Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego…
2021-04-19, 17:28 Autor: Monika Matuszkiewicz

Obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego także w NBP w Opolu. Bank przygotował dwie monety i wystawę

Narodowy Bank Polski włącza się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Narodowy Bank Polski włącza się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego [fot.M.Matuszkiewicz]
Narodowy Bank Polski włącza się w obchody 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji przygotowano dwie monety - złotą i srebrną. Trafią one do oddziałów NBP w całym kraju. Dodatkowo opolska placówka razem z Archiwum Państwowym przygotowała wystawę ukazujące dokumenty związane z powstaniami. Nosi ona tytuł "Powstańcy Śląscy. 100-lecie powstań śląskich w archiwach 1919-1920-1921".
- Na monetach przedstawione są wizerunki powstańców oraz obszar tych walk. Jak wiemy, jedna z największych bitew miała miejsce na Górze św. Anny - mówi prof. Paweł Frącz, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Opolu.

- Na monetach jest oczywiście napis 100. rocznica III Powstania Śląskiego. Mamy ukazanych również powstańców z karabinami maszynowymi. Można też zwrócić uwagę na orła, który towarzyszył bohaterom podczas walk. Moneta jest przepiękną wizualnie. Przypomnę, że została wybita w złocie i srebrze.

- Liczymy na to, że te monety znajdą się nie tylko w zasobach kolekcjonerskich, ale także w pamięci mieszkańców i będą przypominać o tym historycznym wydarzeniu - dodaje Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- To był wielki czyn. Jeden z nielicznych czynów powstańczych zakończony sukcesem w historii naszego państwa. Była to reakcja na Plebiscyt Górnośląski i powstanie, które zakończyło się sukcesem. Dzięki temu przyłączono do Polski ogromną część Górnego Śląska, było to 3/4 uprzemysłowionej części. Był to wielki sukces dla rodzącego się państwa polskiego.

Natomiast przedstawione na wystawie dokumenty pochodzą ze zbiorów Archiwum Państwowego w Opolu oraz Katowicach.

- Te dwa archiwa mają najwięcej dokumentów związanych z powstaniami, a to nas najbardziej interesuje. Ta wystawa to też nawiązanie do strony internetowej, której jesteśmy autorami, a mianowicie www.powstancyslascy.pl. Ona jest w ten sposób zaprojektowana, by przede wszystkim służyła osobom, które z jednej strony chcą poszerzać swoją wiedzę, a z drugiej odwiedzana jest przez osoby, które poszukują swoich przodków, którzy byli związani z czynem powstańczym - podkreśla prof. dr hab. Mirosław Lenart, dyrektor Archiwum Państwowego w Opolu.

Dodajmy, że zarówno monety, jak i wystawę można podziwiać w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Opolu, w godzinach jego otwarcia.

Zobacz także

2021-05-07, godz. 13:54 Iwona Solisz nowym dyrektorem Muzeum Śląska Opolskiego. Pokonała w konkursie trzech kandydatów 5. maja 2021r., z rąk marszałka województwa Andrzeja Buły otrzymała akt powołania na nowe stanowisko kierownicze. Iwona Solisz ukończyła Wydział Sztuk… » więcej 2021-05-07, godz. 10:51 Patron Polski św. Stanisław na znaczku Poczty Polskiej - od 8 maja W sobotę Poczta Polska wprowadzi do obiegu czwarty znaczek z serii "Patroni Polski". Tegoroczna emisja upamiętnia postać świętego biskupa męczennika –… » więcej 2021-05-06, godz. 11:23 400 tysięcy złotych na renowację zabytkowych murów w Byczynie. Prace ruszą w drugiej połowie roku 400 tysięcy złotych pozyskała gmina Byczyna na renowację zabytkowych murów. Pieniądze pochodzą z programu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i… » więcej 2021-05-06, godz. 08:42 "O dziadku, który buty łagodził" - 7 maja premiera reportażu Barbary Tyslik Jakże wielu nie odważyło się wrócić na Kresy, by zobaczyć, by przypomnieć sobie rodzinne gniazda. Jakże wielu przełamało najgorsze obawy i "dotknęło… » więcej 2021-05-05, godz. 08:09 Wystawa o początkach Solidarności na rynku w Krapkowicach Jeszcze przez dwa tygodnie na rynku w Krapkowicach można oglądać wystawę poświęcona Solidarności, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej. Można… » więcej 2021-05-04, godz. 09:41 Nowe atrakcje w Długomiłowicach - historyczny mural i rowerowa galeria W Długomiłowicach w gminie Reńska Wieś pojawił się nowy, sporych rozmiarów mural. Malowidło pokryło boczną ścianę szkoły i nawiązuje do historii… » więcej 2021-05-03, godz. 15:20 Mija 230 lat od uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody w Opolu. "Możemy przekazać młodemu pokoleniu pewne wartości"… Choć pandemia koronawirusa utrudniła organizację dużych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja, w Opolu symbolicznie uczczono 230. rocznicę uchwalenia… » więcej 2021-05-03, godz. 14:36 Biskup Andrzej Czaja: Chcemy prosić o jedność narodu i życie w zgodzie W katedrze opolskiej odprawiono mszę świętą z okazji przypadającego dziś (03.05) Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja, ale i kościelnej uroczystości… » więcej 2021-05-03, godz. 14:06 Kolejny dzień uroczystości rocznicowych na Górze św. Anny [ZDJĘCIA] Przedstawiciele ugrupowań patriotyczno-narodowych spotkali się dzisiaj na Górze św. Anny, żeby uczcić setną rocznice wybuchu III powstania śląskiego… » więcej 2021-05-03, godz. 14:01 III Powstanie Śląskie i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja to wydarzenia państwowotwórcze. Kwiaty na mogiłach… Złożeniem kwiatów na mogiłach powstańców śląskich na cmentarzu wielowyznaniowym przy ul. Wrocławskiej w Opolu wojewoda opolski zainicjował obchody święta… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »