach mówił, że przygotowanie harcerskie było znakomitym wdrożeniem do działalności niepodległościowej w Armii Krajowej, w oddziale zaporczyków, do przetrwania w skrajnie trudnych warunkach. Podkreślał znaczenie wychowania patriotycznego, przygotowującego młodych ludzi do stanięcia w obronie ojczyzny. Do końca życia był związany z harcerstwem, jako członek Kręgu Seniorów "Dęby". Miał stopień harcmistrza. Zajmował się też upowszechnianiem turystyki wodnej. Zorganizował 12 klubów kajakarskich w okolicach Szczecina, był komandorem licznych imprez związanych z turystyką wodną, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Konrad Ignacy Strycharczyk "Słowik" za działalność niepodległościową został nagrodzony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Krzyżem "Za Zasługi dla ZHP" z Mieczami. Został także uhonorowany Krzyżem Więźnia Politycznego i Srebrnym Krzyżem Niezłomnych.

Zobacz także

2024-04-09, godz. 15:00 III Spotkanie Opolskich Regionalistów Muzeum Śląska Opolskiego organizuje III Spotkanie Opolskich Regionalistów. Tym razem będzie kontynuacja tematyki związanej z merytorycznym i promocyjnym wsparciem… » więcej 2024-04-09, godz. 13:00 Zwiedzanie Kluczborka z przewodnikiem Nowa oferta kluczborskiej placówki pod nazwą "SZLAKIEM PRZEZ KLUCZBORK" » więcej 2024-04-09, godz. 12:00 „Tatusiu, kiedy wrócisz?” w kieleckim Przystanku Historia Wystawa łambinowickiego CMJW poświęcona losom polskim rodzin w czasie II wojny światowej obecnie prezentowana jest w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci… » więcej 2024-04-09, godz. 09:00 Kpt. Jerzy Mindziukiewicz "Jur" spoczął na Powązkach Kapitan Jerzy Mindziukiewicz pseudonim "Jur" spoczął (08.04) na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. Powstaniec warszawski i wiceprezes Związku Powstańców… » więcej 2024-04-09, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 9 kwietnia » więcej 2024-04-08, godz. 19:22 Zmarł Tadeusz Stankiewicz – Sprawiedliwy wśród Narodów Świata 5 kwietnia 2024 roku zmarł Tadeusz Stankiewicz – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. » więcej 2024-04-08, godz. 16:58 Wilno: tylko dziś można oglądać pierwszą drukowaną książkę litewską Nie lada gratka czeka dziś na odwiedzających Bibliotekę Uniwersytetu Wileńskiego. Do końca dnia można oglądać tam pierwszą drukowaną książkę w języku… » więcej 2024-04-08, godz. 14:29 Na początku września w Belgii otwarcie Memoriału gen. Maczka Na początku września w belgijskim mieście Roeselare zostanie otwarty Memoriał generała Stanisława Maczka. Będzie to pierwszy taki obiekt w Belgii, zlokalizowany… » więcej 2024-04-08, godz. 09:00 Muzeum Historii Polski organizuje spacery i warsztaty wokalne Wykłady, koncerty, spektakle i spacery - to oferta Muzeum Historii Polski na kwiecień. Kierownik działu edukacji tej instytucji Gabriela Sierocińska-Dec powiedziała… » więcej 2024-04-08, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 8 kwietnia » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »