Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » My Polacy, o polskości Śląska
2023-02-07, 08:00 Autor: Wiktor Krzewicki

My Polacy, o polskości Śląska

Plakat zapowiadający uroczystości [Fot. materiały organizatora]
Plakat zapowiadający uroczystości [Fot. materiały organizatora]
Już w czwartek w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu niezwykłe wydarzenie poświęcone dziejom Śląska.
W najbliższy czwartek zostanie uroczyście otwarta wystawa poświęcona Polakom na Śląsku, ale także ważnym wydarzeniom związanym z dziejami tej historycznej krainy.

Zapraszamy na wernisaż wystawy, projekcję filmu oraz po książki i płyty z projektu "My Polacy. O polskość Śląska". Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, czwartek 9 lutego godz. 18.00.

W czasie spotkania zostanie zaprezentowana książka "My, Polacy. O polskości Śląska". w tym polsko-angielskim wydawnictwie o dziejach Śląska i jego znaczeniu piszą Bolesław Bezeg, Wojciech Kempa Franciszek Antoni Marek i Mariusz Patelski.

Starannie pod względem edytorskim wydana książka może stanowić uzupełnienie programu historii przede wszystkim w szkołach średnich i jest niewątpliwie gratką wydawniczą, dla tych którzy szczególnie interesują się historią regionalną, a nawet lokalną. Może być też przeznaczona dla obcokrajowców , którzy bliżej chcieliby się zapoznać z historią Śląska.

We wstępie do bogato ilustrowanego wydawnictwa czytamy: "Obowiązujące w naszym kraju podręczniki historii nie poświęcają zbyt wiele uwagi Śląskowi. Zazwyczaj wspominają o tym regionie pięć razy : obrona Niemczy, obrona Głogowa, bitwa pod Legnicą, bitwa pod Byczyną i powstania śląskie.Wszystko zdawkowo.Czy oznacza to, że Śląsk leży na marginesie historii ?".

Wydana przez Fundację "Towarzystwo Projektów Edukacyjnych" książka pokazuje, że tak jednak nie jest. A wręcz przeciwnie. Autorzy poszczególnych rozdziałów pokazują jak wielką rolę odegrał Śląsk nie tylko w historii Polski, ale także Europy.

O książce i wydarzeniu związanym z projektem My, Polacy. O polskości Śląska porozmawiamy w środowej audycji "Tak Było Naprawdę", której będzie można wysłuchać na falach Radia Opole 8 lutego zaraz po 22.00 . Zapraszamy

Zobacz także

2024-04-25, godz. 13:00 Na Zamku Królewskim gala finałowa projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań” Dwuminutowe etiudy filmowe, nagrodzone w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”, opowiadają o bohaterskiej "Ince", poszukiwaniach lokalnych… » więcej 2024-04-25, godz. 11:00 Białoruś: z budynku Nowego zamku w Grodnie usunięto tablicę upamiętniającą T. Kościuszkę W Grodnie, w zachodniej części Białorusi, z budynku Nowego Zamku na rozkaz władz została usunięta tablica upamiętniająca Tadeusza Kościuszkę. Tablicę… » więcej 2024-04-25, godz. 10:00 Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Dwa samoloty "TS-11 Iskra" trafiły do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To zwieńczenie kilkuletnich starań o pozyskanie tych eksponatów. Podpisano umowy… » więcej 2024-04-25, godz. 09:00 Włochy: Święto Wyzwolenia Dziś (25.04) we Włoszech z udziałem najwyższych władz państwowych obchodzony jest Dzień Wyzwolenia spod nazizmu i faszyzmu. Święto ustanowiono w rocznicę… » więcej 2024-04-25, godz. 08:00 Uczczono pamięć ofiar niemieckiego obozu pracy w Pustkowie W 80. rocznicę likwidacji niemieckiego obozu pracy przymusowej w Pustkowie, uczczono pamięć zamordowanych tam więźniów. Uroczystości patriotyczno-religijne… » więcej 2024-04-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 25 kwietnia » więcej 2024-04-24, godz. 15:00 Dzień Solidarności z Narodem Ormiańskim 24 kwietnia przypada Dzień Pamięci o Ludobójstwie Ormian, ormiańskie święto narodowe obchodzone zarówno w Armenii, jak i w ośrodkach diaspory ormiańskiej… » więcej 2024-04-24, godz. 13:00 Kończy się nabór do Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku Do końca dnia można zgłaszać projekty do 17. Plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku. Muzeum Historii Polski czeka na zgłoszenia organizatorów najciekawszych… » więcej 2024-04-24, godz. 11:31 Dziś w Muzeum na Rakowieckiej premiera sztuki „Przez ścianę” Historia miłości Wiesławy Pajdak i Jerzego Śmiechowskiego - więźniów mokotowskiej katowni UB stała się inspiracją sztuki teatralnej „Przez ścianę”… » więcej 2024-04-24, godz. 11:00 Spotkanie z cyklu "Twarze Opola" przy Minorytów 3 „Krasne, Starobielsk, Kazachstan… Pamięć o wojennej apokalipsie” – pod takim tytułem już w najbliższy czwartek (25.04) w siedzibie Centralnego Muzeum… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »