Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Prezentacja wydawnictwa 'Siatka Witolda' - o siatce…
2023-05-19, 10:00 Autor: IAR/#Jędrzejczyk

Prezentacja wydawnictwa "Siatka Witolda" - o siatce wywiadowczej organizowanej przez rotmistrza Pileckiego

Siatka Witolda [fot: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL]
Siatka Witolda [fot: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL]
W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL zaprezentowano dokumentację rozpracowań, śledztwa i procesu grupy rotmistrza Witolda Pileckiego nazywanej "Siatką Witolda". Dokumentację na podstawie zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej opracował Jacek Pawłowicz, wicedyrektor Muzeum.

Siatka składająca się z co najmniej 96 osób miała zbierać informacje o sytuacji w komunistycznej Polsce.

Jak mówił Polskiemu Radiu szef warszawskiego oddziału IPN Tomasz Łabuszewski siatka wywiadowcza organizowana przez Witolda Pileckiego na przełomie 1945/46 była inicjatywą konspiracyjną II Korpusu Polski. "Wiedza, która się zachowała na temat działania siatki pochodzi z resortu bezpieczeństwa, i jest to wiedza niepełna" - zaznaczył historyk.

"Te informacje, które udało się resortowi zebrać i które Pilecki przekazał w trakcie śledztwa, dotyczą siatki i jej punktów na terenie Warszawy i najbliższych okolic, są jednak przesłanki o tym, że Pilecki przyjeżdżając do Polski w grudniu 1945 roku miał zestaw punktów kontaktowych na struktury terenowe konspiracji poakowskiej" - wyjaśniał Tomasz Łabuszewski.

"Siatka Witolda" zbierała informacje na temat działalności NKWD i komunistycznej bezpieki, narastającego terroru, działalności niepodległościowego podziemia zbrojnego, działalności PSL i konspiracyjnego PPS-WRN oraz uzależnienia gospodarczego Polski od Rosji sowieckiej.

Tomasz Łabuszewski podkreślił, że siatka była odpowiedzią na brak struktur wywiadu, braku rzetelnych informacji na temat tego, co dzieje się w kraju.
"Trzeba było organizować inicjatywy, które dostarczą informacje o tym co dzieje się w Polsce, które stanowiłyby później podstawę do formalnych działań rządu na emigracji, polityków emigracyjnych" - mówił szef warszawskiego IPN-u.

Jak zaznaczył historyk zakres informacji zbieranych przez siatkę Pileckiego dotyczył szerokiego spektrum zagadnień od spraw politycznych, wojskowych, gospodarczych.
Zebrane wiadomości i uzyskane dokumenty przepisywano na maszynie. Następnie były one fotografowane i w postaci fotokopii przekazywane kurierom II Korpusu Polskiego. W czerwcu 1946 roku Witold Pilecki otrzymał od generała Władysława Andersa rozkaz wyjazdu na Zachód z powodu grożącego mu aresztowania.

Nie chciał jednak wyjeżdżać z kraju. Nie miał następcy, któremu mógłby przekazać rozpoczętą przez siebie działalność. W rozmowie z żoną Witold Pilecki powiedział, że wszyscy przecież nie mogą wyjechać, ktoś musi w tym kraju zostać.

Unikatowy wybór dokumentów źródłowych zawartych w publikacji "Siatka Witolda" pozwala odtworzyć ostatnie miesiące życia Witolda Pileckiego spędzone w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

"Siatka Witolda" poniżej - źródło: facebook - Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Zobacz także

2023-09-13, godz. 12:00 Sportowcy patrioci II RP Dzisiaj we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa Sportowcy patrioci II Rzeczypospolitej » więcej 2023-09-13, godz. 11:15 Tysiące cennych średniowiecznych artefaktów na wystawie w Muzeum Powiatowym w Nysie [DŹWIĘK] W sobotę o godz. 16:00 (16.09) wernisaż wystawy "Nysa mieszczańska - badania archeologiczne przy ulicy Kramarskiej". Obecnie trwają ostatnie prace przy ekspozycji… » więcej 2023-09-13, godz. 10:00 220 lat temu urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, uczestnik Powstania Listopadowego 220 lat temu, 13 września 1803 roku, urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, konspirator, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Otwarta wystawa zatytułowana "Nie tylko Siwiec" W Warszawie na dziedzińcu Zamku Królewskiego otwarta została wystawa "Nie tylko Siwiec". Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej w 55. rocznicę… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 13 września » więcej 2023-09-12, godz. 16:00 2 lata temu odbyła się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej Dwa lata temu, 12 września 2021 roku, w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki… » więcej 2023-09-12, godz. 14:00 Europejskie Dni Dziedzictwa na Zamku w Rogowie Opolskim Z okazji 31. Europejskich Dni Dziedzictwa w dniu 16 września 2023 r. zapraszamy do udziału w lekcji bibliotecznej oraz w warsztatach rysunkowo-malarskich na… » więcej 2023-09-12, godz. 12:00 Niepokorny Helski Delegatura IPN w Opolu ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na projekcję filmu dokumentalnego o Stanisławie Helskim - działaczu opozycji … » więcej 2023-09-12, godz. 10:00 EDD - Zachowane dziedzictwo. Śląskie kobiety - nasze babcie i prababcie Projekcja dwóch odcinków filmu „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie”, wystawa „Chwycić za serce”, prelekcja na temat zachowanego dziedzictwa… » więcej 2023-09-12, godz. 08:00 W Wilnie otwarta zostanie dziś wystawa o Warszawie "Miasto żywych/Miasto umarłych" Od dzisiaj (12.09, otwarcie o 17) w wileńskim Muzeum Żydów im. Gaona Wileńskiego będzie można oglądać wystawę "Miasto żywych/Miasto umarłych". Jest… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »