Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » 125 lat temu urodziła się rzeźbiarka Katarzyna…
2023-01-26, 14:00 Autor: IAR/O.Kłosińska/K.Koziełł/dok.

125 lat temu urodziła się rzeźbiarka Katarzyna Kobro

Sala wystawowa z pracami artysty malarza Henryka Stażewskiego, artystki rzeźbiarki Katarzyny Kobro i artysty malarza Władysława Strzemińskiego. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
Sala wystawowa z pracami artysty malarza Henryka Stażewskiego, artystki rzeźbiarki Katarzyny Kobro i artysty malarza Władysława Strzemińskiego. [fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe]
125 lat temu - 26 stycznia 1898 roku - urodziła się Katarzyna Kobro, rzeźbiarka i teoretyczka sztuki, jedna z najwybitniejszych artystek związanych z awangardą międzywojenną w Polsce. Została uznana za wizjonerkę, która otworzyła rzeźbę na przestrzeń i podporządkowała abstrakcyjne kompozycje proporcjom matematycznym. Do jej najważniejszych dzieł należy seria rzeźb "Kompozycje przestrzenne", stworzona z białych i kolorowych blach, powstała na podstawie precyzyjnych, liczbowych proporcji.
Katarzyna Kobro zrewolucjonizowała myślenie o rzeźbie, odchodząc od pojmowania rzeźby jako bryły. W swoich pracach dążyła do takiego zorganizowania przestrzeni, aby nie było w niej podziału na przestrzeń zamkniętą w bryle i otoczenie, ale by dzieło współistniało z przestrzenią. W jednej z prac teoretycznych pisała: "Zadaniem rzeźby nie jest lepienie takich czy innych figurek. Istotnym podłożem rzeźby jest przestrzeń i operowanie tą przestrzenią (...)".

Rzeźby Katarzyny Kobro są matematyczne. Artystka opierała się na ścisłych matematycznych wyliczeniach, posługiwała się zasadą złotego podziału i ciągu Fibonacciego. Wraz z mężem Władysławem Strzemińskim, malarzem i teoretykiem sztuki, uczestniczyła w życiu polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego. Należała do grup Blok, Praesens i „a.r.”. Była związana z międzynarodową grupą, skupiającą artystów tworzących sztukę abstrakcyjną Abstraction-Création.

Zarówno jej nowatorskie prace rzeźbiarskie, jak i radykalne teksty teoretyczne, przełamujące klasyczne pojmowanie rzeźby, były w okresie jej życia często niedoceniane. Uznanie krytyków przyszło wiele lat po śmierci i dziś Katarzyna Kobro jest uważana za jedną z najwybitniejszych rzeźbiarek dwudziestolecia międzywojennego. Przetrwało około 40 jej prac, co stanowi niewielką część jej dorobku.

Artystka zmarła w 1951 roku.

Zobacz także

2023-03-19, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 19 marca » więcej 2023-03-18, godz. 10:00 Kobiety w insurekcji 1863 roku Już jutro w związku z przypadająca w tym roku 160 rocznicą Powstania Styczniowego widowisko pt. Kobiety w Powstaniu Styczniowym w kontekście bitwy pod Małogoszczem… » więcej 2023-03-18, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 18 marca » więcej 2023-03-17, godz. 16:00 W 175 rocznicę wybuchu węgierskiego powstania Już w niedzielę odbędą się uroczystości związane ze 175 rocznicą wybuchu powstania na Węgrzech w 1848 roku, ale także Dnia Przyjaźni Polsko-Węgier… » więcej 2023-03-17, godz. 14:00 Zapomniana rocznica Dwa dni temu 15 marca 2023 minęła 100 rocznica ostatecznego zatwierdzenia wschodniej granicy II Rzeczypospolitej. » więcej 2023-03-17, godz. 12:00 81. rocznica likwidacji getta w Lublinie i pierwszego transportu Żydów do obozu zagłady w Bełżcu 81 lat temu, w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku, Niemcy rozpoczęli likwidację getta na Podzamczu w Lublinie, wysyłając pierwszy transport Żydów do obozu zagłady… » więcej 2023-03-17, godz. 10:00 160. rocznica bitwy pod Chrobrzem w czasie Powstania Styczniowego Mija 160 lat od bitwy pod Chrobrzem, krwawego starcia podczas Powstania Styczniowego. 17 marca 1863 roku oddziały polskie pod dowództwem dyktatora zrywu generała… » więcej 2023-03-17, godz. 08:00 102 lata temu Sejm Ustawodawczy II RP uchwalił konstytucję marcową 102 lat temu - 17 marca 1921 roku - Sejm Ustawodawczy uchwalił pierwszą pełną i nowoczesną konstytucję odrodzonej Rzeczpospolitej. Od daty przyjęcia nazywana… » więcej 2023-03-17, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 17 marca » więcej 2023-03-16, godz. 15:00 IPN ogłosi wznowienie nowego śledztwa w sprawie zbrodni komunistycznej [NA ŻYWO] Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej wznowi kolejne śledztwo dotyczące zbrodni komunistycznej. Śledztwo będzie prowadzone w ramach #ArchiwumZbrodni -… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »