Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Obchody święta niepodległości w regionie. Co…
2022-11-11, 09:00 Autor: Marzena Śmierciak

Obchody święta niepodległości w regionie. Co zaplanowano?

Flaga państwowa RP [fot. Wanda Kownacka]
Flaga państwowa RP [fot. Wanda Kownacka]
Dziś świętujemy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji w całym województwie przygotowano okolicznościowe uroczystości.
W stolicy regionu obchody zainauguruje wojewoda Sławomir Kłosowski. O 10:30 rozpocznie się msza św. w kościele franciszkanów. Następnie o 11:45 uczestnicy przemaszerują przed Pomnik Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Tam w samo południe zostanie odegrany hymn państwowy, zaplanowano też wystąpienia okolicznościowe, wręczenie odznaczeń państwowych, Apel Pamięci i złożenie kwiatów. Natomiast wieczorem na budynku Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego zaplanowano projekcję multimedialną z okazji święta niepodległości w godzinach 18:00, 18:30 i 19:00.

Miejskie obchody rozpoczną się natomiast o 14:00 na opolskim rynku oraz w samym ratuszu. Przygotowano inscenizację historyczną „Dwie wizje jeden cel” (początek 14:00). Na rynku w Opolu będzie można spotkać marszałka Piłsudskiego, Romana Dmowskiego oraz ułanów. Będzie możliwość zrobienia sobie wspólnego zdjęcia. Z kolei na postawionej tam scenie będzie można oglądać tańce narodowe, a także wspólnie z Darią Pakosz, Andrzejem Skibą i Marią Skibą zaśpiewać patriotyczne pieśni. Przygotowano też test wiedzy patriotycznej. W trakcie imprezy będą też rozdawane będą biało-czerwone chorągiewki i wiatraczki oraz patriotyczne przypinki. Przygotowano też warsztaty plastyczne w „Barwach Niepodległej”.

O 14:00 w sali im. Karola Musioła w Ratuszu odbędzie się z kolei uroczysta sesja rady miasta. Tradycyjnie już zostaną uhonorowani wybitni opolanie i osoby związane z Opolem.
I tak odznaki "Za Zasługi dla Miasta Opola” zostaną wręczone Robertowi Kurpierzowi i Arturowi Góralczykowi, tytuł "Zasłużony Obywatel Miasta Opola" zostanie przyznany Andrzejowi Drosikowi oraz pośmiertnie Witoldowi Potworze. Tytuł "Honorowy Obywatel Miasta Opola" otrzyma Zbigniew Bujak. Na finał - o 17.00 - koncert Zespołu Wanda i Banda.

Dla osób, które chcą Narodowe Święto Niepodległości spędzić aktywnie Ministerstwo Obrony Narodowej szykuje wojskowe gry terenowe. W naszym regionie wydarzenie 11 listopada zaplanowano w Brzegu. Chętni będą mogli się sprawdzić w budowaniu schronu czy rzucie granatem. Udział mogą wziąć drużyny w składzie od 3 do 5 osób. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10:00 i potrwa do 16:00.

W Kluczborku obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się w piątek (11.11) o godz. 9.00 przed Pomnikiem Żołnierza Polskiego na cmentarzu katolickim. Odbędzie się tam pierwsze wciągnięcie flagi narodowej na maszt postawiony w ramach projektu "Pod biało-czerwoną". Na godz. 10.00 zaplanowano mszę św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku, po której zostaną złożone kwiaty przed pomnikiem św. Jana Pawła II. Po południu - o godz.16.30 - w kluczborskiej hali OSiR odbędzie się uroczysta gala, podczas której zostaną wręczone medale Zasłużony dla Kluczborka, Kluczborskie Baszty, stypendia dla uczniów i sportowców oraz nagrody dla osób promujących miasto i gminę Kluczbork. O godz.18.00 rozpocznie się koncert gwiazdy wieczoru: Alicji Majewskiej wraz z Włodzimierzem Korczem oraz Warsaw String Quartet. Wstęp wolny.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Strzelcach Opolskich rozpoczną się rano przed ratuszem. Najpierw o 8:50 nastąpi przemarsz pocztów sztandarowych i gości do kościoła pw. Św. Wawrzyńca, gdzie zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Po niej, o 10:15 zaplanowano złożenie kwiatów przed pomnikiem "Ofiarom wojen i przemocy".

Także Nysa zaprasza 11 listopada na obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości zainauguruje o 9:30 msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Mniejszej pw. św. Jakuba i św. Agnieszki z udziałem pocztów sztandarowych i Orkiestry Dętej Łowkowice. Po niej (10:30) obchody przeniosą się przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego na Rynku w Nysie. Tam zostanie odśpiewany hymn państwowy i nastąpi uroczyste podniesienie flagi na maszt przez straż miejską. Zaplanowano też wydarzenia towarzyszące, głównie sportowe, które trwają od początku tygodnia. 11 listopada w Nyskim Domu Kultury zaplanowano koncert laureatów Festiwalu Pieśni Polski Niepodległej. Początek 13:00.

W Namysłowie święto niepodległości rozpocznie o 10:00 msza św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary. Godzinę później uczestnicy obchodów przejdą pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze. Będą też okolicznościowe przemówienia. W Namysłowskim Ośrodku Kultury zaplanowano z kolei cześć artystyczną: występy muzyczne oraz koncert pieśni patriotycznych.

Prudnik zaprasza z kolei 11 listopada na godzinę 11:15. Uroczystości rozpocznie apel harcerski na pl. Szarych Szeregów. Następnie o 11:30 w kościele pw. św. Michała Archanioła zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny. O 12:30 będzie przemarsz pocztów sztandarowych i delegacji pod pomnik Żołnierza Polskiego. Tu odbędą się oficjalne uroczystości z oprawą muzyczną w wykonaniu Orkiestry Dętej z Pokrzywnicy. O 17:00 w Prudnickim Ośrodku Kultury rozpocznie się wernisaż "Polska Jutra w plakacie". Wystawa prezentuje kultowe dzieła znanych autorów Polskiej Szkoły Plakatu.

W Oleśnie też przygotowano obchody z okazji święta niepodległości. O 11:00 w kościele Bożego Ciała rozpocznie się uroczysta, okolicznościowa msza św. nastąpi też złożenie kwiatów przed Pomnikiem Lotników Polskich. Następnie o 16:30 w Miejskim Domu Kultury rozpocznie się występ szkoły muzycznej, a o 17:00 - koncert Hanny Banaszak.

Wizytę w regonie 11 listopada zapowiedział ponadto wiceminister obrony narodowej i opolski poseł Marcin Ociepa. Będzie w Wołczynie, Oleśnie, Brzegu i w Opolu.

Złożenie wieńców pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Gościęcinie, a następnie msza polowa w Ośrodku Szkoleniowo-Jeździeckim w Chróstach - to wydarzenia, które poprzedzą uroczyste otwarcie Wielkiego Pikniku Patriotycznego, który rozpocznie się w Dzień Święta Niepodległości, o godzinie 13:00 w Chróstach, wsi położonej w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim w gminie Pawłowiczki. Wydarzenie potrwa do godziny 18:00. W programie: koncerty, występy wokalne, ogłoszenie wyników konkursu plastycznego "Polska widziana oczami dziecka", widowisko patriotyczne przygotowane przez uczniów ze szkół z Gminy Pawłowiczki, także pokaz jeździecki, gonitwa Hubertusa, darmowa grochówka i wiele innych atrakcji.

Zobacz także

2023-01-22, godz. 08:00 Dzisiaj w całym kraju obchody 160 rocznicy wybuchu Powstania 1863 Już dzisiaj we Wrocławiu i wielu innych miejscach odbędą się uroczystości upamiętniające Powstanie Styczniowe. Irredenta zaczęła się 22 stycznia 1863… » więcej 2023-01-22, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 22 stycznia » więcej 2023-01-21, godz. 08:00 Uroczyste obchody 160 rocznicy Powstania Styczniowego W całym kraju trwają uroczyste obchody 160 rocznicy Powstania 1863 roku, które wybuchło 22 stycznia 160 lat temu. » więcej 2023-01-21, godz. 07:00 Kalendarium historyczne na dziś 21 stycznia » więcej 2023-01-20, godz. 14:00 18 lat temu zmarł Jan Nowak-Jeziorański, legendarny "kurier z Warszawy" 18 lat temu, 20 stycznia 2005 roku, zmarł Jan Nowak-Jeziorański, pisarz, polityk, żołnierz AK, legendarny "kurier z Warszawy", cichociemny. Po wojnie wieloletni… » więcej 2023-01-20, godz. 14:30 W 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego Czas bohaterów Przypadająca w niedzielę 160 rocznica największego w historii Polski powstania, które zaczęło się 22 stycznia 1863 roku skłania do przypomnienia zrywu… » więcej 2023-01-20, godz. 14:00 Uroczystości 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Już w najbliższą Niedzielę mieszkańcy Wrocławia będą pamiętali o powstańcach styczniowych, których kilkudziesięciu przez jakiś czas było związanych… » więcej 2023-01-20, godz. 12:00 AAN zaprezentowało dokumenty ukazujące tradycje niepodległościowe Powstania Styczniowego Powołanie Kedywu - Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej czy powstanie Polskiej Partii Niepodległościowej nawiązywały do tradycji niepodległościowych… » więcej 2023-01-20, godz. 10:00 Do Sejmu wpłynął projekt uchwały w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika Do Sejmu wpłynął poselski projekt uchwały w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Autorzy projektu podkreślają, że jest to jedna z najbardziej fascynujących… » więcej 2023-01-20, godz. 08:00 Pokaz filmu Rok 1863 w Cytadeli Już w najbliższy wtorek będzie można obejrzeć film Rok 1863 w reżyserii Edwarda Puchalskiego. » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »