Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Prezentacja wydawnictwa 'Siatka Witolda' - o siatce…
2023-05-19, 10:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk

Prezentacja wydawnictwa "Siatka Witolda" - o siatce wywiadowczej organizowanej przez rotmistrza Pileckiego

Siatka Witolda [fot: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL]
Siatka Witolda [fot: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL]
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprezentowano dokumentację rozpracowań, śledztwa i procesu grupy rotmistrza Witolda Pileckiego nazywanej "Siatką Witolda". Dokumentację na podstawie zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej opracował Jacek Pawłowicz, wicedyrektor Muzeum.

Siatka składająca się z co najmniej 96 osób miała zbierać informacje o sytuacji w komunistycznej Polsce.

Jak mówił Polskiemu Radiu szef warszawskiego oddziału IPN Tomasz Łabuszewski siatka wywiadowcza organizowana przez Witolda Pileckiego na przełomie 1945/46 była inicjatywą konspiracyjną II Korpusu Polski. "Wiedza, która się zachowała na temat działania siatki pochodzi z resortu bezpieczeństwa, i jest to wiedza niepełna" - zaznaczył historyk.

"Te informacje, które udało się resortowi zebrać i które Pilecki przekazał w trakcie śledztwa, dotyczą siatki i jej punktów na terenie Warszawy i najbliższych okolic, są jednak przesłanki o tym, że Pilecki przyjeżdżając do Polski w grudniu 1945 roku miał zestaw punktów kontaktowych na struktury terenowe konspiracji poakowskiej" - wyjaśniał Tomasz Łabuszewski.

"Siatka Witolda" zbierała informacje na temat działalności NKWD i komunistycznej bezpieki, narastającego terroru, działalności niepodległościowego podziemia zbrojnego, działalności PSL i konspiracyjnego PPS-WRN oraz uzależnienia gospodarczego Polski od Rosji sowieckiej.

Tomasz Łabuszewski podkreślił, że siatka była odpowiedzią na brak struktur wywiadu, braku rzetelnych informacji na temat tego, co dzieje się w kraju.
"Trzeba było organizować inicjatywy, które dostarczą informacje o tym co dzieje się w Polsce, które stanowiłyby później podstawę do formalnych działań rządu na emigracji, polityków emigracyjnych" - mówił szef warszawskiego IPN-u.

Jak zaznaczył historyk zakres informacji zbieranych przez siatkę Pileckiego dotyczył szerokiego spektrum zagadnień od spraw politycznych, wojskowych, gospodarczych.
Zebrane wiadomości i uzyskane dokumenty przepisywano na maszynie. Następnie były one fotografowane i w postaci fotokopii przekazywane kurierom II Korpusu Polskiego. W czerwcu 1946 roku Witold Pilecki otrzymał od generała Władysława Andersa rozkaz wyjazdu na Zachód z powodu grożącego mu aresztowania.

Nie chciał jednak wyjeżdżać z kraju. Nie miał następcy, któremu mógłby przekazać rozpoczętą przez siebie działalność. W rozmowie z żoną Witold Pilecki powiedział, że wszyscy przecież nie mogą wyjechać, ktoś musi w tym kraju zostać.

Unikatowy wybór dokumentów źródłowych zawartych w publikacji "Siatka Witolda" pozwala odtworzyć ostatnie miesiące życia Witolda Pileckiego spędzone w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

"Siatka Witolda" poniżej - źródło: facebook - Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Zobacz także

2023-09-21, godz. 10:00 Nowy film o rotmistrzu Pileckim Już dzisiaj w Głubczycach projekcja najnowszego filmu rotmistrzu Witoldzie Pileckim. » więcej 2023-09-21, godz. 08:00 Zapora zapamiętany Już w najbliższą niedzielę, 24 września o godz. 18, w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbędzie się muzyczno-filmowe widowisko, dedykowane pamięci Hieronima… » więcej 2023-09-21, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 21 września » więcej 2023-09-20, godz. 16:00 Pięściarz i więzień Auschwitz Już jutro w Opolu spotkanie poświęcone Tadeuszowi Pietrzykowskiemu"Teddemu" bokserowi, który walczył na ringu z Niemcami w czasie swojego pobytu w Auschw… » więcej 2023-09-20, godz. 14:00 Zaginione kroniki Powstania Warszawskiego Już dzisiaj 20 września, o godzinie 17.30 zapraszamy do Przystanek Historia IPN na inauguracyjne spotkanie z cyklu „Historia zapisana w fotografii”. » więcej 2023-09-20, godz. 12:00 Powstali 1863-1864 Jeszcze tylko dzisiaj można oglądać w Brzegu wystawę: Powstali 1863-1864 przygotowaną przez Muzeum Historii Polski. » więcej 2023-09-20, godz. 10:00 Tajemnice bezpieki uż 26 września (we wtorek), o godzinie 17.30 zapraszamy do Przystanku Historia IPN, na ul. Marszałkowską 21/25 na spotkanie „Tajemnice zabójstwa ks. Franciszka… » więcej 2023-09-20, godz. 08:00 Pancerna pięść II RP Już w sobotę w ramach cyklu Wartalk w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu spotkanie z Jędrzejem Korbalem, który opowie o wojskach… » więcej 2023-09-20, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 20 września » więcej 2023-09-19, godz. 16:00 Łączka i inne miejsca poszukiwań Instytut Pamięci Narodowej rozpoczyna VII edycję projektu edukacyjnego „Łączka i inne miejsca poszukiwań” i zaprasza do udziału! » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »