Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 62 lata temu zmarła Matka Elżbieta Róża Czac…
2023-05-15, 10:00 Autor: IAR/E.Leo/K.Koziełł

62 lata temu zmarła Matka Elżbieta Róża Czacka

Elżbieta Róża Czacka (domena publiczna)
Elżbieta Róża Czacka (domena publiczna)
62 lata temu, 15 maja 1961 roku, zmarła Matka Elżbieta Róża Czacka, założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi oraz Zakładu dla Niewidomych w Laskach, błogosławiona Kościoła katolickiego. W wieku 22 lat straciła wzrok.
Dzięki silnej wierze i mocnemu charakterowi, młoda dziewczyna pochodząca z hrabiowskiego rodu, nie załamała się, a utratę wzroku potraktowała jako wyzwanie, by zająć się pomocą dla niewidomych.

W 1910 roku założyła w Warszawie pierwszy dom dla niewidomych dziewcząt, z którego potem powstało Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi. W 1917 roku przywdziała habit, złożyła śluby wieczyste i przyjęła imię zakonne Elżbieta. Rok później założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W 1922 roku powstała instytucja centralna towarzystwa - Zakład dla Niewidomych w Laskach - gdzie do dziś są oni przygotowywani do samodzielnego życia. Tak zrodziło się Dzieło Lasek.

Wraz z księdzem Władysławem Korniłowiczem, ojcem duchowym zakładu w Laskach, Matka Czacka uczyniła z ośrodka miejsce, w którym współpracowali katolicy, świeccy oraz siostry z założonego przez nią zgromadzenia. Z mocą i wewnętrznym przekonaniem zaangażowała się w pracę z niewidomymi na płaszczyźnie duchowej. Odkąd straciła wzrok zaczęła poszukiwać jeszcze bliższej relacji z Bogiem. Z własnego doświadczenia wiedziała, ile siły w znoszeniu każdego cierpienia daje wiara. Wspólnie z księdzem Korniłowiczem uczyła swoich podopiecznych, jak pogodzić się z kalectwem i dźwigać swoje słabości po utracie wzroku, jak osiągnąć zwycięstwo ducha nad materią.

W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku Matka Czacka została ciężko ranna podczas jednego z bombardowań Warszawy. W okresie poprzedzającym Powstanie Warszawskie wraz z księdzem Stefanem Wyszyńskim, ówczesnym kapelanem Lasek i miejscowego oddziału Armii Krajowej, zdecydowała o zorganizowaniu w ośrodku szpitala powstańczego. W Laskach przechowywano także broń oraz zaopatrzenie, przekazywano też informacje. Matka Róża Czacka przyjaźniła się z księdzem Stefanem Wyszyńskim. Byli związani ze sobą przez podobieństwo duchowości. Łączyła ich nie tylko współpraca, ale także szczególna miłość do Trójcy Świętej i kult Matki Bożej. Od lipca 1940 roku ksiądz Wyszyński był kapelanem niewidomych dzieci oraz sióstr franciszkanek, najpierw w Żułowie i w Kozłówce, gdzie siostry przeniosły się czasowo, potem w Laskach.

Przez ostatnie 10 lat życia Matka Elżbieta Róża Czacka ciężko chorowała, wspierając Dzieło Lasek modlitwą i ofiarowanym Bogu cierpieniem. Zmarła 15 maja 1961 roku, w opinii świętości. Miała 84 lata. Została pochowana na cmentarzu w Laskach. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył prymas Stefan Wyszyński. Powiedział wówczas o niej "niewidoma Matka niewidomych".

Proces beatyfikacyjny Matki Czackiej rozpoczął się w 1987 roku. Beatyfikacja odbyła się 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wraz z beatyfikacją Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości przewodniczył legat papieski kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Franciszka ogłosił nowych błogosławionych. Liturgię koncelebrowało 600 księży, 80 biskupów z Polski oraz 45 z zagranicy. W uroczystości beatyfikacyjnej uczestniczyły setki wiernych, przedstawiciele władz centralnych, w tym prezydent, szef rządu, parlamentarzyści.

(więcej)

Róża Maria Czacka urodziła się 22 października 1876 roku w Białej Cerkwi (obecna Ukraina), jako szóste z siedmiorga dzieci Zofii z domu Ledóchowskiej i hrabiego Feliksa Czackiego. Odebrała staranne wykształcenie, znała kilka języków. Gdy miała 22 lata, straciła wzrok i wtedy podjęła decyzję, że będzie pomagać niewidomym.

Do założenia stowarzyszenia zajmującego się pomocą niewidomym Różę Czacką zainspirował warszawski okulista doktor Bolesław Ryszard Gepner, który powiedział wprost, żeby nie liczyła na odzyskanie wzroku. Poradził jej, by poświęciła się opiece nad niewidomymi, których w Królestwie Polskim było 18 tysięcy.

Mimo utraty wzroku Róża Czacka wiodła niezwykle aktywny tryb życia: podróżowała po Europie, poznawała najnowsze osiągnięcia w zakresie edukacji niewidomych i nawiązywała liczne kontakty. W 1910 roku założyła w Warszawie pierwszy dom dla niewidomych dziewcząt, z którego potem powstało Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.

Róża Czacka miała bardzo nowoczesne podejście do edukacji. Dostosowała alfabet Braille’a do wymogów języka polskiego. Dzięki jej staraniom wkrótce otwarto szkołę dla niewidomych chłopców. Do 1914 roku Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi zarządzało także przytułkiem dla niewidomych starców w Żyrardowie. Przy towarzystwie działała też ochronka dla dzieci. Opiekowano się niewidomymi mieszkającymi w rodzinach.

W 1917 roku Róża Czacka przywdziała habit, złożyła śluby wieczyste i została siostrą Elżbietą od Ukrzyżowania Pana Jezusa. Rok później założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W 1921 roku otrzymała w darowiźnie kilka mórg ziemi w Laskach. Rok później powstał tu Zakład dla Niewidomych, który do dziś wykształcił ponad 3500 niewidomych i słabowidzących osób. Przed wojną był on najnowocześniejszym w Europie zakładem dla niewidzących dzieci. W ten sposób powstało Dzieło Lasek, miejsce od początku otwarte na drugiego człowieka, bez względu na jego światopogląd, oparte na sformułowanej przez księdza Korniłowicza zasadzie Triuno, czyli współpracy na równych prawach osób niewidomych, świeckich współpracowników Dzieła oraz sióstr franciszkanek.

W 1942 roku, na zaproszenie księdza Korniłowicza, przybył do Lasek ksiądz Stefan Wyszyński. Późniejszy Prymas Tysiąclecia był tu ojcem duchowym, katechetą, wykładowcą nauki społecznej Kościoła, a także spółdzielczości, ekonomii i historii Polski.

Laski były w czasach PRL jednym z ważniejszych ośrodków inteligencji w Kościele w Polsce. Widziano w nich połączenie ewangelii z praktycznym niesieniem miłosierdzia, w warunkach franciszkańskiego ubóstwa. Organizowano tu między innymi spotkania i dyskusje, w których uczestniczyli ludzie bardzo różni światopoglądowo i religijnie. Laski stały się także miejscem schronienia dla ludzi prześladowanych przez komunistyczne władze.

Założone przez siostrę Różę Czacką towarzystwo działa w Laskach do dziś. Oprócz osób niewidomych, pomoc otrzymują tu także osoby niedowidzące, słabowidzące i mające inne niepełnosprawności.

W 1950 roku Matka Czacka zrezygnowała z funkcji przełożonej generalnej. Zmarła 15 maja 1961 roku.

Otwarcie jej procesu beatyfikacyjnego odbyło się 22 grudnia 1987 roku. Prace procesowe na terenie diecezji trwały do 1995 roku, następnie akta zostały przesłane do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. Dekret o heroiczności cnót Matki Czackiej został promulgowany 9 października 2017 roku. W 2020 roku papież Franciszek uznał cud za wstawiennictwem Matki Elżbiety, co otworzyło drogę do jej beatyfikacji, która odbyła się 12 września 2021 roku.

Datę wspomnienia liturgicznego Matki Elżbiety Róży Czackiej wyznaczono na 19 maja.

Zobacz także

2023-09-13, godz. 14:00 Warto odwiedzić Muzeum Śląska Opolskiego Już jutro kolejny kulturalny czwartek w Muzeum Ślaska Opolskiego w Opolu » więcej 2023-09-13, godz. 12:00 Sportowcy patrioci II RP Dzisiaj we Wrocławiu zostanie otwarta wystawa Sportowcy patrioci II Rzeczypospolitej » więcej 2023-09-13, godz. 11:15 Tysiące cennych średniowiecznych artefaktów na wystawie w Muzeum Powiatowym w Nysie [DŹWIĘK] W sobotę o godz. 16:00 (16.09) wernisaż wystawy "Nysa mieszczańska - badania archeologiczne przy ulicy Kramarskiej". Obecnie trwają ostatnie prace przy ekspozycji… » więcej 2023-09-13, godz. 10:00 220 lat temu urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, uczestnik Powstania Listopadowego 220 lat temu, 13 września 1803 roku, urodził sie Maurycy Mochnacki, krytyk literacki, publicysta polityczny, konspirator, jeden z teoretyków polskiego romantyzmu… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Otwarta wystawa zatytułowana "Nie tylko Siwiec" W Warszawie na dziedzińcu Zamku Królewskiego otwarta została wystawa "Nie tylko Siwiec". Ekspozycję przygotował Instytut Pamięci Narodowej w 55. rocznicę… » więcej 2023-09-13, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 13 września » więcej 2023-09-12, godz. 16:00 2 lata temu odbyła się beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej Dwa lata temu, 12 września 2021 roku, w Świątyni Opatrzności Bożej odbyła się beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego i Matki… » więcej 2023-09-12, godz. 14:00 Europejskie Dni Dziedzictwa na Zamku w Rogowie Opolskim Z okazji 31. Europejskich Dni Dziedzictwa w dniu 16 września 2023 r. zapraszamy do udziału w lekcji bibliotecznej oraz w warsztatach rysunkowo-malarskich na… » więcej 2023-09-12, godz. 12:00 Niepokorny Helski Delegatura IPN w Opolu ma przyjemność zaprosić wszystkich zainteresowanych na projekcję filmu dokumentalnego o Stanisławie Helskim - działaczu opozycji … » więcej 2023-09-12, godz. 10:00 EDD - Zachowane dziedzictwo. Śląskie kobiety - nasze babcie i prababcie Projekcja dwóch odcinków filmu „Śląskie kobiety w powstaniach i plebiscycie”, wystawa „Chwycić za serce”, prelekcja na temat zachowanego dziedzictwa… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »