Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Centrum Historii Żydów uruchamia projekt badań…
2022-12-02, 12:00 Autor: PAP Life

Centrum Historii Żydów uruchamia projekt badań DNA dla ocalałych z Holokaustu

Pojmani przez SS Żydzi w trakcie powstania w getcie warszawskim, kwiecień 1943 [fot. domena publiczna]
Pojmani przez SS Żydzi w trakcie powstania w getcie warszawskim, kwiecień 1943 [fot. domena publiczna]
Coraz bardziej nowatorskie badania DNA otworzyły zupełnie nowe możliwości przed genealogią. Postanowiło je wykorzystać nowojorskie Centrum Historii Żydów, które rozpoczęło projekt DNA Reunion. Oferuje on osobom ocalałym z Holokaustu i ich dzieciom bezpłatne zestawy do testów DNA, by pomóc im odnaleźć krewnych, z którymi los rozdzielił ich przed dziesiątkami lat.

Więcej na: Center for Jewish History

Jak podaje Associated Press, pomysłodawczyniami projektu DNA Reunion są genealożki Jennifer Mendelsohn i Adina Newman, które od kilku lat prowadzą na Facebooku profil poświęcony genealogii genetycznej dla osób o żydowskim pochodzeniu.


Do niedawna ocaleni z Holokaustu i ich potomkowie, aby odnaleźć krewnych, z którymi rodzieliła ich Zagłada, musieli przeszukiwać archiwa i opierać się na dokumentach. Badania DNA stworzyły zupełnie nowe możliwości poszukiwań. "Zdarza się, że ludzie zostali rozdzieleni i nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Mogli zmienić lub zmieniono im nazwiska, więc nie wiedzieli, jak szukać krewnych. Są przypadki, których po prostu nie da się rozwikłać bez analizy DNA" – wyjaśniła powód stworzenia projektu Adina Newman w rozmowie z Associated Press.


Z kolei Jennifer Mendelsohn zwróciła uwagę na to, że o ile zainteresowanie genealogią i poszukiwaniem własnych korzeni jest dość powszechne, o tyle w społeczności, w której tak wiele więzi rodzinnych zostało zerwanych z powodu Holokaustu, ta praca ma szczególne znaczenie. Ona sama prowadziła poszukiwania dotyczące babci jej męża, która straciła oboje rodziców, sześcioro rodzeństwa i dziadka. Wysiłki genealożki doprowadziły do odnalezienia ciotek i kuzynów, o których nikt z rodziny męża nie wiedział. O tym, jakie znaczenie może mieć takie odkrycie, Jennifer Mendelsohn przekonała się po rozmowie z wujkiem męża. "Powiedział mi: +Wiesz, nigdy nie widziałam zdjęcia mojej babci. Teraz, gdy patrzę na zdjęcia jej sióstr, czuję ogromną ulgę. Wyobrażam sobie, jak ona wyglądała+” wspomina badaczka. I dodaje: "Ci ludzie nie mieli nic. Ich rodziny zostały wymazane. A teraz możemy je choć w pewnym stopniu przywrócić.


Wśród osób, którym Jennifer Mendelsohn i Adina Newman pomogły dotrzeć do własnych korzeni, jest Jackie Young, który stracił rodziców, gdy był niemowlęciem. Pierwsze lata życia spędził w nazistowskim obozie koncentracyjnym na terenie dzisiejszych Czech, a po II wojnie światowej został wywieziony do Anglii i adoptowany. Nadano mu nowe nazwisko. Już jako dorosły Jackie starał się poznać swoje pochodzenie i rodzinę. Jedyne, co wiedział, to że jego biologiczna matka zginęła w obozie koncentracyjnym. O ojcu nie wiedział nic - pozostały po nim tylko puste rubryki w akcie urodzenia. Zmieniło się to na początku tego roku, kiedy genealżki, dzięki badaniu DNA, zdołały ustalić jego prawdziwe nazwisko i odnaleźć krewnych, o których istnieniu nie wiedział.


Program DNA Reunion ma dać taką możliwość innym ocalałym z Holokaustu i ich dzieciom. Jennifer Mendelsohn i Adina Newman podkreślają jednak, że wykonanie testów lub przeszukanie archiwów nie daje stuprocentowej gwarancji, że uda się znaleźć żyjących krewnych czy zdobyć jakiekolwiek nowe informacje. Ale daje na to szansę. Do skorzystania z tej szansy zachęca nowojorskie Centrum Historii Żydów, tym bardziej że w miarę upływu czasu ocalałych wciąż ubywa. "To naprawdę ostatni moment, aby tym, którzy przeżyli, oddać choć odrobinę sprawiedliwości" – powiedział prezes tej instytucji Gavriel Rosenfeld.


Na bezpłatne zestawy testów DNA w pilotażu projektu centrum przeznaczyło 40 tys. dolarów. Jeśli będzie zainteresowanie, program ma być rozwijany na szerszą skalę. W pierwszym roku programu koszt szacowany jest na 100 tysięcy dolarów. Zestawy można zamawiać za pośrednictwem strony internetowej Centrum Historii Żydów w Nowym Jorku (www.cjh.org/research/dna). Ci, którzy z nich skorzystają, uzyskają też wskazówki zaangażowanych w projekt genealożek, jakie dalsze kroki należy podjąć, by odkryć swoją historię.

Zobacz także

2023-02-03, godz. 16:00 11 lutego V Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku, 18 lutego - także we Wrocławiu Około 1,5 tysiąca biegaczy weźmie udział w V Biegu Pamięci Sybiru, który 11 lutego odbędzie się w Białymstoku, a tydzień później, 18 lutego - po raz… » więcej 2023-02-03, godz. 12:00 160. rocznica bitwy pod Węgrowem w czasie powstania styczniowego 160 lat temu - 3 lutego 1863 roku - doszło do bitwy pod Węgrowem, jednej z większych bitew powstania styczniowego, w której Polacy odrzucili od miasta lepiej… » więcej 2023-02-03, godz. 10:00 76 lat temu sąd skazał przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość 76 lat temu, 3 lutego 1947 roku, zapadł wyrok w procesie przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. Przed sądem w Warszawie stanęło… » więcej 2023-02-03, godz. 09:00 O dawnych mapach w Internecie III otwarte seminarium internetowe "Zagadnienia konserwacji map dawnych"rozpocznie się we wtorek na platformie ZOOM » więcej 2023-02-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 3 lutego » więcej 2023-02-02, godz. 16:00 Człowiek który ratował zabytki i dziedzictwo kulturowe Ukrainy Już dzisiaj w centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu wykład zatytułowany Borys Woźnicki – wybitny muzealnik, który ratował ukraińskie i polskie dziedzictwo… » więcej 2023-02-02, godz. 14:00 80 lat temu wojska niemieckie skapitulowały pod Stalingradem 80 lat temu, 2 lutego 1943 roku, wojska niemieckie skapitulowały pod Stalingradem. Bitwa toczona przez ponad pół roku pomiędzy hitlerowcami i armią radziecką… » więcej 2023-02-02, godz. 12:00 Z głową bez karabinu Wystawa "Z głową bez karabinu – powojenne dokonania żołnierzy AK” pozostanie w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych jeszcze do końca lutego. » więcej 2023-02-02, godz. 10:00 5 lat temu zmarł Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 5 lat temu, 2 lutego 2018 roku, zmarł Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz na rzecz… » więcej 2023-02-02, godz. 08:00 800 lat Nysy Już 10 lutego w Opolu zostanie otwarta wystawa plenerowa poświęcona 800-leciu Nysy. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »