Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Opolszczyzna pamięta o Marszach Śmierci
2023-01-19, 14:00 Autor: Jan Poniatyszyn, Grzegorz Frankowski

Opolszczyzna pamięta o Marszach Śmierci

Kapliczka w Grobnikach przy której odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica - [fot: Grzegorz Frankowski]
Kapliczka w Grobnikach przy której odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica - [fot: Grzegorz Frankowski]
Muzeum obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy. Kwiaty pod tamtejszym pomnikiem złożył Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz [zdj. UM w Głuchołazach]
Muzeum obozu Gross-Rosen w Rogoźnicy. Kwiaty pod tamtejszym pomnikiem złożył Edward Szupryczyński, burmistrz Głuchołaz [zdj. UM w Głuchołazach]
W tym roku przypada 78. rocznica „ewakuacji” więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau do kacetu Gross Rosen. W styczniu 1945 roku podczas trzaskających mrozów Niemcy pędzili ich przez południe Opolszczyzny.

- W naszej gminie szlak ten znaczą mogiły więźniów - mówi Piotr Konieczny z Urzędu Miejskiego w Głuchołazach. – W poprzednich latach m.in. stawialiśmy tablicę pamiątkową w Starym Lesie i Charbielinie. Trasą „Marszu Śmierci” zorganizowany był rajd turystyczny po miejscach pamięci od Głuchołaz do obozu Gross Rosen w Rogoźnicy. Od wielu lat jest też taka tradycja u nas, że burmistrz bądź jakiś inny przedstawiciel gminy udaje się do Rogoźnicy, by tam pod mauzoleum złożyć wiązankę kwiatów w ramach pamięci o ofiarach nazistów.

Na ziemi głuchołaskiej zginęło ponad 200 więźniów Auschwitz-Birkenau. Mogiły ofiar „Marszu Śmierci” znajdują się na cmentarzach w Głuchołazach, Charbielinie, Bodzanowie, Polskim Świętowie, Gierałcicach oraz w Starym Lesie.


W tym roku po raz pierwszy także w Grobnikach odbędą się uroczystości upamiętniające więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau zamordowanych i zamęczonych w Marszach Śmierci. Na początku 1945 roku jedna z grup więźniów w trakcie tzw. ewakuacji w głąb Rzeszy przechodziła przez tę miejscowość.

- Gmina Głubczyce do tej pory nie miała miejsca, gdzie te tragiczne wydarzenia zostałyby w godny sposób upamiętnione – mówi Paweł Buczek sołtys Grobnik.
- Chcieliśmy zrobić to już wcześniej, ale obostrzenia związane z pandemią trochę nam to pokrzyżowały. Styczeń 1945 roku to niestety smutna, tragiczna historia związana z Marszem Śmierci. Więźniowie niedożywieni, nieodpowiednio ubrani niestety albo po prostu nie wytrzymywali trudów tego marszu, albo byli przez esesmanów mordowani. Upamiętnienie w Grobnikach będzie miało miejsce na końcu ulicy św. Jana przy kapliczce. To symboliczne miejsce, bo właśnie tamtędy ci więźniowie byli pędzeni i tam niestety część z nich skończyła swoje życie.

Upamiętnienie tych tragicznych wydarzeń zaplanowano w Grobnikach na 23 lutego. W kościele parafialnym o godz. 10.00 odbędzie się msza w intencji pomordowanych, a następnie na obrzeżach miejscowości zostanie odsłonięta pamiątkowa tablica.

Zobacz także

2024-03-22, godz. 23:43 W Zamku Królewskim w Warszawie pokaz obrazu "Forum Nerwy w Rzymie" Obraz "Forum Nerwy w Rzymie" Bernarda Bellotta zwanego Canalettem wzbogacił zbiory Zamku Królewskiego w Warszawie. Dzieło udało się zakupić w ubiegłym roku… » więcej 2024-03-22, godz. 23:51 Odsłonięto pierwszy w litewskiej stolicy pomnik powstańców styczniowych Pomnik upamiętniający powstańców styczniowych został odsłonięty w Wilnie. W litewskiej stolicy jest to pierwszy monument, który upamiętnia bohaterów… » więcej 2024-03-22, godz. 23:29 Lublin - wystawa poświęcona błogosławionej Rodzinie Ulmów Wystawa poświęcona błogosławionej Rodzinie Ulmów z Markowej, zamordowanej za udzielanie pomocy Żydom podczas II wojny światowej, prezentowana jest na placu… » więcej 2024-03-22, godz. 10:15 91 lat temu Niemcy utworzyli KL Dachau, pierwszy nazistowski obóz koncentracyjny 91 lat temu, 22 marca 1933 roku, dwa miesiące po dojściu Adolfa Hitlera do władzy, w Dachau pod Monachium został utworzony pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny… » więcej 2024-03-22, godz. 07:30 Kalendarium historyczne 22 marca » więcej 2024-03-21, godz. 15:00 Bęben z historią - Instrumenty muzyczne, rzeźby i maski pochodzące niemal z całego świata można podziwiać w nyskim… Tytuł wystawy to „Sztuka i instrumenty etniczne. Kolekcja rzeźby drewnianej Violetty i Leszka Dylik”. Ekspozycja cieszy się dużą popularnością wśród… » więcej 2024-03-21, godz. 13:00 44 lata temu Walenty Badylak podpalił się w proteście przeciwko kłamstwu katyńskiemu 44 lata temu, 21 marca 1980 roku, Walenty Badylak, były żołnierz Armii Krajowej, pseudonim "Szymon", emerytowany piekarz, dokonał aktu samospalenia na krakowskim… » więcej 2024-03-21, godz. 11:15 Uroczystości pogrzebowe zidentyfikowanego przez IPN Władysława Guzdka ps. "Wilk" W kościele Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Czechowicach-Dziedzicach odbywają (11:00) się uroczystości pogrzebowe odnalezionego i zidentyfikowanego… » więcej 2024-03-21, godz. 11:00 Nagrody wydawnictwa IPN przyznane Sygnety wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej dla najlepszych książek wydanych w ubiegłym roku rozdane. Nagroda ma na celu docenienie autorów, którzy publikują… » więcej 2024-03-21, godz. 09:00 Uroczystości pogrzebowe Stanisława Marciniaka - żołnierza Batalionów Chłopskich, AK i ZWZ Wczoraj (20.03) w południe w kościele św. Wawrzyńca w Rogóźnie (Rogóźno 21), Ludwin odbyły się uroczystości pogrzebowe Stanisława Marciniaka pseudonim… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »