Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Otwarto kolejny Przystanek Historia - centrum edukacyjne…
2023-03-20, 08:00 Autor: Piotr Mirowicz / PAP

Otwarto kolejny Przystanek Historia - centrum edukacyjne IPN

Starogard Przystanek Historia - centrum edukacyjne IPN. [fot. IPN]
Starogard Przystanek Historia - centrum edukacyjne IPN. [fot. IPN]
W Starogardzkim Centrum Kultury w Starogardzie Gdańskim (Pomorskie) odbyła się w piątek inauguracja Centrum Edukacyjnego IPN "Przystanek Historia". Naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku Krzysztof Drażba podkreślił, że "to miejsce gdzie będzie mówiło się o historii, dyskutowało o prezentowanych filmach i książkach".
Wskazał, że w nowo otwartym Centrum będzie można obejrzeć wystawę, uczestniczyć w warsztatach i spektaklach oraz spotkać się ze świadkami historii. "To miejsce popularyzacji wiedzy historycznej i działań IPN również na poziomie regionalnym" - ocenił.
Dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman dodała, po podpisaniu z IPN porozumienia o współpracy, obie instytucje zamierzają wspólnie organizować "Przystanek Historia". Jego celem - jak zaznaczyła - będzie upowszechnianie historii wśród osób dorosłych i młodzieży przez wykłady, panele dyskusyjne czy seanse filmowe. "Mam nadzieję, że to będzie bardzo owocna współpraca dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego" - stwierdziła Roman.

W podobnym tonie wypowiedział się prezydent miasta Janusz Stankowiak, który podkreślił, że jest to ważne połączenie dwóch instytucji. "Myślę, że ten mariaż będzie z korzyścią dla naszej lokalnej społeczności" - oznajmił. Podkreślił również, że trudno jest wyobrazić sobie budowę przyszłości bez wiedzy o własnej historii. "Któż inny miałby to zrobić jak nie IPN, które posiada takie zasoby, wiedzę oraz merytorycznie przygotowanych pracowników?" - mówił prezydent.

W uroczystości uczestniczył również dyrektor Biura Przystanków Historia Łukasz Witek, który przypomniał, że jednym z działań IPN jest edukacja. "Instytut realizuje swoje cele poprzez fundamenty, są nimi: Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Lustracji, Biura Identyfikacji i Poszukiwań oraz praca Archiwum" - stwierdził.
Podkreślił, że w IPN funkcjonuje Biuro Edukacji Narodowej, a w ostatnim roku powstały nowe biura: Biuro Wydarzeń Kulturalnych, Biuro Nowych Technologii, i Biuro Przystanków Historia. "Chcemy zachęcić szczególnie młodych odbiorców żeby zainteresowali się historią najnowszą Polski, stąd organizujemy koncerty, teatry, tworzymy gry komputerowe o tematyce historycznej. Realizujemy również projekty edukacyjno-sportowe, nie tylko w Polsce ale również na terenie całego świata" - wyjaśnił Witek.

Przystanki Historia działają w wielu miastach w Polsce, m.in. w Białymstoku, Katowicach, Kielcach, Warszawie i Krakowie, a także za granicą. Pierwszy zagraniczny Przystanek uruchomiono we wrześniu 2015 r. w Wilnie. Kolejne - w Łucku i we Lwowie, w Brukseli, Nowym Jorku, Mińsku, Grodnie, Chicago, Dyneburgu, Londynie, Brukseli oraz w Gnojniku na Zaolziu. Ich głównym zadaniem jest popularyzacja wiedzy historycznej przez wykłady, debaty i wystawy.

Zobacz także

2023-06-05, godz. 10:30 79 lat temu zmarł Józef Beck, polityk, dyplomata, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego 79 lat temu, 5 czerwca 1944 roku, zmarł polityk i dyplomata Józef Beck, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego - w 1930 roku pełnił w jego rządzie… » więcej 2023-06-05, godz. 08:00 Mija 31. rocznica odwołania rządu Jana Olszewskiego 31 lat temu, w nocy 4-go na 5-ty czerwca 1992 roku, trzy kwadranse po północy, Sejm odwołał rząd Jana Olszewskiego, pierwszy po II wojnie światowej gabinet… » więcej 2023-06-05, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 5 czerwca » więcej 2023-06-04, godz. 10:30 Mijają 34 lata od czerwcowych wyborów 1989 roku 34 lata temu, 4 czerwca 1989 roku, odbyły się wybory parlamentarne (pierwsza tura) na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu. Były to pierwsze… » więcej 2023-06-04, godz. 08:00 Groby 6 ministrów II Rzeczypospolitej odnowione Na warszawskich cmentarzach Ewangelicko-Augsburskim i Ewangelicko-Reformowanym uroczyście odsłonięto odrestaurowane nagrobki 6 ministrów II Rzeczypospolitej… » więcej 2023-06-04, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 4 czerwca » więcej 2023-06-03, godz. 10:00 Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznej w Nysie - NIEDZIELA W Reducie Kardynalskiej w Nysie (ul. Wyspiańskiego) trwa Ogólnopolski Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznej. Organizatorem zlotu jest Stowarzyszenie Miłośników… » więcej 2023-06-03, godz. 08:00 Bielsko-Biała świętuje 50. urodziny "malucha" "Maluch", czyli produkowany na włoskiej licencji Fiat 126p, który stał się jednym z symboli polskiej motoryzacji, obchodzi pięćdziesiąte urodziny. Gazeta… » więcej 2023-06-03, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 3 czerwca » więcej 2023-06-02, godz. 16:00 Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznej w Nysie - SOBOTA W Reducie Kardynalskiej w Nysie (ul. Wyspiańskiego) odbywa się Ogólnopolski Zlot Grup Rekonstrukcji Historycznej. Organizatorem zlotu jest Stowarzyszenie Miłośników… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »