Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Włochy: Piedimonte San Germano - uroczystość w…
2023-05-18, 08:00 Autor: IAR/#Darmoros

Włochy: Piedimonte San Germano - uroczystość w hołdzie żołnierzom gen. Andersa

Generał Władysław Anders [domena publiczna]
Generał Władysław Anders [domena publiczna]
We włoskim Piedimonte San Germano oddano hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego, którzy pod koniec maja 1944 roku wyzwolili to miasteczko. Uroczystość, w której wzięli udział ostatni żyjący żołnierze generała Władysława Andersa, wpisała się w obchody 79. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino. 18 maja 1944 roku, żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli klasztor i wzgórze Monte Cassino we Włoszech.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że bohaterstwo 2. Korpusu Polskiego jednoczy dziś kolejne pokolenia Polaków i Włochów.
"Tworzymy tu dziś wspólnotę ludzi zakorzenionych w tradycji, wdzięcznych za ofiarę krwi przelewanej 79 lat temu, ale mających świadomość, że pomyślna przyszłość możliwa będzie tylko wtedy, jeżeli współcześni i ci, co przyjdą po nas, zachowają to wszystko, co należy do istoty ducha narodu polskiego. Przede wszystkim umiłowanie niepodległości i wolności własnej ojczyzny ponad wszystko" - zaznaczył minister Kasprzyk.

Uroczystość w rocznicę wyzwolenia miasteczka jest ważnym wydarzeniem dla lokalnej społeczności. Burmistrz Piedimonte San Germano Gioacchino Ferdinandi podkreślił, że mimo upływu 79 lat, także i dziś w obliczu wojny na Ukrainie kluczowe jest przypominanie o wartościach takich jak wolność, pokój i demokracja.
"Wszyscy mamy moralny obowiązek pamiętać o tym, że możemy dziś mówić o Europie, o braterstwie, o wymianie kulturalnej i partnerstwie, ponieważ jesteśmy depozytariuszami ofiary polskich bohaterów, którzy 79 lat temu walczyli za naszą i waszą wolność" - mówił Gioacchino Ferdinandi.

W uroczystościach w Piedimonte San Germano wzięło udział trzech uczestników bitwy o Monte Cassino - to podpułkownik Otton Hulacki, major Stosław Kowalski oraz kapitan Władysław Dąbrowski. Obecni byli także inni żołnierze 2. Korpusu Polskiego - Feliks Osiński, kapitan armii USA Krzysztof Flizak.

Walki o Piedimonte San Germano toczyły się w dniach od 20 do 25 maja 1944 roku. Miasteczko było silnie ufortyfikowane przez Niemców, którzy zaciekle bronili się przed nacierającymi Polakami. Zdobycie miejscowości pozwoliło na pełne otwarcie drogi na Rzym i dalszą ofensywę wojsk alianckich na Półwyspie Apenińskim. Podczas tych walk polskie straty wyniosły 208 zabitych i rannych.

Dzisiaj (18.05) na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino zostaną uczczeni polegli w walkach o wzgórze. Na nekropolii znajduje się ponad tysiąc grobów.

***

79 lat temu, 18 maja 1944 roku, żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli klasztor i wzgórze Monte Cassino we Włoszech. Przełamując obronę elitarnych niemieckich dywizji, otworzyli aliantom drogę na Rzym. To był wielki sukces armii generała Władysława Andersa. Leżące w południowych Włoszech Cassino, wraz z kilkoma innymi wzgórzami, było w czasie wojny kluczową pozycją obronną niemieckiej linii Gustawa, strzegącej drogi z Neapolu do Rzymu. Masywu broniły niemiecka 1. Dywizja Spadochronowa oraz pułki wysokogórskie. Od stycznia 1944 roku Niemcy odparli trzy ataki wojsk alianckich, w których uczestniczyły oddziały amerykańskie, angielskie, francuskie, hinduskie i nowozelandzkie. Dopiero czwarta faza walk z udziałem Polaków, nazywana operacją Honker, zakończyła się sukcesem. 18 maja Monte Cassino zostało zdobyte przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. W walkach o wzgórze alianci stracili łącznie 54 tysiące ludzi. Zginęło w sumie 923 polskich żołnierzy, a 2931 zostało rannych. Na ruinach benedyktyńskiego klasztoru na szczycie załopotała biało-czerwona flaga. Po kilku godzinach, na polecenie generała Andersa, wywieszono też brytyjską. Zwycięstwo polskich żołnierzy ogłosił w południe hejnał mariacki odegrany ze wzgórza.

Na zboczach Monte Cassino znajduje się Polski Cmentarz Wojenny. Na jego murze umieszczono sentencję: "Przechodniu powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w Jej służbie". Zgodnie z wolą generała Władysława Andersa, który zmarł w Londynie w 1970 roku, jego prochy także spoczęły na Monte Cassino. W 2011 roku pochowano tam też wdowę po generale Irenę Anders.

Zobacz także

2023-09-14, godz. 12:00 Spotkania z Korfantym Weekend z Korfantym" - to niepowtarzalna okazja, by poznać sylwetkę Wojciecha Korfantego, jednego z ojców naszej niepodległości oraz wybitnego syna ziemi… » więcej 2023-09-14, godz. 10:00 79 lat temu na warszawską Pragę weszła Armia Czerwona i ludowe Wojsko Polskie 79 lat temu, 14 września 1944 roku, w 45. dniu Powstania Warszawskiego, na warszawską Pragę weszły oddziały Armii Czerwonej i 1. Armii ludowego Wojska Polskiego… » więcej 2023-09-14, godz. 08:00 70 lat temu rozpoczął się proces przeciwko biskupowi Czesławowi Kaczmarkowi 70 lat temu - 14 września 1953 roku - przed sądem wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces przeciwko biskupowi kieleckiemu Czesławowi Kaczmarkowi. Razem… » więcej 2023-09-14, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 14 września » więcej 2023-09-13, godz. 16:00 92 lata kończy Ksawery Jasieński, spiker i lektor Polskiego Radia oraz Telewizji 92 lata kończy dziś (13 września) Ksawery Jasieński, wybitny lektor i spiker Polskiego Radia oraz Telewizji. Jego głęboki, aksamitny głos rozpoznają nie… » więcej 2023-09-13, godz. 14:00 Warto odwiedzić Muzeum Śląska Opolskiego Już jutro kolejny kulturalny czwartek w Muzeum Ślaska Opolskiego w Opolu » więcej 2023-09-13, godz. 12:00 Sportowcy patrioci II RP Dzisiaj we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa Sportowcy patrioci II Rzeczypospolitej » więcej 2023-09-13, godz. 11:15 Tysiące cennych średniowiecznych artefaktów na wystawie w Muzeum Powiatowym w Nysie [DŹWIĘK] W sobotę o godz. 16:00 (16.09) wernisaż wystawy "Nysa mieszczańska - badania archeologiczne przy ulicy Kramarskiej". Obecnie trwają ostatnie prace przy ekspozycji… » więcej 2023-09-13, godz. 10:00 220 lat temu urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, uczestnik Powstania Listopadowego 220 lat temu, 13 września 1803 roku, urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, konspirator, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Otwarta wystawa zatytułowana "Nie tylko Siwiec" W Warszawie na dziedzińcu Zamku Królewskiego otwarta została wystawa "Nie tylko Siwiec". Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej w 55. rocznicę… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »