Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 46 lat temu rozpoczęła się pierwsza głodówka…
2023-05-24, 08:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł

46 lat temu rozpoczęła się pierwsza głodówka zorganizowana przez KOR

Proboszcz parafii św. Marcina Bronisław Dembowski oraz poeta Stanisław Barańczak podczas głodówki w kościele św. Marcina w Warszawie w maju 1977 r. Zdjęcie z prowadzonej przez służby reżimu Gierka obserwacji tej akcji protestacyjnej. [Fot. z zasobu IPN]
Proboszcz parafii św. Marcina Bronisław Dembowski oraz poeta Stanisław Barańczak podczas głodówki w kościele św. Marcina w Warszawie w maju 1977 r. Zdjęcie z prowadzonej przez służby reżimu Gierka obserwacji tej akcji protestacyjnej. [Fot. z zasobu IPN]
To był pierwszy publiczny protest głodowy w PRL. 46 lat temu - 24 maja 1977 roku - w warszawskim kościele Świętego Marcina rozpoczęła się głodówka protestacyjna zorganizowana przez środowisko Komitetu Obrony Robotników. Akcja trwała do 31 maja, a biorący w niej udział domagali się uwolnienia skazanych uczestników robotniczych protestów w Czerwcu 1976 roku, którzy mimo amnestii ogłoszonej w lutym 1977, wciąż siedzieli w więzieniach. Żądali też zwolnienia aresztowanych w maju 1977 roku członków i współpracowników KOR.
Mężem zaufania głodujących został Tadeusz Mazowiecki, który w ich imieniu złożył Radzie Państwa PRL, Episkopatowi Polski oraz dziennikarzom krajowym i zagranicznym oświadczenie z żądaniem uwolnienia uwięzionych.

Ekipa Edwarda Gierka przestraszyła się nacisków Zachodu i 19 lipca, tuż przed obchodzonym przez komunistów świętem 22 lipca, ogłoszono amnestię. Objęła ona pięciu więzionych jeszcze robotników oraz aresztowanych KOR-owców. Wszyscy wyszli na wolność 23 lipca 1977 roku. Główny cel postawiony przez KOR został osiągnięty.

Głodówka okazała się też istotna dla formowania opozycji demokratycznej. W kolejnych latach podobne protesty w obronie więzionych opozycjonistów organizowano w innych kościołach.

Bezpośrednią przyczyną wszczęcia protestu w kościele św. Marcina była wiadomość o podjęciu głodówki przez Czesława Chomickiego, jednego z więzionych robotników, uczestnika wydarzeń Czerwca 76 roku, przebywającego w zakładzie karnym we Wronkach.
Mężczyzna prowadził protest od lutego w stugodzinnych turach, by uniknąć przymusowego karmienia. Został skazany na dziewięć lat więzienia za rzekome zdemolowanie gmachu PZPR w Radomiu. W środowisku KOR zrodziła się wówczas idea przeprowadzenia głodówki solidarnościowej. W Polsce odbywały się wcześniej głodówki polityczne, ale tylko w więzieniu. Dlatego też głodówka solidarnościowa, podjęta przez osoby przebywające na wolności, stanowiła nową formę protestu. Jako jego miejsce wybrano kościół, uznając, że nie odważą się tam wkroczyć milicjanci i esbecy.

(więcej)

W głodówce uczestniczyli: od 24 maja - Bogusława Blajfer, Danuta Chomicka, Bohdan Cywiński, Jerzy Gresz, ojciec Aleksander Hauke-Ligowski, Barbara Toruńczyk, Henryk Wujec, od 25 maja - Eugeniusz Kloc i Ozjasz Szechter, od 26 maja - Joanna Szczęsna, od 27 maja - Stanisław Barańczak, Zenon Pałka i Kazimierz Świtoń. Mężem zaufania głodujących został Tadeusz Mazowiecki. Istotną rolę w organizacji głodówki odegrał proboszcz parafii św. Marcina, ksiądz Bronisław Dembowski, który otoczył opieką wszystkich głodujących.

Bezpieka śledziła protest i miała aktualne informacje o jego przebiegu. Od pierwszego dnia obstawiała kościół, nie usiłowała jednak zatrzymywać Tadeusza Mazowieckiego, który codziennie odwiedzał głodujących. Atakowała jednak uczestników protestu w prasie, podejmując szkalującą opozycję kampanię propagandową. W "Życiu Warszawy" zarzucano im, że posługują się "regułami współczesnych terrorystów". Z kolei w "Trybunie Ludu" głodówkę nazwano "zorganizowanym kłamstwem.

Starano się też nakłonić władze kościelne, aby usunęły głodujących ze świątyni. Funkcjonariusze bezpieki codziennie nachodzili księdza Bronisława Dembowskiego, wywierali naciski na niego i jego przełożonych. Nie odniosło to jednak skutku. O stanowisku Kościoła przesądziła postawa kardynała Stefana Wyszyńskiego. Prymas miał powiedzieć jednemu z indagujących go biskupów, że "nie będziemy ich stamtąd wyprowadzać, aby nie powiedziano, że zastąpiono pałkę policyjną pałką inkwizycyjną". Ksiądz Dembowski także opierał się presji SB, choć funkcjonariuszy traktował uprzejmie. Dyżurujących w kościele tajniaków chwalił nawet za to, że tak dobrze "znają ryt katolicki, ponieważ w porę wstają, siadają, klękają i żegnają się".

Przybywający tłumnie do kościoła ludzie wspierali protestujących. Informacje o głodówce przekazywały zagraniczne media.

Zobacz także

2023-09-15, godz. 10:00 66 lat temu zmarł kontradmirał Włodzimierz Steyer, dowódca obrony Helu w 1939 roku 66 lat temu, 15 września 1957 roku, zmarł Włodzimierz Steyer, kontradmirał, morski oficer pokładowy okrętów nawodnych, jeden z twórców floty II Rzeczpospolitej… » więcej 2023-09-15, godz. 07:30 116 lat temu urodził się ksiądz Wacław Karłowicz, kapelan Powstania Warszawskiego 116 lat temu, 15 września 1907 roku, urodził się ksiądz Wacław Karłowicz, kapelan Powstania Warszawskiego, szambelan papieski, Kustosz Pamięci Narodowej… » więcej 2023-09-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 15 września » więcej 2023-09-14, godz. 16:00 76 lat temu urodził się ksiądz Jerzy Popiełuszko, błogosławiony Kościoła katolickiego Bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko - 76. roczn. urodzin dokumentacja 76 lat temu, 14 września 1947 roku, w Okopach na Podlasiu urodził się ksiądz Jerzy Popiełuszko… » więcej 2023-09-14, godz. 14:00 Sowieci do domu Już jutro czyli w piątek 15 września o godz. 10.00 w ramach Przystanku Historia IPN we Wrocławiu przy ul. Jana Długosza 48, gdzie odbędzie się sesja naukowa… » więcej 2023-09-14, godz. 12:00 Spotkania z Korfantym Weekend z Korfantym" - to niepowtarzalna okazja, by poznać sylwetkę Wojciecha Korfantego, jednego z ojców naszej niepodległości oraz wybitnego syna ziemi… » więcej 2023-09-14, godz. 10:00 79 lat temu na warszawską Pragę weszła Armia Czerwona i ludowe Wojsko Polskie 79 lat temu, 14 września 1944 roku, w 45. dniu Powstania Warszawskiego, na warszawską Pragę weszły oddziały Armii Czerwonej i 1. Armii ludowego Wojska Polskiego… » więcej 2023-09-14, godz. 08:00 70 lat temu rozpoczął się proces przeciwko biskupowi Czesławowi Kaczmarkowi 70 lat temu - 14 września 1953 roku - przed sądem wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces przeciwko biskupowi kieleckiemu Czesławowi Kaczmarkowi. Razem… » więcej 2023-09-14, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 14 września » więcej 2023-09-13, godz. 16:00 92 lata kończy Ksawery Jasieński, spiker i lektor Polskiego Radia oraz Telewizji 92 lata kończy dziś (13 września) Ksawery Jasieński, wybitny lektor i spiker Polskiego Radia oraz Telewizji. Jego głęboki, aksamitny głos rozpoznają nie… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »