Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 80. rocznica rozbicia niemieckiego więzienia w …
2023-03-29, 16:00 Autor: IAR/E.Porycka/K.Koziełł

80. rocznica rozbicia niemieckiego więzienia w Mielcu

Józef Wiącek ps. "Sowa". [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Józef Wiącek ps. "Sowa". [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
80 lat temu, 29 marca 1943 roku, żołnierze polskiego podziemia rozbili niemieckie więzienie w Mielcu na Sandomierszczyźnie, uwalniając ponad 180 osób. Brawurową akcję przeprowadził oddział partyzancki "Jędrusie" pod dowództwem Józefa Wiącka "Sowy" oraz żołnierze Armii Krajowej, w sumie 18 ludzi. Odbici więźniowie mieli być przetransportowani do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Wśród uwolnionych byli: komendant tarnobrzeskiego okręgu AK Kazimierz Krasoń, jego zastępca, a zarazem profesor gimnazjum w Tarnobrzegu - kapitan Zygmunt Szewera, ksiądz Władysław Czopka oraz nauczyciele tajnego nauczania - Jan Luber i Rudolf Jakubiec.
Podczas II wojny światowej Mielec był garnizonem niemieckim, w mieście stacjonowało Gestapo i żandarmeria, a także oddziały Werkschutzu i granatowej policji. Ponadto w pobliżu znajdowały się zakłady lotnicze, chronione przez niemieckie oddziały. Dlatego po przeprawieniu się przez Wisłokę, Józef Wiącek "Sowa" podzielił oddział z ciężką bronią maszynową, amunicją i materiałami wybuchowymi, na kilka grup, z których każda miała przydzielone inne zadanie. W grupie uderzeniowej znaleźli się: dowódca Józef Wiącek, Zdzisław de Ville "Zdzich", Roman Szelest "Uszaty", Zbigniew Kabata "Bobo" i Marian Lech "Marian Wielki".

Mimo, że nie udało im się zaskoczyć niemieckiego patrolu, i wywiązała się wymiana ognia, partyzanci wysadzili bramę więzienia, weszli do wewnątrz gmachu i zdobyli klucze do cel. Niektórzy z uwolnionych uciekli o własnych siłach, inni - torturowani przez Gestapo - wymagali pomocy. Nieprzytomnego profesora Szewerę, partyzanci, jego dawni uczniowie, wynieśli na rękach.

W tym czasie pod więzienie chciała się przedrzeć zmotoryzowana jednostka niemieckiej żandarmerii, jednak napotkała opór ogniowy grupy Zbigniewa Modzelewskiego "Warszawiaka". Kierowca stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w pobliski budynek. Wycofujących się w kierunku rynku żandarmów, ostrzelali od tyłu zdezorientowani żołnierze jednostki Wehrmachtu.

Z biorących udział w akcji żołnierzy podziemia nikt nie zginął. Chorzy i pobici więźniowie wycofali się wraz z nimi na przygotowany galar na Wisłoce, którym spłynęli do Wisły. Niemcy otoczyli Mielec, oświetlając okolicę olbrzymimi reflektorami, bezskutecznie poszukując partyzantów. Żołnierz AK i "Jędrusiów" - Mieczysław Korczak "Dentysta" wspominał, że niedługo po akcji, do jego gabinetu stomatologicznego w Połańcu zgłosił się z bólem zęba pewien folksdojcz. Opowiadał o "przerażeniu Niemców, kiedy nocą cała armia Polaków wkroczyła do Mielca, a potem gdzieś momentalnie znikła."

(więcej)

Legendarną grupę dywersyjno-bojową "Jędrusie" utworzył na Sandomierszczyźnie wiosną 1941 roku Władysław Jasiński "Jędruś", z wykształcenia prawnik, przed wojną nauczyciel oraz instruktor harcerski. Pseudonim "Jędruś" wziął od zdrobniałego imienia swojego synka Andrzeja. Po śmierci Władysława Jasińskiego w styczniu 1943 roku, oddziałem dowodził Józef Wiącek "Sowa". Grupa "Jędrusie" licząca w różnym czasie od 60 do 100 żołnierzy, miała świetny wywiad, a ze swoim pismem "Odwet" docierała do wielu ludzi.

W latach 1941-1942 w oddziale nikt nie zginął i nie był nawet ranny. Skuteczność "Jędrusiów" oraz prowadzenie akcji małymi grupami w rozległym terenie, wytworzyło wokół nich legendę. Ich nazwą określano później inne oddziały podziemia w centralnej Polsce, bez względu na przynależność organizacyjną.

"Jędrusie" zasłynęli między innymi przejmowaniem niemieckich transportów. Likwidowali bandy rabunkowe i leśne bimbrownie, wykonywali kary śmierci na niemieckich agentach i konfidentach, piętnowali złodziei, pomagali rodzinom aresztowanych oraz wysyłali paczki jeńcom w niemieckich obozach.

Jedną ze spektakularnych akcji "Jędrusiów" było rozbicie niemieckiego więzienia w Opatowie, 12 marca 1943 roku. Razem w żołnierzami AK uwolnili 80 osadzonych, wśród nich 12 kobiet. W większości byli to członkowie miejscowego ruchu oporu. Zuchwała akcja odbiła się głośnym echem w Generalnej Guberni. Wkrótce dowództwo krakowskiego okręgu AK poprosiło "Jędrusiów" o odbicie więźniów w Mielcu.

W listopadzie 1943 roku oddział został włączony do Armii Krajowej, zachowując nazwę i odrębność. Brał udział w marszu na pomoc walczącej Warszawie w 1944-tym, by do końca wojny walczyć w Górach Świętokrzyskich. Po wkroczeniu Sowietów wielu "Jędrusiów" było aresztowanych i więzionych, a część zesłana do łagrów na Syberię.

Zobacz także

2023-05-31, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 31 maja » więcej 2023-05-30, godz. 16:00 Dwie mogiły powstańcze sprzed stu lat zostaną odnowione w gminie Olesno Mogiły przejdą renowację po przyznaniu dotacji od wojewody opolskiego. Chodzi o zbiorowy grób powstańców śląskich na cmentarzu parafialnym w Łomnicy oraz… » więcej 2023-05-30, godz. 14:00 Brzeg lepiej zadba o niszczejące eksponaty Brzeski magistrat zapowiada, że będzie lepiej dbać o przechowywane w ratuszu zabytki. Nieprawidłowości z tym związane wytknęli miastu pracownicy miejscowego… » więcej 2023-05-30, godz. 12:00 Nowoczesny pawilon CMJW Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach wzbogaciło się o nowoczesny pawilon, który stanowi jednocześnie wejście do budynku muzeum. To kolejny… » więcej 2023-05-30, godz. 10:00 Mijają 63 lata od protestu w obronie Domu Katolickiego w Zielonej Górze 63 lata lat temu w Zielonej Górze doszło do protestów w obronie Domu Katolickiego, który władze PRL chciały zlikwidować w ramach ateizacji społeczeństwa… » więcej 2023-05-30, godz. 08:00 105 lat temu został powołany Związek Legionistów Polskich 105 lat temu, 30 maja 1918 roku, został powołany Związek Legionistów Polskich, skupiający weteranów Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, najstarsza… » więcej 2023-05-30, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 30 maja » więcej 2023-05-29, godz. 16:00 Koncert "Tak musiało być" o rotmistrzu Witoldzie Pileckim Dla upamiętnienia 75. rocznicy śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego o 19:00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie… » więcej 2023-05-29, godz. 14:00 Prezydent złożył wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych Prezydent Andrzej Duda oddał hołd polskim weteranom misji zagranicznych. Dziś obchodzimy Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy… » więcej 2023-05-29, godz. 12:00 80 lat temu Niemcy rozstrzelali 530 więźniów Pawiaka 80 lat temu, 29 maja 1943 roku, Niemcy rozstrzelali w ruinach warszawskiego getta około 530 więźniów Pawiaka. Była to jedna z największych masowych egzekucji… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »