Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Harcerze oddali hołd bohaterom Akcji pod Arsena…
2023-03-27, 14:00 Autor: Porycka/E.Leo/K.Koziełł/#Pszoniak/Siekaj

Harcerze oddali hołd bohaterom Akcji pod Arsenałem

Arsenał 1945 widok z ulicy Bielańskiej [fot. domena publiczna, źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_pod_Arsenałem#/media/Plik:Arsenał_1945_widok_z_ulicy_Bielańskiej_lewa.jpg]
Arsenał 1945 widok z ulicy Bielańskiej [fot. domena publiczna, źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Akcja_pod_Arsenałem#/media/Plik:Arsenał_1945_widok_z_ulicy_Bielańskiej_lewa.jpg]
Harcerze oddali hołd bohaterom Akcji pod Arsenałem. Wczoraj (26.03) przypadła 80. rocznica odbicia Janka Bytnara "Rudego" z rąk gestapo przez jego kolegów z Szarych Szeregów.
Rocznica tej historycznej akcji od kilkudziesięciu lat jest połączona z harcerskim Rajdem Arsenał. W tym roku odbywa się on po raz 52. Zakończył się Apelem Pamięci przy ulicy Długiej w Warszawie. Osoby zasłużone w pielęgnowaniu pamięci historycznej otrzymały od szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych medale Pro Patria.

Przewodniczący społecznego komitetu opieki nad grobami poległych batalionów "Zośka" i "Parasol", Piotr Sikorski, przytoczył słowa Aleksandra Kamińskiego, autora "Kamieni na Szaniec" - opowiadania, które opisywało akcję. Podkreślił, że czyn ten odcisnął piętno na stolicy i rozszedł się echem po całym kraju. Wskazał, że uczestnicy Akcji Pod Arsenałem potrafili wcielić w życie dwa ideały - braterstwo i służbę.

52. Rajd Arsenał rozpoczął się w piątek. Tegoroczna myśl przewodnia to hasło "Jak leci". To pytanie, które według organizatorów rajdu ma zachęcać do rozmowy i do zatrzymania się na dłuższą chwilę w danym miejscu, co ma sprzyjać rozważaniom nad przeszłością i przyszłością naszego życia.

(więcej)

Mija 80. rocznica słynnej akcji pod Arsenałem. 26 marca 1943 roku harcerze z konspiracyjnych Szarych Szeregów odbili harcmistrza Jana Bytnara "Rudego" i 20 innych więźniów politycznych, przewożonych z siedziby Gestapo przy alei Szucha do więzienia na Pawiaku. Było to jedno z najważniejszych działań zbrojnych podczas II wojny światowej, zorganizowanych przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów. Podlegały one Armii Krajowej, która stanowiąc siły zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego, była podporządkowana Naczelnemu Wodzowi i Rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. W akcji o kryptonimie "Meksyk II" pod dowództwem Stanisława Broniewskiego "Orszy" wzięło udział 28 harcerzy.

Operacja starannie zaplanowana przez Tadeusza Zawadzkiego "Zośkę", przyjaciela "Rudego", została brawurowo przeprowadzona w biały dzień, u zbiegu Bielańskiej, Nalewek i Długiej. Harcerze zaatakowali ciężarówkę przewożącą więźniów na Pawiak. "Rudego" przenieśli do oczekującego w pobliżu samochodu, który odjechał z miejsca zdarzenia. Jan Bytnar "Rudy", komendant Hufca "Południe" warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów, śmiertelnie wyczerpany przesłuchaniami na Gestapo, zmarł 30 marca 1943 roku. Spośród przewożonych więźniów jeden poniósł śmierć, ponadto trzech zostało rannych. Po stronie niemieckiej było 4 zabitych i 9 rannych.

W odwecie za akcję polskiego podziemia, następnego dnia - 27 marca - Niemcy rozstrzelali na dziedzińcu Pawiaka 140 więźniów. Kilka dni później, wskutek obrażeń odniesionych w akcji, 30 marca zmarł Aleksy Dawidowski "Alek", a 2 kwietnia - Tadeusz Krzyżewicz "Buzdygan". Kapral AK - Hubert Lenk "Hubert" - aresztowany w czasie akcji, został wydany tzw. granatowej policji, a następnie przewieziony na Pawiak. Niemcy zakatowali go podczas śledztwa, prawdopodobnie w alei Szucha. Nie wydał nikogo ze swoich współtowarzyszy.

Akcja pod Arsenałem jest uznawana za jeden z największych wyczynów Polskiego Państwa Podziemnego. Miała duże znaczenie psychologiczne, dodała otuchy mieszkańcom okupowanej Warszawy, Niemcy natomiast stracili poczucie bezpieczeństwa. Dla następnych pokoleń Polaków akcja stała się symbolem solidarności i odwagi, a także niezłomnej walki Szarych Szeregów o niepodległość.

Tadeusz Zawadzki "Zośka", przyjaciel "Rudego" i "Alka", zginął w sierpniu 1943 roku podczas ataku na posterunek granatowej policji w Sieczychach koło Wyszkowa. Wojnę przeżyło jedenastu uczestników akcji pod Arsenałem. Ostatni - Kazimierz Łodziński, pseudonim "Markiz" - zmarł w 2011 roku.

Tragiczny był powojenny los Jana Rodowicza "Anody", zaangażowanego w działalność antykomunistycznego podziemia. Aresztowany przez bezpiekę w Wigilię 1948 roku, zginął po dwóch tygodniach. Miał 25 lat. Według oficjalnej wersji, popełnił samobójstwo, wyskakując z czwartego piętra budynku Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. Najprawdopodobniej jednak został zakatowany na śmierć, podczas brutalnego śledztwa. Prawdziwych okoliczności jego śmierci do dziś nie udało się ustalić.

Głośna akcja polskiego podziemia została opisana w książkach: "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego i monografii "Akcja pod Arsenałem" Stanisława Broniewskiego. W 1977 roku Jan Łomnicki nakręcił film fabularny pod tym samym tytułem, na motywach powieści Kamińskiego. W 2014 roku powstał obraz w reżyserii Roberta Glińskiego "Kamienie na szaniec".

Zobacz także

2023-06-02, godz. 08:00 70. rocznica koronacji Elżbiety II 70 lat temu - 2 czerwca 1953 roku - odbyła się koronacja Elżbiety II na władczynię Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jednak… » więcej 2023-06-02, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 02 czerwca » więcej 2023-06-01, godz. 16:00 "Madonna z Dzieciątkiem" - wraca do Polski. Obraz "Madonna z Dzieciątkiem" - strata wojenna z kolekcji Lubomirskich w Przeworsku wraca do Polski. Dzieło zostało odnalezione na aukcji w Tokio w styczniu… » więcej 2023-06-01, godz. 14:00 Średniowieczny rękopis dokumentuje wczesny brytyjski humor Z czego żartowali średniowieczni, angielscy komicy? Na to pytanie pomaga odpowiedzieć znaleziony właśnie skarb: rękopis stanowiący zapis występu piętnastowiecznego… » więcej 2023-06-01, godz. 12:00 Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznej w Nysie - PIĄTEK W pierwszy weekend czerwca (02-04.06) w Reducie Kardynalskiej w Nysie (ul. Wyspiańskiego) odbędzie się Ogólnopolski Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznej. Trwają… » więcej 2023-06-01, godz. 10:00 75 lat temu w komunistycznym więzieniu zmarł Piotr Abakanowicz 75 lat temu - 1 czerwca 1948 roku - w komunistycznym więzieniu zmarł Piotr Abakanowicz, pseudonim "Barski”, podpułkownik pilot Wojska Polskiego, aresztowany… » więcej 2023-06-01, godz. 08:00 100 lat temu urodził się Stanisław Ludzia "Harnaś", żołnierz podziemia antykomunistycznego 100 lat temu, 1 czerwca 1923 roku, urodził się Stanisław Ludzia, pseudonim "Harnaś", żołnierz podziemia antykomunistycznego, adiutant Józefa Kurasia "Ognia"… » więcej 2023-06-01, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 01 czerwca » więcej 2023-05-31, godz. 19:45 Pomnik weterana, uczestnika Powstania Styczniowego Zakończyły się prace związane z wykonaniem pomnika na grobie uczestnika powstania styczniowego Stanisława Dziewieli na cmentarzu parafialnym w Piaskach. » więcej 2023-05-31, godz. 19:30 Szefowa PE dla Polskiego Radia o W.Pileckim - to bohater Polski i świata To bohater Polski i świata - tak rotmistrza Witolda Pileckiego nazwała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Polskim Radiem. wzięła udział… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »