Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Podsumowanie projektu 'Niepodległa' (wywiad)
2022-11-25, 09:00 Autor: Katarzyna Krzykowska / PAP

Podsumowanie projektu "Niepodległa" (wywiad)

Wojciech Kirejczyk, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. [Fot. Tomasz Tołłoczko / BPN, źródło: www.niepodlegla.gov.pl]
Wojciech Kirejczyk, Dyrektor Biura Programu „Niepodległa”. [Fot. Tomasz Tołłoczko / BPN, źródło: www.niepodlegla.gov.pl]
Za nasz największy sukces można uznać to, że rozpoczęliśmy proces zmiany postrzegania Święta Niepodległości i sposobów na jego celebrowanie - powiedział PAP dyrektor Biura Programu "Niepodległa" Wojciech Kirejczyk. Zapowiedział, że "Niepodległa" pozostanie aktywna jako instytucja kultury.
  • Polska Agencja Prasowa: Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości były rozpisane na lata 2017-2022. Proszę podsumować działania Biura Programu "Niepodległa". Co uważacie za wasz największy sukces?

Wojciech Kirejczyk: Biuro w niecałe 6 lat zrealizowało samodzielnie setki projektów kulturalnych związanych z obchodami stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Nasze działania były zaledwie fragmentem całego Programu Wieloletniego "Niepodległa".


Za nasz największy sukces można uznać to, że rozpoczęliśmy proces zmiany postrzegania Święta Niepodległości i sposobów na jego celebrowanie. W kilka lat udało się skutecznie wypromować i rozpowszechnić takie listopadowe działania jak "Niepodległa do Hymnu" czy Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie oraz majową akcję #mojaflaga. Wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego w południe 11 listopada czy wywieszanie flagi 2 maja oraz duma z tak prostych, a jednocześnie tak symbolicznie łączących nas gestów, to jeden z elementów pokazujących, że można i należy wzmacniać poczucie wspólnoty obywatelskiej – co jest celem Programu.


Zarówno festiwal, jak i setki innych wydarzeń kulturalnych w całym kraju, w które się angażowaliśmy, pokazuje zaś, że możemy radośnie, rodzinnie i ponad podziałami świętować ważne rocznice. Niemniej istotne było jednak przeniesienie części obchodów na poziom lokalny i regionalny. W ciągu tych sześciu lat naszej działalności wspieraliśmy tysiące wydarzeń nie tylko w dużych miastach, ale i w mniejszych miejscowościach, które mogły zaprosić mieszkańców na lokalne obchody. Obchody, które swoją formą przyciągały i angażowały wielu obywateli, dotąd nieznajdujących ciekawej oferty celebrowania świąt państwowych. Historię polskiej drogi do niepodległości ukazujemy jako fascynującą opowieść o wydarzeniach, ludziach i ich dokonaniach.


Proszę jednak pamiętać, że obchody to dziesiątki instytucji kultury, które organizowały wydarzenia w skali ogólnopolskiej, oraz działania Instytutu Adama Mickiewicza, który podjął się koordynacji działań poza granicami Polski.


  • PAP: Jest coś, czego nie udało się zrealizować?

Wojciech Kirejczyk: Najważniejsze zadania, których się podejmowaliśmy, udało się zrealizować. Coraz więcej wydarzeń listopadowych to wydarzenia rodzinne, radosne, czasami kilkudniowe, które zapraszają Polaków do mądrej zabawy odwołującej się do naszego bogatego dziedzictwa, a nie są już tylko oficjalną uroczystością. Teraz bardzo ważne będzie podtrzymywanie tej tradycji.


  • PAP: Czy efektem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości jest trwała zmiana społeczna w obszarze wspólnego świętowania ważnych rocznic historycznych?

Wojciech Kirejczyk: Ocenę tego, czy zmiana pozostanie trwała, musimy zostawić ekspertom i osobom zaangażowanym w organizację wydarzeń rocznicowych z całej Polski, których zaprosiliśmy na wydarzenie podsumowujące Program Wieloletni "Niepodległa". Już w drugim tygodniu stycznia spotkamy się w Warszawie na dwudniowym "Kongresie Niepodległa", podczas którego planujemy wspólnie ocenić, co było największym sukcesem, co można było zrobić lepiej i co zaplanować na przyszłość. Wcześniej zamierzaliśmy zorganizować "Kongres Niepodległa" na przełomie listopada i grudnia tego roku, ale usterka wykryta na PGE Narodowym, gdzie zamierzaliśmy zorganizować to spotkanie, zmusiła nas do zmiany lokalizacji i przeniesienia terminu na początek przyszłego roku.


  • PAP: W jakim stopniu wykorzystaliśmy setną rocznicę odzyskania niepodległości do promocji polskiej kultury za granicą?

Wojciech Kirejczyk: Olbrzymi wkład w promocję zarówno samej rocznicy, jak i naszej kultury poza granicami kraju miały działania Instytutu Adama Mickiewicza oraz działania prowadzone przez MSZ z dużym zaangażowaniem polskich placówek dyplomatycznych i Instytutów Polskich na całym świecie. W ramach działań własnych i dofinansowanych w ramach konkursu dotacyjnego odbyły się wystawy polskiej sztuki i koncerty polskich artystów w najsłynniejszych galeriach, muzeach i salach koncertowych świata. Można tu przypomnieć m.in. wystawę polskiego malarstwa "Polska Siła Obrazu" w Musée de Louvre-Lens czy projekt "Sto na sto. Muzyczne dekady wolności", w ramach którego sto najsławniejszych polskich utworów zostało wykonanych w 11 miastach, od Tokio przez Paryż i Londyn, po Chicago, jednego dnia – w symboliczne stulecie odzyskania niepodległości.


  • PAP: Jakie stoją przed nami wyzwania, jeżeli chodzi o kształtowanie tożsamości kolejnych pokoleń?

Wojciech Kirejczyk: Istotnym elementem budowania świadomości i tożsamości narodowej jest wiedza o naszych wspólnych korzeniach, z których wyrastamy. Biuro Programu "Niepodległa" od samego początku stara się w atrakcyjny sposób opowiadać o tych fragmentach polskiej historii, z których możemy być szczególnie dumni. Nowoczesne metody i narzędzia edukacyjne uzupełniają i inspirują edukację szkolną.


Nasze doświadczenia pokazują, że nietuzinkowe rozwiązania pozwalają na zainteresowanie historią w sposób, którego nie zastąpią zwykłe podręczniki. Ogromne zainteresowanie i pozytywny odzew wśród młodych ludzi zyskało nasze mobilne centrum edukacyjne – Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa". Zbudowana na naczepie samochodu ciężarowego ekspozycja w dwa lata odwiedziła ponad 60 miejscowości w całej Polsce. Interaktywne, multimedialne centrum pozwoliło nam opowiedzieć historię odzyskania niepodległości przez pryzmat wyjątkowych postaci, zdarzeń i ciekawostek, które złożyły się na historię odbudowy Polski. Teraz idziemy za ciosem i w 2023 r. ruszą w trasę dwie nowe ekspozycje – Iskry Niepodległej – które w jeszcze nowocześniejszy sposób zaprezentują dokonania wyjątkowych Polaków i wzmocnią poczucie dumy z przynależności do polskiej wspólnoty.

  • PAP: Co dalej z Biurem Programu "Niepodległa"?


Wojciech Kirejczyk: Biuro Programu "Niepodległa" pozostanie aktywne jako instytucja kultury, gdyż cel wzmacniania wspólnoty obywatelskiej wokół ważnych symboli i historii Rzeczypospolitej pozostaje wyzwaniem aktualnym. Już wkrótce mamy nadzieję ogłosić kolejny nabór do programu dotacyjnego "Niepodległa", ale zanim zaczniemy celebrować kolejną rocznicę niepodległości, czeka nas nowe wyzwanie – 160. rocznica Powstania Styczniowego. Niedawno zakończyliśmy nabór do programu dotacyjnego wspierającego oddolne inicjatywy kulturalne upamiętniające te wydarzenia. Włączymy się również w celebrację tej rocznicy z własnymi działaniami. Na pewno przed nami sporo pracy.


Rozmawiała Katarzyna Krzykowska

Zobacz także

2023-01-31, godz. 15:00 26 lat temu zmarł aktor Andrzej Szczepkowski 26 lat temu - 31 stycznia 1997 roku - zmarł Andrzej Szczepkowski, wybitny aktor filmowy i teatralny, a także reżyser i pedagog. Zagrał w kilkudziesięciu filmach… » więcej 2023-01-31, godz. 13:00 47 lat temu do Sejmu trafił "Memoriał 101" - protest intelektualistów przeciwko PZPR 47 lat temu, 31 stycznia 1976 roku, w Sejmie PRL został złożony "Memoriał 101" - wystąpienie polskich intelektualistów przeciwko PZPR. Jego sygnatariusze… » więcej 2023-01-31, godz. 11:00 38 lat temu zmarł Józef Mackiewicz, prozaik, świadek ekshumacji w Katyniu 38 lat temu - 31 stycznia 1985 roku - zmarł Józef Mackiewicz, jeden z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku, autor kilkunastu książek oraz setek reportaży… » więcej 2023-01-31, godz. 09:00 Pustowójtówna - kobieta w powstaniu 1863 W związku z przypadającą w tym roku 160 rocznicą wybuchu Powstania Styczniowego Wczoraj (30.01) odbył się pokaz filmu poświęcony Annie Henryce Pustowójtównie… » więcej 2023-01-31, godz. 08:17 Kalendarium historyczne na dziś 1628 - Zmarł Abraham van den Blocke, niderlandzki architekt i rzeźbiarz, przedstawiciel manieryzmu, tworzący głównie w Gdańsku, twórca projektów między… » więcej 2023-01-31, godz. 08:00 Portrecista z Auschwitz Już 2 lutego w czwartek pokaz filmu "Portrecista" i spotkanie poświęcone książce Anny Dobrowolskiej "Byłem fotografem w Auschwitz". » więcej 2023-01-30, godz. 16:00 O ułanach i ich dowódcach W najbliższy czwartek 2 lutego wykład z cyklu Historia galopem. Rzecz o kawalerii: Dowódcy 19 Pułku Ułanów – szalone życiorysy. » więcej 2023-01-30, godz. 14:00 34 lata temu został zamordowany ksiądz Stanisław Suchowolec 34 lata temu, 30 stycznia 1989 roku, ksiądz Stanisław Suchowolec, kapelan białostockiej "Solidarności", został zamordowany przez bezpiekę. Jego zwłoki znaleziono… » więcej 2023-01-30, godz. 12:00 Mija 55 lat od manifestacji przeciwko zdjęciu "Dziadów" z afisza 55 lat temu, 30 stycznia 1968 roku, w Teatrze Narodowym w Warszawie po raz ostatni wystawiano "Dziady" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Przedstawienie zawieszono… » więcej 2023-01-30, godz. 09:00 Obóz pełen dzieci Dzisiaj (30 stycznia) o godz. 17:00 w Przystanku Historia IPN w Warszawie odbędzie się prezentacja najnowszej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Dzieci… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »