Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W całym kraju odbyły się Biegi 'Tropem Wilczy…
2023-03-06, 08:00 Autor: IAR/Radio Opole

W całym kraju odbyły się Biegi "Tropem Wilczym"

Bieg Tropem Wilczym w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Bieg Tropem Wilczym w Głubczycach - [fot: Grzegorz Frankowski]
Około 100 tysięcy osób wzięło udział w odbywających się w niedzielę (05.03) Biegach "Tropem Wilczym", których celem jest upamiętnienie bohaterów antykomunistycznego ruchu oporu w związku z niedawnym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Biegi zorganizowano w ponad 350 miejscach w Polsce i za granicą. W regionie w 8 miastach m.in. w Grodkowie i Głubczycach.
Na uczestników - w zależności od miejsca - czekały różne dystanse. Najczęściej to 5 i 10 kilometrów, ale najważniejszy i obowiązkowy był dystans honorowy 1963 metrów, upamiętniający rok śmierci Józefa Franczaka "Lalusia", ostatniego żołnierza niezłomnego poległego w walce.

Przesłanie do uczestników skierował prezydent Andrzej Duda. W liście odczytanym przed warszawskim biegiem przez Lilię Luboniewicz z Fundacji Wolność i Demokracja, Andrzej Duda napisał, że tegoroczne obchody upamiętniają także 80. rocznicę pojmania i zamordowania nad jeziorem Narocz przez Sowietów porucznika Antoniego Burzyńskiego "Kmicica", oraz jego podkomendnych."Był to pierwszy jawny akt agresji Rosji sowieckiej wobec Armii Krajowej" - napisał prezydent i dodał, że doświadczenie to zaważyło na późniejszej postawie żołnierzy Okręgu Wileńskiego AK, na czele z Zygmuntem Szendzielarzem "Łupaszką". Jak podkreślił, w ich oczach komunistyczna Moskwa nie mogła już od tego momentu być sojusznikiem aliantów, ale stała się drugim, po hitlerowskich Niemczech, śmiertelnym wrogiem i okupantem.

Andrzej Duda nawiązał także do 160. rocznicy Powstania Styczniowego, którego tradycje były ważne w II Rzeczpospolitej, podobnie jak dla współczesnych Polaków ważne są odniesienia do Żołnierzy Wyklętych. Prezydent dziękował za przywracanie pamięci o polskich bohaterach. "Potrzeba było wielkiej pracy i determinacji, by prawda pokonała fałsze propagandy, a nasze suwerenne państwo oddało chwałę zwycięzcom" - zaznaczył Andrzej Duda i podziękował rodzinom Niezłomnych za ocalenie pamięci po bliskich w najtrudniejszych latach szykan, a także badaczom - za wytrwałe poszukiwanie szczątków zamordowanych.


Ponad 300 osób pobiegło w niedzielę (05.03) ku czci pamięci Żołnierzy Wyklętych w Grodkowie. Zawodnicy mierzyli się ze sobą na dwóch dystansach. Jeden z nich miał długość 5 kilometrów, a drugi 1963 m.

- Bardzo się cieszę, że pomimo pogody tyle osób przyszło i jest z nami - mówi Dorota Trzaskawska, organizatorka biegu.
- Cieszymy się ogromnie, że możemy przywracać pamięć o Żołnierzach Wyklętych, a szczególnie o tych, którzy zginęli w Starym Grodkowie na Polanie Śmierci. Trasa biegnie ulicami Grodkowa oraz przez park Cegielnia.

W biegu wziął udział również wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski, który powiedział Radiu Opole, że tu nie liczy się rywalizacja, a pamięć.
- Ten bieg jest pełen symboli. Po pierwsze nazwa - Bieg Tropem Wilczym, po drugie cytat z Herberta, a dodatkowo dystans - 1963 metry. To jest data ostatniego aresztowanego żołnierza wyklętego. Symbolika, która mam nadzieję, da młodzieży pamięć o tych ludziach, o których nam przez wiele lat nie było wolno pamiętać.

- Liczy się uczestnictwo i cel, dla którego tu się dzisiaj zebraliśmy - dodaje Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
- A mianowicie oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym. Robimy to w różny sposób. Spotykamy się pod pomnikami, składamy wieńce, kwiaty albo biegamy i to jest wspaniały sposób. Każdy może znaleźć swój sposób na to, żeby oddać hołd Żołnierzom Wyklętym, my dzisiaj na sportowo.

Na linii startu można było spotkać zawodowych biegaczy, ale też rodziny z dziećmi. Najmłodszy uczestnik miał 16 miesięcy.

- W tamtym roku też biegł, ale w tym już na własnych nogach. Staramy się, aby był zawsze z nami i uczestniczył - mówili rodzice.
A inni uczestnicy dodawali:
- Przebrałam buty, jestem tu pierwszy raz i jestem optymistycznie nastawiona. Na pewno będę ostatnia i zdobędę medal.
- Tata z córkami biegnie. Jak co roku, cały czas kultywujemy tę tradycję, chcemy to w jakiś sposób upamiętnić, ale w taki jaki możemy, czyli spokojnym biegiem.

Jedną z zawodniczek była Aleksandra Moroń, córka podporucznika Tadeusza Przewoźnika, pseudonim „Kuba”. Był on dowódcą plutonu ochrony sztabu majora Henryka Flamego, pseudonim „Bartek”.
- Moim obowiązkiem jako córki jest podtrzymywać tę tradycję i upamiętniać tych młodych chłopców, którzy walczyli o naszą wolność, niepodległość. Mieli młode życie, mogli się uczyć, zakładać rodziny, a jednak poświęcili swoje życie dla naszej ojczyzny.


Głubczyce to jedno z ośmiu miast w naszym regionie, w którym odbył się bieg ''Tropem Wilczym''. Tradycyjnie wystartował z miejscowości Królowe, w której w 1947 roku ukrywał się dowódca 5. Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunt Szendzielarz, pseudonim ''Łupaszko'', zamordowany później przez władze komunistyczne. Przed startem w młynie ‘’Łupaszki’’ odbył się apel pamięci.

- Staramy się wspólnie ze stowarzyszeniem Odra-Niemen nie tylko w marcu pamiętać o żołnierzach niezłomnych, dlatego przez cały rok podejmujemy różne inicjatywy w tym kierunku. Warunki nie są sprzyjające, ale hart ducha zrobi swoje i pobiegniemy ku pamięci – mówi Agata Janicka, koordynator wydarzenia.

W tym roku bieg w Głubczycach zgromadził na starcie blisko 100 osób, które podkreślały, że było to dla nich ważne wydarzenie:
- Bieg żołnierzy wyklętych był jednym z pierwszych, takich oficjalnych, w którym wzięłam udział. Ten bieg ma medal, który składa się w całość i właśnie dzisiaj biegnę po czwartą część. To jest szczególne dla mnie. W tamtym roku byłam jedyną kobietą, która biegła w tym biegu. Jest sporo osób na tym krótkim dystansie, na ten dłuższy znacznie mniej.

- Biegnę dla sportu i żeby uczcić pamięć żołnierzy wyklętych jest dla mnie ważne. Mój tato wiele razy brał udział w tym biegu, w tym roku mogę z nim pobiec i uczcić pamięć bohaterów polskiego narodu.

Dodajmy, że Bieg Tropem Wilczym w Polsce zorganizowano po raz 11. Na Opolszczyźnie odbył się on nie tylko w Grodkowie i Głubczycach, ale też między innymi w Wojciechowie oraz Kluczborku.

Zobacz także

2023-05-15, godz. 16:00 Rozpoczyna się głosowanie w plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku Rozpoczyna się głosowanie w 16. plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku. Organizatorami konkursu są Muzeum Historii Polski, portal historia.org.pl oraz Muzeum… » więcej 2023-05-15, godz. 14:00 Członek brytyjskiej rodziny królewskiej przekaże do zbiorów Biblioteki Narodowej XVI-wieczny starodruk Członek brytyjskiej rodziny królewskiej George Windsor Earl of St Andrews, następca księcia Kentu, przekaże dziś (15.05 ok. godz. 15:00) do zbiorów Biblioteki… » więcej 2023-05-15, godz. 12:00 W Muzeum Narodowym w Warszawie wystawa prac zakupionych przez instytucje w latach 2017-2022 Ponad 120 prac zakupionych przez Muzeum Narodowe w Warszawie w latach 2017-2022 trafiło na nową wystawę. To dzieła takich artystów jak: Chagall, Goya, Weiss… » więcej 2023-05-15, godz. 10:00 62 lata temu zmarła Matka Elżbieta Róża Czacka 62 lata temu, 15 maja 1961 roku, zmarła Matka Elżbieta Róża Czacka, założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi oraz Zakładu dla Niewidomych w Laskach… » więcej 2023-05-15, godz. 08:00 70 lat temu został stracony Stefan Pietrusiński "Rysiek” 70 lat temu w komunistycznym więzieniu na Mokotowie w Warszawie wykonano wyrok śmierci na Stefanie Pietrusińskim, pseudonim "Rysiek”, działaczu konspiracji… » więcej 2023-05-15, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 15 maja » więcej 2023-05-14, godz. 17:27 Upamiętniono Rotmistrza Pileckiego w Lublinie i Opolu. Ulicami Lublina przeszedł dziś (14.05) Marsz Rotmistrza Pileckiego. Mieszkańcy miasta chcieli upamiętnić żołnierza Armii Krajowej, więźnia i organizatora… » więcej 2023-05-14, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 14 maja » więcej 2023-05-13, godz. 08:15 Noc Muzeów 2023 - setki wydarzeń w całym kraju Muzea, galerie, teatry, instytucje publiczne, centra nauki a także miejsca na co dzień niedostępne otworzą się dla zwiedzających w tegoroczną Noc Muzeów… » więcej 2023-05-13, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 13 maja » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »