Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Odsłonięcie tablicy upamiętniającej salezjanów…
2023-03-24, 10:00 Autor: IAR/ #Jędrzejczyk

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej salezjanów pomagającym Żydom

Odsłonięcie tablicy. [fot. IPN]
Odsłonięcie tablicy. [fot. IPN]
Dwaj salezjanie - ksiądz Michał Kubacki i ksiądz Jan Stanek, którzy podczas II wojny światowej pomagali Żydom, zostaną upamiętnieni (24.03) na tablicy przy Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie. Tablica zostanie uroczyście odsłonięta po Mszy świętej o 10.00.
Jak przypomniał w rozmowie z Polskim Radiem salezjanin i historyk ksiądz profesor Jan Pietrzykowski, ksiądz Michał Kubacki był administratorem parafii przy Kawęczyńskiej. Pomógł Halinie Aszkenazy-Engelhard, której udało się uciec z transportu do obozu zagłady w Majdanku.

"Po wielu trudach dotarła do bazyliki, ksiądz Kubacki zadbał o wydanie fałszywej metryki chrztu i na tej podstawie wydał kenkartę, i zatrudnił w Caritas, jako pomoc kuchenną" - powiedział salezjanin. Po wojnie ksiądz Kubacki został proboszczem parafii świętego Jana Chrzciciela w Lubrzy. Zmarł w 1978 roku. Staraniem uratowanej Haliny Aszkenazy-Engelhard otrzymał odznaczenie "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".

Ksiądz Jan Stanek, opiekun oratorium i ministrantów, działacz harcerski, nauczyciel na tajnych kompletach opiekował się ośmioletnią żydowską dziewczynką. Znalazł dla niej rodzinę zastępczą, lecz nowi opiekunowie bali się trzymać dziecko, które miało wyrazistą urodę aryjską. Ksiądz Stanek zdecydował, że dziewczynka pozostanie w kościele i zajmie się dekorowaniem ołtarzy.

Jak powiedział ksiądz Pietrzykowski, w czasie okupacji salezjanie, którzy mieli drukarnię, byli pod stałą obserwacją Niemców. W swojej drukarni produkowali fałszywe dokumenty, a w podziemiach kościoła przy Kawęczyńskiej ukrywali Żydów.

"Była tu duża grupa Żydów po likwidacji getta warszawskiego. W kwietniu-maju 1943 roku ukrywali się w podziemiach bazyliki, pod ołtarzem" - wyjaśnił i dodał, że udało się ich uchronić podczas jednego z najść Niemców z psami tropiącymi.

Podczas II wojny światowej w Warszawie salezjanie prowadzili trzy ośrodki: zakład imienia księdza Siemca na Powiślu, sierociniec przy ulicy Litewskiej i parafię przy ulicy Kawęczyńskiej. Prowadzili tam jadłodajnie, rozdzielali żywność, przygotowywali paczki dla więźniów obozów koncentracyjnych.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej salezjanów organizuje Rada i Zarząd Dzielnicy Praga Północ Miasta Stołecznego Warszawy oraz warszawski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Tablicę ufundowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie.

Zobacz także

2023-05-31, godz. 19:45 Pomnik weterana, uczestnika Powstania Styczniowego Zakończyły się prace związane z wykonaniem pomnika na grobie uczestnika powstania styczniowego Stanisława Dziewieli na cmentarzu parafialnym w Piaskach. » więcej 2023-05-31, godz. 19:30 Szefowa PE dla Polskiego Radia o W.Pileckim - to bohater Polski i świata To bohater Polski i świata - tak rotmistrza Witolda Pileckiego nazwała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego w rozmowie z Polskim Radiem. wzięła udział… » więcej 2023-05-31, godz. 17:30 Mija 42. rocznica pogrzebu bł. kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia 42 lata temu, 31 maja 1981 roku, odbył się pogrzeb błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Wybitny mąż stanu, obrońca praw… » więcej 2023-05-31, godz. 08:00 Archiwum Akt Nowych: prezentacja albumu „Batalion AK »Zośka«….” Archiwum Akt Nowych zaprezentowało album „Batalion AK "Zośka". Oddział Dyspozycyjny Kedywu KG AK”. Jest to ikonograficzna prezentacja jednego z najbardziej… » więcej 2023-05-31, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 31 maja » więcej 2023-05-30, godz. 16:00 Dwie mogiły powstańcze sprzed stu lat zostaną odnowione w gminie Olesno Mogiły przejdą renowację po przyznaniu dotacji od wojewody opolskiego. Chodzi o zbiorowy grób powstańców śląskich na cmentarzu parafialnym w Łomnicy oraz… » więcej 2023-05-30, godz. 14:00 Brzeg lepiej zadba o niszczejące eksponaty Brzeski magistrat zapowiada, że będzie lepiej dbać o przechowywane w ratuszu zabytki. Nieprawidłowości z tym związane wytknęli miastu pracownicy miejscowego… » więcej 2023-05-30, godz. 12:00 Nowoczesny pawilon CMJW Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach wzbogaciło się o nowoczesny pawilon, który stanowi jednocześnie wejście do budynku muzeum. To kolejny… » więcej 2023-05-30, godz. 10:00 Mijają 63 lata od protestu w obronie Domu Katolickiego w Zielonej Górze 63 lata lat temu w Zielonej Górze doszło do protestów w obronie Domu Katolickiego, który władze PRL chciały zlikwidować w ramach ateizacji społeczeństwa… » więcej 2023-05-30, godz. 08:00 105 lat temu został powołany Związek Legionistów Polskich 105 lat temu, 30 maja 1918 roku, został powołany Związek Legionistów Polskich, skupiający weteranów Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, najstarsza… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »