Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » W Aleksandrii otwarto wystawę dzieł polskich artystów…
2022-11-22, 11:00 Autor: Michał Szukała

W Aleksandrii otwarto wystawę dzieł polskich artystów służących w Armii Andersa

Kordian Józef Zamorski w mundurze pułkownika [fot. domena publiczna]
Kordian Józef Zamorski w mundurze pułkownika [fot. domena publiczna]
Prezentacja na nowo przedstawia dzieła autorstwa polskich żołnierzy – Józefa Jaremy, Edwarda Matuszczaka, Jerzego Młodnickiego i Kordiana Zamorskiego - powiedział w poniedziałek wiceminister kultury Jarosław Sellin podczas wernisażu w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii.

Wystawa „Polscy artyści-malarze-żołnierze w Egipcie 1941-1946” w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii przedstawia dorobek polskich artystów, którzy jak zauważył wiceminister Sellin, dzielili „trudy wojenne”. Przypomniał, że konieczność tworzenia poza granicami kraju była spowodowana dramatem II wojny światowej. „Wydarzenia z 1939 roku i utrata terytorium, spowodowały, że poza granicami naszego kraju znalazły się miejsca, które przez wieki spełniały istotną rolę kulturotwórczą, jako ośrodki naukowe, centra życia religijnego i artystycznego” – zauważył wiceminister. Podkreślił, że 2. Korpus Polski był wyjątkową formacją wojskową, ponieważ służyli w nim liczni artyści i ludzie kultury, którzy trafiali do sowieckich gułagów.


Sellin przypomniał, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest świadome szczególnej odpowiedzialności w sferze ochrony polskiego dorobku poza granicami kraju. „W 2021 roku Ministerstwo skierowało do Aleksandrii Profesora Jana Wiktora Sienkiewicza, wybitnego specjalistę, historyka sztuki, badacza polskiej sztuki emigracyjnej, w celu rozpoznania i opisania obrazów znajdujących się w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii. Następnie ze środków Ministerstwa zostały sfinansowane prace konserwacyjne, które przywróciły obrazom dawny blask” – wskazał.


Wiceszef resortu kultury podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania ekspozycji prac polskich artystów-żołnierzy armii gen. Andersa, w szczegółowości ministrowi kultury Egiptu - Nevinowi Al-Kilaniemu, ambasadorowi Polski w Egipcie Michałowi Łabendzie i prof. Janowi Wiktorowi Sienkiewiczowi.


Wystawie towarzyszy katalog, który dokumentują dzieła polskich żołnierzy-artystów. „Niech przypominają o historii i będą dowodem, że sztuka może rozwijać się nawet w najtrudniejszych czasach wojennej tułaczki, dając wytchnienie i wnosząc pierwiastek wolności. Niech będą dla wszystkich zwiedzających pięknym spotkaniem z polskim dziedzictwem, znajdującym się poza granicami kraju” – mówił Sellin.


Jak przypomniano na stronie MKiDN, prace nad udokumentowaniem dorobku artystycznego 2. Korpusu Polskiego oraz istniejącej od 1940 r. Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich trwały 10 lat. Obejmowały również mecenat artystyczny 2. Korpusu Polskiego. Jego dowództwo umożliwiało prowadzenie licznych gazet, tworzenie scenografii okolicznościowych (ołtarze polowe, dekoracje świetlic) oraz edukację. W 2012 r. Agnieszka i Jarosław Dobrowolscy, którzy kierowali biurem architektonicznym „Archinos” w Kairze, natknęli się na prace polskich artystów znajdujące się w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii. Poszukując merytorycznego partnera – badacza sztuki polskiej na emigracji – nawiązali kontakt z prof. Janem Wiktorem Sienkiewiczem. Zainicjowało to starania o środki na pełne rozpoznanie przechowywanych w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii dzieł polskich artystów-żołnierzy, ich naukowe opracowanie, konserwację i ostatecznie prezentację szerszemu gronu odbiorców. Do projektu włączyło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ambasada RP w Kairze, dzięki czemu dziewięć dzieł czterech polskich artystów z okresu II wojny światowej zostało poddanych pełnej konserwacji.


Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii zostało założone w 1904 r., kiedy władze miejskie otrzymały w darze od Edwarda Farida Heima kolekcję obrazów składającą się z 210 prac międzynarodowych artystów. W 1936 r. francuski kupiec baron de Menasha podarował willę w dzielnicy Moharram Bek w Aleksandrii na bibliotekę i galerię dzieł sztuki. Budynek został zniszczony podczas II wojny światowej. W 1954 r. powstała obecna siedziba muzeum, w dzielnicy Moharam Bek w Aleksandrii

Zobacz także

2023-01-26, godz. 14:00 125 lat temu urodziła się rzeźbiarka Katarzyna Kobro 125 lat temu - 26 stycznia 1898 roku - urodziła się Katarzyna Kobro, rzeźbiarka i teoretyczka sztuki, jedna z najwybitniejszych artystek związanych z awangardą… » więcej 2023-01-26, godz. 12:00 Dzisiaj rocznica śmierci biskupa Michała Kozala 80 lat temu, 26 stycznia 1943 roku, w niemieckim obozie koncentracyjnym w Dachau zmarł biskup Michał Kozal, męczennik, błogosławiony Kościoła katolickiego… » więcej 2023-01-26, godz. 10:00 20 lat temu Vaclav Havel został pierwszym prezydentem Republiki Czeskiej 20 lat temu - 26 stycznia 1993 roku - dziewiąty i ostatni prezydent Czechosłowacji Vaclav Havel został pierwszym prezydentem Republiki Czeskiej. Sprawował… » więcej 2023-01-26, godz. 08:00 Póki nie jest za późno Trwa już XV edycja naszego konkursu na projekt historyczny „Póki nie jest za późno”. » więcej 2023-01-26, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 26 stycznia » więcej 2023-01-25, godz. 14:00 85 lat temu urodził się Włodzimierz Wysocki 85 lat temu - 25 stycznia 1938 roku - urodził się Włodzimierz Wysocki, słynny rosyjski bard, aktor i poeta, twórca niepokorny w czasach Związku Radzieckiego… » więcej 2023-01-25, godz. 12:00 Odrestaurowano XV-wieczny zbiór kazań z Muzeum w Tykocinie XV-wieczny inkunabuł, zbiór kazań, własność działającego niegdyś w Tykocinie Zakonu Bernardynów, został poddany konserwacji przez tykocińskie muzeum… » więcej 2023-01-25, godz. 10:00 Wystawa „Precjoza wrocławskich bractw strzeleckich” w Muzeum Narodowym Zabytki z kolekcji należącej do dawnych wrocławskich bractw strzeleckich można już oglądać na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. To m.in. dary cesarskie… » więcej 2023-01-25, godz. 08:00 Zwycięstwo wojsk Rzeczypospolitej Instytut Śląski zaprasza na wystawę „Byczyna 1588 r.”, zorganizowaną przy wsparciu Gminy Byczyna z okazji 435. rocznicy bitwy pod Byczyną. » więcej 2023-01-25, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 25 stycznia » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »