Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Edyty Stein portret własny
2023-02-06, 20:00 Autor: Wiktor Krzewicki

Edyty Stein portret własny

Plakat zapowiadający uroczystości [Fot. materiały organizatora]]
Plakat zapowiadający uroczystości [Fot. materiały organizatora]]
Już jutro w Brzegu zostanie otwarta wystawa poświęcona Edycie Stein patronce Europy.
Urodziła się w 1891 roku w zamożnej rodzinie żydowskiej we Wrocławiu i z tym miastem była związana w młodości, także w czasie studiów. Kiedy wybuchła I wojna światowa została sanitariuszką Czerwonego Krzyża.

Z wojny powróciła w 1916 roku i w jednym z gimnazjów wrocławskich uczyła łaciny, niemieckiego, historii i geografii .

Momentem przełomowym w jej życiu był 1 stycznia 1922 roku.Właśnie w tedy w wieku 31 lat została ochrzczona. Na chrzcie Przyjęła imiona: Edith Teresia Hedwig. Przystąpiła tez do pierwszej komunii świętej, a 2 lutego tegoż roku przyjęła sakrament bierzmowania.

Jej wiara została pogłębiona podczas studiowania m.in. prac świętego Tomasza z Akwinu, którego zaczęła tłumaczyć. Rozpoczęła także serie wykładów i pogadanki w radiu. W latach 1923–1931 prowadziła wykłady w liceum żeńskim i w Instytucie Kształcenia Nauczycieli Sióstr Dominikanek u św. Magdaleny w Spirze. Po dojściu Adolfa Hitlera do władzy została zwolniona z pracy.

Jesienią 1933 pożegnała się z rodziną. Wstąpiła do Karmelu w Kolonii i 15 kwietnia 1934 przyjęła imię zakonne: Teresa Benedykta od Krzyża. Na duchowych opiekunów wybrała św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. W kwietniu 1938 po trzech latach profesji złożyła śluby wieczyste,

W obliczu narastających prześladowań Żydów, 31 grudnia 1938 została przeniesiona do karmelu w Echt w Holandii. Po zajęciu Holandii przez Niemców została zatrzymana podczas masowych aresztowań katolików pochodzenia żydowskiego 2 sierpnia 1942,

Najpierw znalazła sie w obozie Westerbork w północnej Holandii. Ostatecznie jednak trafiła do Auschwitz 9 sierpnia została zagazowana ze swoją siostrą Rosą w niemieckim nazistowskim obozie zagłady KL Auschwitz-Birkenau (obecnie na terenie Brzezinki). Jej zwłoki zostały spalone w obozowym krematorium.

Edyta Stein – Żydówka, wrocławianka, ateistka, filozof, pedagog, konwertytka, karmelitanka, święta, patronka Europy. Tyle określeń dla jednego, krótkiego życia kobiety niezwykłej, która tu, we Wrocławiu rozpoczęła drogę poszukiwania Prawdy, tej prawdy fundamentalnej dla człowieka, gdy pyta: kim jestem? Czy Bóg istnieje? Jeśli istnieje, to kim On jest dla mnie? Jej dzieje są dzisiaj odpowiedzią na niszczącą falę laicyzacji starego kontynentu, który odrzuca wiarę ojców i neguje Boga, jak niegdyś Edyta Stein. Ona odnalazła prawdziwe szczęście i wolność w Chrystusie, dlatego dla każdego, kto szuka Prawdy w swoim życiu, jej świadectwo może stać się cennym drogowskazem pisze ks. Jerzy Witek prezes Towarzystwa Edyty Stein na stronie Towarzystwa Edyty Stein.

Ekspozycja „Edyta Stein. Portret własny” jest elementem programu kulturowego „Dziedzictwo Edyty Stein” realizowanego jest przez Towarzystwo im. Edyty Stein we współpracy z Centrum Historii Zajezdnia.

Wystawa poświęcona Edycie Stein przygotowana została specjalnie z myślą o możliwości prezentacji jej w różnych miejscach w Polsce oraz za granicą – w szkole, muzeum, centrum kultury, parafii, organizacji pozarządowej itp.

Wystawa jest zaktualizowaną, mobilną wersją ekspozycji pod tym samym tytułem, opracowanej w 2012 roku przez Danutę Mrozowską, Halinę Okólską, Michała Bieganowskiego we współpracy z Bogną Piter, Bartoszem Fingas i Michałem Krawczykiem.
Tłumaczenia: Katarzyna Górska (jęz. angielski), Kornelia Kołupajło (jęz. niemiecki).
Opracowanie graficzne: Andrzej Jerie, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”.

Zdjęcia prezentowane ma wystawie pochodzą z Archiwum Towarzystwa Edyty Stein, Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego, Katrin Bartels, Tiago Bahia, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, Edith-Stein-Archiv Kolonia, Herder-Institut (Marburg, Bildarchiv), Muzeum Miejskie Wrocławia, Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego.

Warto przypomnieć, że główny organizator jest Organizacją Pożytku Publicznego, której celem statutowym jest poznawanie, kultywowanie i propagowanie duchowego dziedzictwa Edyty Stein – Świętej Siostry Teresy Benedykty od Krzyża.

Zobacz także

2023-04-01, godz. 10:00 Nadchodzi Kongres Pamięci Narodowej Już za dwa tygodnie PGE Narodowy na 3 dni zamieni się w miejsce pełne XX-wiecznej historii Polski – 13 kwietnia rozpocznie się organizowany przez Instytut… » więcej 2023-04-01, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 1 kwietnia » więcej 2023-03-31, godz. 16:00 Rzymskie wakacje 1957 w Fotoplastikonie Warszawskim W Fotoplastikonie Warszawskim przez miesiąc można oglądać zbiór 48 zdjęć wykonanych w Rzymie w 1957 roku przez ówczesną właścicielkę Fotoplastikonu… » więcej 2023-03-31, godz. 14:00 60 rocznica śmierci Aleksandry Piłsudskiej Dzisiaj mija 60 rocznica śmierci Aleksandry Piłsudskiej ze Szczerbińskich, która urodziła się 12 grudnia 1882 roku w Suwałkach. Gdy miała 22 lata wstąpiła… » więcej 2023-03-31, godz. 12:00 Niezapomniana Natalia Tułasiewicz Dzisiaj w Brzegu trwa ogólnopolska konferencja poświęcona bł. Natalii Tułasiewicz od tamtego roku patronce nauczycieli zamordowanej w czasie II wojny przez… » więcej 2023-03-31, godz. 10:00 5 kwietnia mija termin nadsyłania prac w konkusie - "Póki nie jest za późno" Jeszcze tylko niecały tydzień na nadsyłanie prac w XV edycji Ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny pt. "Póki nie jest za późno". Ogłoszenie wyników… » więcej 2023-03-31, godz. 08:00 105 lat temu urodził się ksiądz Leon Kantorski 105 lat temu, 31 marca 1918 roku, urodził się ksiądz Leon Kantorski, duszpasterz młodzieży, publicysta, wieloletni proboszcz parafii św. Krzysztofa w Podkowie… » więcej 2023-03-31, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 31 marca » więcej 2023-03-30, godz. 16:00 100 lat temu urodził się Wojciech Maciejewski, reżyser Teatru Polskiego Radia 100 lat temu - 30 marca 1923 roku - urodził się Wojciech Maciejewski, reżyser Teatru Polskiego Radia, działacz w stowarzyszeniach twórczych, założyciel… » więcej 2023-03-30, godz. 14:00 Jutro 60 rocznica śmierci Aleksandry Piłsudskiej W przededniu 60. rocznicy śmierci Aleksandry Piłsudskiej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował uroczystość w hołdzie działaczce… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »