Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Wydano książkę o 20-leciu międzywojennym w Puszczy…
2022-12-06, 10:00 Autor: Izabela Próchnicka / PAP

Wydano książkę o 20-leciu międzywojennym w Puszczy Białowieskiej

"W cieniu Puszczy Białowieskiej. Ilustrowany przewodnik po międzywojennych dziejach lasu, jego włodarzy i mieszkańców"
"W cieniu Puszczy Białowieskiej. Ilustrowany przewodnik po międzywojennych dziejach lasu, jego włodarzy i mieszkańców"
O ludziach, zdarzeniach, które ukształtowały Puszczę Białowieską w 20-leciu międzywojennym opowiada książka "W cieniu Puszczy Białowieskiej. Ilustrowany przewodnik po międzywojennych dziejach lasu, jego włodarzy i mieszkańców". Wydawnictwo promowano w poniedziałek na Politechnice Białostockiej.

Współautorami wydawnictwa są: prof. Bogumiła Jędrzejewska z Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży, dr Ewa Pirożnikow w Politechniki Białostockiej, dyrektor Technikum Leśnego w Białowieży Anna Kulbacka oraz Bogusław Kosel.


Prace nad książką trwały kilka lat. Autorzy dokonali licznych kwerend w archiwach, ówczesnej prasie, zebrano bogaty materiał fotograficzny.


Prof. Bogumiła Jędrzejewska powiedziała PAP, że okres międzywojenny był dla Białowieży, regionu Puszczy Białowieskiej bardzo ważny, bo po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, zaczęło się tamtym czasie tworzyć wiele inicjatyw z wielu dziedzin życia - nie tylko związanych puszczą - które ukształtowały tamto miejsce.


"Wiedzieliśmy już, że był to jeden z najbardziej niezwykłych okresów w ogóle w dziejach Białowieży i Puszczy Białowieskiej, kiedy po odzyskaniu przez Polskę niepodległości do regionu zjechało z byłych trzech zaborów i z kilku europejskich krajów kilka tysięcy Polaków, w tym wielu bardzo wykształconych na zagranicznych uniwersytetach, którzy jakby od nowa tworzyli to miejsce" - powiedziała Jędrzejewska.


Dodała, że ludzie ci zajmowali się leśnictwem, ochroną przyrody, zaczęła się też n.in. restytucja żubra (ratowanie tego gatunku od zagłady).


"To był okres niezwykłego rozwoju, dynamizmu, kreatywności, ale także takich rzeczy, które - w tym czasie zapoczątkowane - nie tylko przetrwały II wojnę światową, bardzo ciężki na tych terenach okres stalinizmu, ale z których korzystamy do dzisiaj, które się nadal rozwijaną" - zaznaczyła Jędrzejewska.


Profesor podkreśliła, że dzięki tamtym ludziom i ich pomysłom Białowieża rozwinęła się, stała się ważnym ośrodkiem leśnictwa, ochrony przyrody, turystyki, rozwoju nauki, a teraz współcześnie wiele z nich jest kontynuowanych. Oceniła, że wręcz brakuje nowych pomysłów, bo tamte były dobre, choć potrzeba im - jak to określiła - "nowego ducha".


"Odkryliśmy wiele źródeł mówiących o tym, jak trudno było przejść od myślenia o puszczy jako zasobie drewna do eksploatacji, do momentu, kiedy doceniamy bardziej wartości przyrodnicze i wiemy, że to jest unikalny obiekt przyrodniczy w skali świata, który musimy chronić" - wskazała Jędrzejewska. Dodała, że mimo, iż po wojnie było wiele zniszczeń i trzeba było w pierwszej kolejności odbudowywać kraj, to już wówczas dostrzeżono, że trzeba także chronić puszczę. Takie były początki późniejszego Białowieskiego Parku Narodowego.


"Od początku widzieliśmy również na miejscu konflikt interesów nie tylko między +ochroniarzami+ a leśnikami, ale także między leśnikami, którzy mieli różne koncepcje prowadzenia gospodarki leśnej" - mówiła o przeszukiwaniu archiwów dr Ewa Pirożnikow.


"Dzisiaj już nikt nie ma wątpliwości, że puszcza jest tym obiektem absolutnie najważniejszym nie tylko w kraju, ale i w Europie, jednym z najważniejszych na świecie, który musimy we właściwy sposób chronić, ale musimy go chronić w sposób, który będzie akceptowalny społecznie" - powiedziała prof. Jędrzejewska.

Zobacz także

2023-01-27, godz. 20:00 Baza ofiar Holokaustu W Międzynarodowym Dniu Pamięci Ofiar Holokaustu Archiwum Państwowe w Opolu udostępniło tzw. Listę Żydowską. » więcej 2023-01-27, godz. 14:00 70 lat temu zapadł wyrok w tzw. procesie księży kurii krakowskiej 70 lat temu, 27 stycznia 1953 roku, zapadł wyrok w tzw. procesie księży kurii krakowskiej. Był to kilkudniowy, pokazowy proces czterech kapłanów i trzech… » więcej 2023-01-27, godz. 11:00 Bundestag upamiętni rocznicę wyzwolenia obozu zagłady KL Auschwitz Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Bundestag upamiętni dziś przed południem 78. rocznicę wyzwolenia obozu zagłady KL Auschwitz… » więcej 2023-01-27, godz. 10:00 Mija 78 lat od wyzwolenia Auschwitz-Birkenau Mija 78 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej uwolnili ponad 7 tysięcy skrajnie… » więcej 2023-01-27, godz. 08:00 O Ziemiach Zachodnich i Północnych Właśnie ukazała się książka o Ziemiach Zachodnich pod tytułem: Region czy regiony? Ziemie Zachodnie i Północne 1945-1989 » więcej 2023-01-27, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 27 stycznia » więcej 2023-01-26, godz. 16:15 Ukradzione dzieciństwo Od wczoraj w siedzibie Przystanku Historia w Brzegu można oglądać wystawę „Ukradzione dzieciństwo”. Opowiada ona historie najmłodszych ofiar II wojny… » więcej 2023-01-26, godz. 14:00 125 lat temu urodziła się rzeźbiarka Katarzyna Kobro 125 lat temu - 26 stycznia 1898 roku - urodziła się Katarzyna Kobro, rzeźbiarka i teoretyczka sztuki, jedna z najwybitniejszych artystek związanych z awangardą… » więcej 2023-01-26, godz. 12:00 Dzisiaj rocznica śmierci biskupa Michała Kozala 80 lat temu, 26 stycznia 1943 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau zmarł biskup Michał Kozal, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego… » więcej 2023-01-26, godz. 10:00 20 lat temu Vaclav Havel został pierwszym prezydentem Republiki Czeskiej 20 lat temu - 26 stycznia 1993 roku - dziewiąty i ostatni prezydent Czechosłowacji Vaclav Havel został pierwszym prezydentem Republiki Czeskiej. Sprawował… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »