Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Otwarto kolejny Przystanek Historia - centrum edukacyjne…
2023-03-20, 08:00 Autor: Piotr Mirowicz / PAP

Otwarto kolejny Przystanek Historia - centrum edukacyjne IPN

Starogard Przystanek Historia - centrum edukacyjne IPN. [fot. IPN]
Starogard Przystanek Historia - centrum edukacyjne IPN. [fot. IPN]
W Starogardzkim Centrum Kultury w Starogardzie Gdańskim (Pomorskie) odbyła się w piątek inauguracja Centrum Edukacyjnego IPN "Przystanek Historia". Naczelnik oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Gdańsku Krzysztof Drażba podkreślił, że "to miejsce gdzie będzie mówiło się o historii, dyskutowało o prezentowanych filmach i książkach".
Wskazał, że w nowo otwartym Centrum będzie można obejrzeć wystawę, uczestniczyć w warsztatach i spektaklach oraz spotkać się ze świadkami historii. "To miejsce popularyzacji wiedzy historycznej i działań IPN również na poziomie regionalnym" - ocenił.
Dyrektor Starogardzkiego Centrum Kultury Ewa Roman dodała, po podpisaniu z IPN porozumienia o współpracy, obie instytucje zamierzają wspólnie organizować "Przystanek Historia". Jego celem - jak zaznaczyła - będzie upowszechnianie historii wśród osób dorosłych i młodzieży przez wykłady, panele dyskusyjne czy seanse filmowe. "Mam nadzieję, że to będzie bardzo owocna współpraca dla mieszkańców Starogardu Gdańskiego" - stwierdziła Roman.

W podobnym tonie wypowiedział się prezydent miasta Janusz Stankowiak, który podkreślił, że jest to ważne połączenie dwóch instytucji. "Myślę, że ten mariaż będzie z korzyścią dla naszej lokalnej społeczności" - oznajmił. Podkreślił również, że trudno jest wyobrazić sobie budowę przyszłości bez wiedzy o własnej historii. "Któż inny miałby to zrobić jak nie IPN, które posiada takie zasoby, wiedzę oraz merytorycznie przygotowanych pracowników?" - mówił prezydent.

W uroczystości uczestniczył również dyrektor Biura Przystanków Historia Łukasz Witek, który przypomniał, że jednym z działań IPN jest edukacja. "Instytut realizuje swoje cele poprzez fundamenty, są nimi: Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Biuro Lustracji, Biura Identyfikacji i Poszukiwań oraz praca Archiwum" - stwierdził.
Podkreślił, że w IPN funkcjonuje Biuro Edukacji Narodowej, a w ostatnim roku powstały nowe biura: Biuro Wydarzeń Kulturalnych, Biuro Nowych Technologii, i Biuro Przystanków Historia. "Chcemy zachęcić szczególnie młodych odbiorców żeby zainteresowali się historią najnowszą Polski, stąd organizujemy koncerty, teatry, tworzymy gry komputerowe o tematyce historycznej. Realizujemy również projekty edukacyjno-sportowe, nie tylko w Polsce ale również na terenie całego świata" - wyjaśnił Witek.

Przystanki Historia działają w wielu miastach w Polsce, m.in. w Białymstoku, Katowicach, Kielcach, Warszawie i Krakowie, a także za granicą. Pierwszy zagraniczny Przystanek uruchomiono we wrześniu 2015 r. w Wilnie. Kolejne - w Łucku i we Lwowie, w Brukseli, Nowym Jorku, Mińsku, Grodnie, Chicago, Dyneburgu, Londynie, Brukseli oraz w Gnojniku na Zaolziu. Ich głównym zadaniem jest popularyzacja wiedzy historycznej przez wykłady, debaty i wystawy.

Zobacz także

2023-06-10, godz. 10:00 Mija 81 lat od pierwszej zbiorowej ucieczki z Auschwitz-Birkenau Mija 81 lat od pierwszej zbiorowej ucieczki z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. 10 czerwca 1942 roku około 50 więźniów podjęło próbę przedostania… » więcej 2023-06-10, godz. 08:00 Autor Tomasz Bereźnicki o komiksie "Getto płonie" Autor scenariusza i rysunków do komiksu "Getto płonie" Tomasz Bereźnicki powiedział, że komiks zachęca do sięgnięcia w głąb historii. Publikacja autorstwa… » więcej 2023-06-10, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 10 czerwca » więcej 2023-06-09, godz. 16:00 9 czerwca 1595 roku urodził się Władysław IV Waza Król Polski w latach 1632-1648, tytularny król Szwecji 1632-1648, formalnie car Rosji w latach 1610-1613, a tytularny do 1634. Dążył do wzmocnienia władzy… » więcej 2023-06-09, godz. 14:00 100 lat temu urodził się Lubomir Tomaszewski, malarz, rzeźbiarz i projektant ceramiki 100 lat temu - 9 czerwca 1923 roku - urodził się Lubomir Tomaszewski, malarz, rzeźbiarz i projektant porcelany. Jest uważany za legendę polskiego i światowego… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 208 lat temu zakończył się Kongres Wiedeński 208 lat temu, 9 czerwca 1815 roku, zakończył się Kongres Wiedeński, uznawany za początek nowej ery w dyplomacji europejskiej. Podczas trwających dziewięć… » więcej 2023-06-09, godz. 12:00 9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów 9 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. "Archiwa nie dotyczą wyłącznie przeszłości, ale wpływają także na teraźniejszość" – powiedział… » więcej 2023-06-09, godz. 10:00 "Śląsk to wielka rzecz" - piknik z historią w tle 24 czerwca w Mysłowicach w ramach imprezy "Śląsk to wielka rzecz" odbędzie się piknik, na którym zostanie zaprezentowana historia regionu. Zapowiedziano… » więcej 2023-06-09, godz. 08:00 W Jerozolimie otwarto wystawę IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" W Centrum imienia Menachema Begina w Jerozolimie otwarto wystawę IPN "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności". Ekspozycja ukazuje wspólnotę losów Polaków i Żydów… » więcej 2023-06-09, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 09 czerwca » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »