Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Szczątki Mieczysława Jałowieckiego dotarły do…
2022-12-01, 11:00 Autor: Piotr Mirowicz / PAP

Szczątki Mieczysława Jałowieckiego dotarły do Gdańska; pogrzeb odbędzie się w poniedziałek

Urna z prochami Mieczysława Jałowieckiego [fot. PAP/Adam Warżawa]
Urna z prochami Mieczysława Jałowieckiego [fot. PAP/Adam Warżawa]
Do Gdańska z Londynu przewieziono szczątki Mieczysława Jałowieckiego - człowieka, który wykupił dla Polski Westerplatte. W środę w krypcie czaszek w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku pożegnał go prawnuk - Andrzej Jałowiecki. Ponowny pochówek odbędzie się w poniedziałek.

Zapomniany grób Mieczysława Jałowieckiego odnaleziono kilka miesięcy temu na londyńskim Elmers End Cemetery w Beckenham. O sprowadzenie jego szczątków do Polski od miesięcy zabiegał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Grzegorz Berendt.


Kilka dni temu szczątki Mieczysława Jałowieckiego oraz Zofii Anieli z Romockich Jałowieckiej zostały sprowadzone do Gdańska i umieszczone, do czasu pogrzebu, w krypcie czaszek w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.


W środę przed trumnami delegacja muzeum oraz prawnuk Mieczysława Jałowieckiego, Andrzej Jałowiecki, złożyli kwiaty.


"Prawnuk Mieczysława Jałowieckiego doszedł do wniosku, że aby ustrzec od zapomnienie swojego zasłużonego przodka należy przeprowadzić ekshumację w Anglii i przenieść szczątki do Polski" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Berendt.


Podkreślił, że Andrzej Jałowiecki, zwrócił się z inicjatywą do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. "Ta inicjatywa została poparta przez kancelarię premiera, natomiast wiceminister Jarosław Sellin uruchomił proces działań" - zaznaczył dyrektor.


Pracami organizacyjnymi zajęło się Muzeum II Wojny Światowej. Dyrektor instytucji zaznaczył, że był to logiczny proces ponieważ na Westerplatte, na terenie byłej Wojskowej Składnicy Tranzytowej powstaje oddział muzeum pod nazwą Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. "To przecież Jałowiecki był polskim urzędnikiem, który walnie przyczynił się do tego, że nieruchomości na Westerplatte stały się własnością polską i potem można było na tym terenie urządzić Wojskową Składnicę Tranzytową" - tłumaczył.


Prof. Berendt wspomniał, że prace zmierzające do ekshumacji i transportu szczątków Jałowieckiego do Gdańska rozpoczęto na początku tego roku. Środki finansowe na ten cel pochodziły z kancelarii premiera i muzeum.


"Powstała kwestia dokąd szczątki małżeństwa Jałowieckich mają trafić" - mówił dyrektor. Zaznaczył, że na początku przymierzano się do pochowania ich w Warszawie i w powiecie kaliskim, gdzie Jałowieccy mieszkali przed emigracją. Jednak - jak zaznaczył prof. Berendt - kiedy prawnuk Jałowieckiego dowiedział się, że na Westerplatte ma w przyszłości stanąć rzeźba przedstawiająca jego pradziadka wykluczył inne opcje i na miejsce pochówku wybrał Gdańsk.


Dyrektor M2WŚ podkreślił, że szczątki Jałowieckich zostaną złożone do grobu w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko w Gdańsku.


"Niemal błyskawicznie prezydent Gdańska udzieliła na to zgodę" - mówił Berendt podkreślając przy tym, że instytucje miejskie otrzymały polecenie aby udzielić pomocy przy organizacji pochówki i ta pomoc została zrealizowana. "Miejsce wiecznego spoczynku jest przygotowane i czeka na uroczystości" - podsumował dyrektor.


Prawnuk Jałowieckiego, Andrzej Jałowiecki który na uroczystość przyleciał z Australii w rozmowie z PAP podkreślił, że jest wzruszony. "To moment na który pracuję wiele lat. Mieczysław to osoba, której nigdy nie poznałem ale wszedł do mojego życia kiedy jego córka przekazała nam jego słynny kufer, w którym znajdowały się wszystkie jego dokumenty" - powiedział.


Dodał, że pomimo tego, że nigdy nie poznał swojego pradziadka, to jest on dla niego jedną z najbliższych osób. "Kocham go, on żyje w moim domu" - mówił.


Mieczysław Jałowiecki był polskim arystokratą, dyplomatą i pierwszym delegatem Rządu Polskiego w Gdańsku. Jako generalny delegat Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku zajmował się organizacją pomocy żywnościowej dostarczanej do Gdańska z USA.


Od 1919 r. organizował wykup z rąk niemieckich wielu ważnych nieruchomości na terenie tego miasta, w tym na półwyspie Westerplatte. Zorganizował także biuro paszportowe wydające wizy do Polski. Był też członkiem komisji do spraw gdańskich przy polskiej delegacji biorącej udział w konferencji pokojowej w Paryżu.


W 1924 r. za swą działalność dla ojczyzny został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1939 r. wyjechał do Wielkiej Brytanii. Zmarł 10 marca 1962 r. w Beckenham pod Londynem, gdzie został pochowany.


Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższy poniedziałek. O godz. 9 odbędzie się msza święta w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Po niej zaplanowano przejazd konduktu pogrzebowego na Cmentarz Centralny Srebrzysko. O godz. 11.15 rozpoczną się uroczystości pogrzebowe.

Zobacz także

2023-02-03, godz. 16:00 11 lutego V Bieg Pamięci Sybiru w Białymstoku, 18 lutego - także we Wrocławiu Około 1,5 tysiąca biegaczy weźmie udział w V Biegu Pamięci Sybiru, który 11 lutego odbędzie się w Białymstoku, a tydzień później, 18 lutego - po raz… » więcej 2023-02-03, godz. 12:00 160. rocznica bitwy pod Węgrowem w czasie powstania styczniowego 160 lat temu - 3 lutego 1863 roku - doszło do bitwy pod Węgrowem, jednej z większych bitew powstania styczniowego, w której Polacy odrzucili od miasta lepiej… » więcej 2023-02-03, godz. 10:00 76 lat temu sąd skazał przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość 76 lat temu, 3 lutego 1947 roku, zapadł wyrok w procesie przywódców antykomunistycznej organizacji Wolność i Niezawisłość. Przed sądem w Warszawie stanęło… » więcej 2023-02-03, godz. 09:00 O dawnych mapach w Internecie III otwarte seminarium internetowe "Zagadnienia konserwacji map dawnych"rozpocznie się we wtorek na platformie ZOOM » więcej 2023-02-03, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 3 lutego » więcej 2023-02-02, godz. 16:00 Człowiek który ratował zabytki i dziedzictwo kulturowe Ukrainy Już dzisiaj w centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu wykład zatytułowany Borys Woźnicki – wybitny muzealnik, który ratował ukraińskie i polskie dziedzictwo… » więcej 2023-02-02, godz. 14:00 80 lat temu wojska niemieckie skapitulowały pod Stalingradem 80 lat temu, 2 lutego 1943 roku, wojska niemieckie skapitulowały pod Stalingradem. Bitwa toczona przez ponad pół roku pomiędzy hitlerowcami i armią radziecką… » więcej 2023-02-02, godz. 12:00 Z głową bez karabinu Wystawa "Z głową bez karabinu – powojenne dokonania żołnierzy AK” pozostanie w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych jeszcze do końca lutego. » więcej 2023-02-02, godz. 10:00 5 lat temu zmarł Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych 5 lat temu, 2 lutego 2018 roku, zmarł Tadeusz Smreczyński, lekarz, były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Świadek historii i działacz na rzecz… » więcej 2023-02-02, godz. 08:00 800 lat Nysy Już 10 lutego w Opolu zostanie otwarta wystawa plenerowa poświęcona 800-leciu Nysy. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »