Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 11 lutego V Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku…
2023-02-03, 16:00 Autor: Próchnicka Izabela / PAP

11 lutego V Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku, 18 lutego - także we Wrocławiu

Transport więźniów ciężarówkami w okolicy Kotłasu w lutym 1940 r. Rys. nieznanego łagiernika [fot. ipn.gov.pl]
Transport więźniów ciężarówkami w okolicy Kotłasu w lutym 1940 r. Rys. nieznanego łagiernika [fot. ipn.gov.pl]
Około 1,5 tysiąca biegaczy weźmie udział w V Biegu Pamięci Sybiru, który 11 lutego odbędzie się w Białymstoku, a tydzień później, 18 lutego - po raz pierwszy - także we Wrocławiu - poinformowali organizatorzy w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest upamiętnienie ofiar wywózek na Sybir i pielęgnowanie pamięci o nich.
10 lutego 2023 r. przypada 83. rocznica pierwszej masowej wywózki z 1940 r. obywateli Polskich na Sybir. Deportowało ich NKWD.
"Od kilku lat upamiętniamy to wydarzenie właśnie biegiem (...) Chcemy pokazywać i przypominać naszą historię właśnie za pośrednictwem tego typu wydarzeń. Nie tylko wystawy, nie tylko prezentacje, nie tylko historia osób, które na tej nieludzkiej ziemi były, ale też chcemy docierać - właśnie organizując ten bieg - do kolejnych pokoleń, głównie młodych ludzi, którzy nie tylko pobiegną, ale też dzięki temu, że w tym biegu wezmą udział, przypomną sobie przeszłość" - mówił dziennikarzom zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. Dodał, że chodzi o to, aby w nowoczesny sposób docierać do młodych z pamięcią o ważnej przeszłości.

Bieg organizuje Muzeum Pamięci Sybiru wspólnie z Fundacją Białystok Biega.
Dyrektor Muzeum Pamięci Sybiru prof. Wojciech Śleszyński podkreślił, że w biegu chodzi o upamiętnienie wszystkich tych, którzy byli deportowani na Sybir w latach 1940-41.
Bieg można zadedykować konkretnej osobie deportowanej. "Co o znaczy? Każdy z nas może wpisać imię i nazwisko członka swojej rodziny (na numer startowy), znajomego, ale jeżeli nie zna takiej osoby, my, jako Muzeum Pamięci Sybiru przygotowaliśmy listę (osób) z krótką informacją (o nich), można wybrać konkretną osobę i upamiętnić" - mówił Śleszyński.

Bieg - i w Białymstoku, i we Wrocławiu - będzie rozgrywany na dystansie 5 km. W Białystoku w Lesie Solnickim, we Wrocławiu w Lesie Osobowickim. Bieg zacznie się o godz. 18.00. "Jest to próba rozszerzenia naszej propozycji Biegu Pamięci Sybiru także na inne miasta" - mówił o Wrocławiu prof. Śleszyński. Wyjaśnił, że Wrocław wybrano dlatego, że mieszka tam bardzo wielu potomków Sybiraków.

Od 11 do 28 lutego można też wziąć udział w biegu wirtualnym. Taka formuła zaistniała w czasie pandemii i - jak ocenili organizatorzy - sprawdziła się. Trzeba się zapisać, pokonać w tym terminie - w dowolnym miejscu na świecie - dystans biegu, przesłać dane do organizatorów. Będą one zsumowane i są odnoszone do odległości gdzie byli zsyłani Polacy. "Dzięki temu potomkowie Sybiraków mogą brać udział w tym biegu nie tylko w Polsce, a także na innych kontynentach, a trzeba pamiętać, że potomkowie są rozrzuceni tak naprawdę po całym świecie" - dodał Śleszyński.

Szef Fundacji Białystok Biega Grzegorz Kuczyński zaznaczył, że bieg jest dla każdego. 5 km można bowiem także przejść szybkim marszem. Podkreślał, że rywalizacja sportowa schodzi w tym przedsięwzięciu na drugi plan, bo chodzi głównie o pamięć i upamiętnienie Sybiraków.

Każdy uczestnik biegu dostanie specjalny medal. W tym roku są na nim skrzypce, które są w zbiorach Muzeum Pamięci Sybiru. Instrument miał na zesłaniu Józef Jąkała, do muzeum przekazała je jego rodzina z Wrocławia - mówił Kuczyński. Na medalu są też co roku umieszczane nazwy miejscowości na Syberii, gdzie byli deportowani Polacy. W tym roku jest to Tobolsk.

Na konferencji podano, że w poprzednich edycjach biegu wzięło udział ok. 4 tys. osób.
Obecnie zapisało się 1,2 tys. - poinformował dyrektor Śleszyński. Zapisy na bieg tradycyjny trwają do 5 lutego, na wirtualny do 28 lutego.(PAP)

Zobacz także

2024-04-23, godz. 20:49 Odkryto, gdzie pochowany został Platon Włoscy naukowcy odkryli, gdzie został pochowany filozof Platon. Dzięki najnowszym technologiom udało się odczytać duże fragmenty odkopanych w Herkulanum… » więcej 2024-04-23, godz. 20:45 Średniowieczne znaleziska na budowie metra Średniowieczne znaleziska na budowie warszawskiego metra. To fragmenty zdobionej ceramiki, kości zwierzęce i osełka. Najnowszych archeologicznych odkryć dokonano… » więcej 2024-04-23, godz. 10:35 Olbrzymie lotniskowce, bombowce i myśliwce oraz wozy bojowe można podziwiać w nyskim muzeum "Nysa 1945 - wystawa modelarska" to najnowsza ekspozycja tej placówki. Składają się na nią prace siedmiu modelarzy. O jej genezie mówi dyrektor placówki… » więcej 2024-04-23, godz. 09:00 460 lat temu urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor 460 lat temu - 23 kwietnia 1564 roku - urodził się William Szekspir, angielski dramaturg, poeta i aktor, uważany za geniusza pióra i teatru. Dziś przypada… » więcej 2024-04-23, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 23 kwietnia » więcej 2024-04-23, godz. 18:18 Jedyne dzieło van Gogha w polskiej kolekcji „Wiejskie chaty pośród drzew” można oglądać od 26 kwietnia Jedyny w polskich zbiorach obraz Vincenta van Gogha, czyli "Wiejskie chaty pośród drzew" będzie można oglądać od 26 kwietnia na wystawie w Muzeum Jana Pawła… » więcej 2024-04-22, godz. 23:42 Od 21 maja Pałac Rzeczypospolitej będzie dostępny dla zwiedzających Pałac Rzeczypospolitej w Warszawie z unikatowym zbiorami Biblioteki Narodowej stanie się dostępny dla zwiedzających. Po remoncie zabytek będzie można zwiedzać… » więcej 2024-04-22, godz. 11:00 30 lat temu zmarł Richard Nixon, prezydent USA w latach "zimnej wojny" 30 lat temu, 22 kwietnia 1994 roku, zmarł Richard Nixon, republikanin, 37. prezydent USA w latach "zimnej wojny", od 1969 do 1974, wybrany na dwie, kolejne kadencje… » więcej 2024-04-22, godz. 09:00 79. rocznica oswobodzenia KL Sachsenhausen 79 lat temu - 22 kwietnia 1945 roku - polscy i sowieccy żołnierze weszli do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w miejscowości Sachsenhausen… » więcej 2024-04-22, godz. 07:00 Kalendarium historyczne 22 kwietnia » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »