Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Bolesław Wierzbiański jeszcze raz odkryty
2023-01-11, 08:00 Autor: Wiktor Krzewicki

Bolesław Wierzbiański jeszcze raz odkryty

Plakat zapowiadający wydarzenie.[Fot. Muzeum Uniwersytetu Opolskiego]
Plakat zapowiadający wydarzenie.[Fot. Muzeum Uniwersytetu Opolskiego]
[Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Bolesławowi Wierzbiańskiemu w Opolu 2007 [Fot.Wiktor Krzewicki]
[Uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Bolesławowi Wierzbiańskiemu w Opolu 2007 [Fot.Wiktor Krzewicki]
Tablica poświęcona Bolesławowi Wierzbiańskiemu [Fot.Wiktor Krzewicki]
Tablica poświęcona Bolesławowi Wierzbiańskiemu [Fot.Wiktor Krzewicki]
Muzeum Uniwersytetu Opolskiego oraz Instytut Nauk o Polityce i Administracji
zapraszają w najbliższy czwartek 12 stycznia na wykład historyka i politologa, badaczki prasy polskiej oraz Polonii prof. dr. hab. Wiesławy Piątkowską -Stepaniak zatytułowany Wiele życiorysów Bolesława Wierzbiańskiego
Spotkanie poświęcone wybitnemu działaczowi emigracyjnemu w Stanach Zjednoczonych, współtwórcy i pierwszemu redaktorowi naczelnemu ukazującego się w Nowym Jorku polskiego "Nowego Dziennika" odbędzie się 12 stycznia 2023 r. o godz.11.00 w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, pl. Kopernika 11.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie otwarcie wystawy oraz przekazanie do zbiorów pamiątek dziennikarza. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana najnowsza publikacja prof. Danuty Piątkowskiej oraz prof. Wiesławy Piątkowskiej-Stepaniak pt. „POLSKI AKCENT W AMERICAN EXPEDITIONARY FORCES. Historie prawdziwe, fascynujące i prawie zapomniane”.

Bolesław Wierzbiański dziennikarz, działacz polonijny i wydawca ukończył Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Krakowie. W II Rzeczypospolitej był drużynowym V Krakowskiej Drużyny Harcerskiej im. Ks. Skorupki.

Po przeniesieniu się do Warszawy został zastępcą komisarza do spraw zagranicznych ZHP, skupiając się na problematyce harcerstwa polskiego za granicą, jednocześnie współpracował z harcerskim pismem "Na tropie".

W czasie studiów był redaktorem czasopisma „Życie Akademickie” .W międzywojniu działał też w Związku Polskiej Młodzieży Demokratycznej. Od 1939 roku przebywał na emigracji, początkowo we Francji, a od 1940 roku w Anglii.

W czasie wojny był korespondentem wojennym Polskiej Agencji Telegraficznej (PAT), później założył Polską Agencję Prasową „Światpol".

Po wojnie został prezesem Związku Dziennikarzy RP, a w okresie 1947–1953 pełnił funkcję prezesa Międzynarodowej Federacji Wolnych Dziennikarzy, współpracował z Polską Agencją Telegraficzną, z polskim radiem w Londynie i brytyjską BBC. Współtworzył organizację emigracyjną Polski Ruch Wolnościowy „Niepodległość i Demokracja”.

Wierzbiański pomagał też polskim dziennikarzom na emigracji w znalezieniu pracy w latach pięćdziesiątych.Sam współpracował z Głosem Ameryki i Radiem Wolna Europa. Często podróżował do Stanów Zjednoczonych, co pozwalało mu na utrzymanie kontaktów z amerykańskimi ośrodkami politycznymi, środkami masowego przekazu oraz Polonią.

W 1956 przeniósł się do USA na stałe i następnie uzyskał obywatelstwo amerykańskie, pracował jako komentator „Radia Wolna Europa” oraz „Głosu Ameryki”. W okresie tym prowadził również agencję prasową „Foreign News Service”, agencja ta zajmowała się redagowaniem materiałów o polityce sowieckiej i sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej.

Gazetę „Nowy Dziennik”, prowadził przeszło 30 lat, aż do śmierci. W 2007 roku w Opolu została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Bolesławowi Wierzbiańskiemu, także honorowemu prezesowi Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Zobacz także

2023-03-15, godz. 14:00 Wokół kozielskiego zamku Muzeum Ziemi Kozielskiej cały czas organizuje warsztaty i lekcje muzealne. » więcej 2023-03-15, godz. 12:00 Z historii pewnego Beliniaka W panteonie Sokołów Lwowskich znalazł się też legendarny Beliniak pułkownik Jan Lewandowski, który karierę kawalerzysty rozpoczął w Strzelcu we Lwow… » więcej 2023-03-15, godz. 11:00 80 lat temu Niemcy wymordowali rodzinę Baranków i ukrywaną przez nich rodzinę żydowską 80 lat temu - 15 marca 1943 roku - w Siedliskach w Małopolsce Niemcy wymordowali rodzinę Baranków i czterech ukrywanych przez nich Żydów. Ofiarami zbrodni… » więcej 2023-03-15, godz. 10:00 45 lat temu zmarł Aleksander Kamiński, żołnierz AK, autor "Kamieni na szaniec" 45 lat temu, 15 marca 1978 roku, zmarł Aleksander Kamiński, wybitny działacz harcerski, żołnierz Armii Krajowej, autor wydanej konspiracyjnie książki o… » więcej 2023-03-15, godz. 09:00 75 lat temu komunistyczny sąd skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego 75 lat temu, 15 marca 1948 roku, Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, oficera Armii Krajowej, jednego z… » więcej 2023-03-15, godz. 08:00 Ks. Franciszek Blachnicki został otruty Śmierć założyciela Ruchu Światło-Życie księdza Franciszka Blachnickiego wynikała z otrucia - poinformowali na wspólnej konferencji prokurator generalny… » więcej 2023-03-15, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 15 marca » więcej 2023-03-14, godz. 16:00 O zwyczajach kawaleryjskich Już w czwartek w Muzeum Śląska Opolskiego kolejne spotkanie z cyklu "Historia galopem. Rzecz o kawalerii". » więcej 2023-03-14, godz. 14:00 Historyk IPN o konkursie "Polskie serce pękło - Katyń 1940" Profesor Tadeusz Wolsza, przewodniczący kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, a także przewodniczący jury konkursu "Polskie serce pękło - Katyń 1940" powiedział… » więcej 2023-03-14, godz. 12:00 W 175 rocznicę Wiosny Ludów Już w środę w Ossolineum debata historyków: Wspólny mianownik – wolność. Wiosna Ludów we Lwowie, Wrocławiu, Berlinie i Buda-Peszcie » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »