Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Kościół w Małujowicach pomnikiem historii
2023-02-06, 08:00 Autor: Wiktor Krzewicki

Kościół w Małujowicach pomnikiem historii

[Fot.Źródło:https://www.facebook.com/powiatBrzeg]
[Fot.Źródło:https://www.facebook.com/powiatBrzeg]
W piątek w pałacu prezydenckim zostały uroczyście wręczone decyzje o nowych pomnikach historii. Wśród wyróżnionych zabytków, którym przyznano zaszczytny tytuł jest kościół parafialny pw. Św. Jakuba Apostoła w Małujowicach. Decyzję proboszczowi kościoła Św.Jakuba przekazał uroczyście prezydent RP Andrzej Duda.
Po wielu latach starań, jedna z najpiękniejszych świątyń w naszym powiecie otrzymała status „pomnika historii”. Decyzję w tej sprawie podjął 22 listopada 2022 roku Prezydent RP Andrzej Duda. Rozporządzenie w tej sprawie wręczył ks proboszczowi Kościoła Parafialnego pw. Św.Jakuba Apostoła w Małujowicach Mieczysławowi Tomaszowi Sałowskiemu prezydent RP. W czasie uroczystości podobne decyzje zostały wręczone przedstawicielom 8 innych obiektów zabytkowych z całej Polski, wpisanych także na listę pomników historii na której obecnie znajduje się już 123 obiekty.

W kościele Św.Jakuba możemy zobaczyć największe i najbogatsze polichromie gotyckie w Polsce, których historia sięga 14 wieku. Przedstawiają liczne malowane sceny ze Starego i Nowego Testamentu oraz z życia NMP. Uzupełnieniem malarstwa jest unikatowej skali strop patronowy, a także dekoracja rzeźbiarska, która imponuje bogactwem form i wątków treściowych. Na przykładzie kościoła możemy prześledzić polityczne i społeczno–gospodarcze procesy zachodzące na Śląsku i w Europie.

Zdaniem starosty brzeskiego Jacka Monkiewicza Kościół w Małujowicach to zabytek o szczególnych wartościach i ponadprzeciętnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego nie tylko naszego powiatu, ale również i całego kraju.

W ostatni piątek 3 lutego 2023 r. w oficjalnej uroczystości wpisania nowych obiektów na listę Pomników Historii uczestniczyła delegacja z Opolszczyzny m.in.: starosta brzeski , wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski, ksiądz proboszcz Mieczysław Sałowski, przedstawiciele Gminy Skarbimierz oraz opolscy przedstawiciele Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Dla tego niewielkiego sołectwa, dla gminy Skarbimierz, jak również dla całego powiatu to wielkie wydarzenie i szansa na jeszcze większą turystyczną promocję regionu. Warto przypomnieć, że pod koniec 2018 roku podobne wyróżnienie zdobył Zamek Piastów Śląskich w Brzegu wraz z bramą i kaplicą.

Wpisany na prezydencką listę pomników historii Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Małujowicach, jest też najcenniejszym elementem brzeskiego szlaku polichromii.
To już siódmy Pomnik Historii w województwie opolskim i drugi na terenie powiatu brzeskiego.

Niewątpliwie decyzja prezydenta RP pozwoli na odnowienie zabytku, ale także na lepszą promocję wszystkich kościołów gotyckich na terenie powiatu brzeskiego oraz podjęcie szczegółowych badań naukowych związanych z obiektem.

Małujowicka świątynia jest wyjątkowym zabytkiem na mapie Polski i Śląska, reprezentuje piastowskie dziedzictwo regionu. Średniowieczne malowidła liczące prawie tysiąc metrów kwadratowych od lat przyciągają turystów.

Zobacz także

2023-04-01, godz. 10:00 Nadchodzi Kongres Pamięci Narodowej Już za dwa tygodnie PGE Narodowy na 3 dni zamieni się w miejsce pełne XX-wiecznej historii Polski – 13 kwietnia rozpocznie się organizowany przez Instytut… » więcej 2023-04-01, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 1 kwietnia » więcej 2023-03-31, godz. 16:00 Rzymskie wakacje 1957 w Fotoplastikonie Warszawskim W Fotoplastikonie Warszawskim przez miesiąc można oglądać zbiór 48 zdjęć wykonanych w Rzymie w 1957 roku przez ówczesną właścicielkę Fotoplastikonu… » więcej 2023-03-31, godz. 14:00 60 rocznica śmierci Aleksandry Piłsudskiej Dzisiaj mija 60 rocznica śmierci Aleksandry Piłsudskiej ze Szczerbińskich, która urodziła się 12 grudnia 1882 roku w Suwałkach. Gdy miała 22 lata wstąpiła… » więcej 2023-03-31, godz. 12:00 Niezapomniana Natalia Tułasiewicz Dzisiaj w Brzegu trwa ogólnopolska konferencja poświęcona bł. Natalii Tułasiewicz od tamtego roku patronce nauczycieli zamordowanej w czasie II wojny przez… » więcej 2023-03-31, godz. 10:00 5 kwietnia mija termin nadsyłania prac w konkusie - "Póki nie jest za późno" Jeszcze tylko niecały tydzień na nadsyłanie prac w XV edycji Ogólnopolskiego konkursu na projekt historyczny pt. "Póki nie jest za późno". Ogłoszenie wyników… » więcej 2023-03-31, godz. 08:00 105 lat temu urodził się ksiądz Leon Kantorski 105 lat temu, 31 marca 1918 roku, urodził się ksiądz Leon Kantorski, duszpasterz młodzieży, publicysta, wieloletni proboszcz parafii św. Krzysztofa w Podkowie… » więcej 2023-03-31, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 31 marca » więcej 2023-03-30, godz. 16:00 100 lat temu urodził się Wojciech Maciejewski, reżyser Teatru Polskiego Radia 100 lat temu - 30 marca 1923 roku - urodził się Wojciech Maciejewski, reżyser Teatru Polskiego Radia, działacz w stowarzyszeniach twórczych, założyciel… » więcej 2023-03-30, godz. 14:00 Jutro 60 rocznica śmierci Aleksandry Piłsudskiej W przededniu 60. rocznicy śmierci Aleksandry Piłsudskiej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych zorganizował uroczystość w hołdzie działaczce… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »