Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Iskry Niepodległej
2023-03-09, 12:00 Autor: WK; Niepodległa

Iskry Niepodległej

Plakat zapowiadający wydarzenie [Fot. materiały organizatora: Niepodległa]
Plakat zapowiadający wydarzenie [Fot. materiały organizatora: Niepodległa]
Mobilne widowisko edukacyjne Iskry Niepodległęj dotrze w tym roku do 100 miejscowości w całej Polsce. Ekspozycja o wybitnych Polkach i Polakach jest już w trasie od początku marca.
ISKRY NIEPODLEGŁEJ to mobilne widowisko edukacyjne Biura „Niepodległa” o wybitnych Polkach i Polakach, którzy zmieniali świat. Umieszczono je w specjalnie zaprojektowanej naczepie ekspozycyjnej, dzięki czemu może podróżować po całym kraju.

Dwa samochody pod biało-czerwoną flagą już są w trasie . Atrakcyjny design, cyfrowa opowieść i elementy interaktywne dostępne będą bezpłatnie w wielu miejscowościach w całej Polsce.

Celem projektu jest m.in. wzmacnianie wspólnoty obywatelskiej wokół wartości wspólnych dla polskiej historii i tożsamości – każdy, niezależnie od swoich talentów, może stać się ISKRĄ NIEPODLEGŁEJ i zmieniać świat wokół siebie.

W projekcie ISKRY NIEPODLEGŁEJ zastosowano unikalne rozwiązania technologiczne. Nowoczesne technologie wizualne służą prezentacji faktów i postaci, które składają się na niesamowitą opowieść o potencjale naszej polskiej wspólnoty.

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to wybitne postaci Polek i Polaków XIX, XX i XXI wieku, których cechą wspólną była chęć zmieniania świata i przekuwanie potencjału na działanie. Ich osiągnięcia pośrednio lub bezpośrednio wpływają na nasze życie.

Biuro „Niepodległa” zadbało o pokazanie bohaterów z różnych dziedzin życia tworzących naszą codzienność: techniki, medycyny, nauki, pracy społecznej, kultury, eksploracji świata i kosmosu, sportu. Choć dla każdego rozdziału opowieści przygotowano charakterystyczny design graficzny i skomponowano muzykę, to razem tworzą spójną całość.

Projekt ISKRY NIEPODLEGŁEJ powstawał dzięki współpracy Biura „Niepodległa” i polskich producentów z kilku różnych firm. Eksperci z różnych dziedzin połączyli siły i wiedzę by przygotować narrację widowiska, zbudować nowoczesne naczepy ekspozycyjne, zaprojektować ich przestrzeń i rozwiązania technologiczne.

Zadbano o szczegóły przy wypracowywaniu formuły mobilnego spektaklu. Zaprojektowano narzędzia takie jak mobilny ekran transparentny, wykreowane przez sztuczną inteligencję obrazy na podświetlanych ruchomych panelach i skonstruowano cyfrowy byt – narratora prowadzącego odbiorców drogą polskich dokonań.

Doświadczenie wizyty wspiera aplikacja z rozszerzoną rzeczywistością, która pozwala lepiej poznać świat ISKIER NIEPODLEGŁEJ. W niedługim czasie zostaną także przygotowane materiały edukacyjne towarzyszące projektowi.

ISKRY NIEPODLEGŁEJ to projekt łączący najlepsze doświadczenia Biura „Niepodległa”. Dzięki mobilnej formie daje szansę wyjątkowego doświadczenia mieszkańcom każdego zakątka Polski, a poprzez przykłady dokonań bohaterów znanych i mniej rozpoznawalnych wzmacnia dumę z przynależności do polskiej wspólnoty.

W naczepach ekspozycyjnych ISKRY NIEPODLEGŁEJ Biuro „Niepodległa” przypomina historie ponad stu wybitnych postaci. Wychodząc od sylwetek ojców niepodległości rozpoczyna się opowieść, w którą wpleciono podróżników, sportowców i twórców kultury, wybitnych działaczy społecznych i naukowców, których odkrycia zmieniły świat.

Wszystkie biogramy zaprezentowane są w aplikacji edukacyjnej, a część postaci ma swoje miejsce w głównej linii narracji wizualnej. Są to m.in.:

Jan Czochralski – wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu, która kilkadziesiąt lat później stała się podstawą procesu produkcji układów scalonych.

Jan Szczepanik – wynalazca, zwany „polskim Edisonem” czy „Leonardem da Vinci z Galicji”. Autor wielu wynalazków z dziedziny barwnego tkactwa, techniki filmowej oraz fotograficznej, ale jednym z najważniejszych jego osiągnięć było stworzenie łatwej w produkcji kamizelki kuloodpornej.

Ludwik Hirszfeld – lekarz, do którego najważniejszych osiągnięć naukowych należą opracowanie zasad przetaczania i dziedziczenia grupy krwi, wprowadzenie oznaczeń grup krwi: 0, A, B i AB i odkrycie przyczyny konfliktu serologicznego.

Irena Sendler – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, działaczka społeczna i charytatywna, która ratowała dzieci z warszawskiego getta.

Wanda Rutkiewicz – jedna z najwybitniejszych na świecie himalaistek, na szczycie K2 stanęła jako pierwsza kobieta. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników, przy czym większość wejść to pierwsze w historii kobiece lub samotne.

Mieczysław Bekker – inżynier-naukowiec, z zespołem konstruktorów stworzył dla NASA pojazd zdolny do poruszania się po Księżycu Lunar Roving Vehicle (LRV) w ramach programu kosmicznego Apollo.

W widowisku wypowiadają się także podróżnik Marek Kamiński, zdobywca obu biegunów Ziemi w jednym roku, himalaista Krzysztof Wielicki i dr Lidia Tańska z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych UW.

Widowisku multimedialnemu towarzyszy wybór kilku cennych eksponatów materialnych, uzyskanych dzięki uprzejmości Kancelarii Prezydenta RP, Polskiemu Komitetowi Olimpijskiemu, Polskiemu Związkowi Narciarskiemu, PIAP Space sp. z o.o., Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiemu Instytutowi Technologicznemu i Muzeum Rzemiosła w Krośnie.

Zobacz także

2023-05-23, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 23 maja » więcej 2023-05-22, godz. 16:30 80 lat temu zginął Jan Kryst, żołnierz Armii Krajowej, pseudonim "Alan" 80 lat temu, 22 maja 1943 roku, zginął Jan Kryst, pseudonim "Alan", żołnierz Armii Krajowej, członek Obwodu Wola Okręgu Warszawskiego AK. Będąc w ostatnim… » więcej 2023-05-22, godz. 08:00 231 lat temu został otwarty Cmentarz Powązkowski w Warszawie 231 lat temu, w maju 1792 roku, został uroczyście otwarty i poświęcony Cmentarz Powązkowski. Nekropolię założono niecałe dwa lata wcześniej, 4 listopada… » więcej 2023-05-22, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 22 maja » więcej 2023-05-21, godz. 18:30 Mija 82. rocznica czwartej deportacji Polaków do Związku Sowieckiego 82 lata temu, w nocy z 21 na 22 maja 1941 roku, rozpoczęła się czwarta deportacja Polaków do Związku Sowieckiego. Była to ostatnia wielka wywózka polskich… » więcej 2023-05-21, godz. 18:15 480 lat temu zmarł Mikołaj Kopernik, astronom, twórca teorii heliocentrycznej 480 lat temu, 21 maja 1543 roku, zmarł Mikołaj Kopernik, wybitny astronom, matematyk i lekarz. Był twórcą heliocentrycznej teorii Układu Słonecznego, zgodnie… » więcej 2023-05-21, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 21 maja » więcej 2023-05-20, godz. 11:00 Mija 80 lat od akcji AK pod Celestynowem 80 lat temu, w nocy z 19 na 20 maja 1943 roku, na stacji kolejowej w Celestynowie nieopodal Warszawy Grupy Szturmowe Szarych Szeregów przeprowadziły brawurową… » więcej 2023-05-20, godz. 09:00 142 lata temu urodził się generał Władysław Sikorski 142 lata temu - 20 maja 1881 roku - urodził się Władysław Sikorski, generał i polityk, w okresie II wojny światowej premier Rządu RP na uchodźstwie oraz… » więcej 2023-05-20, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 20 maja » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »