Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Zawieszone śledztwo IPN ws. obławy augustowski…
2022-10-04, 11:00 Autor: Robert Fiłończuk / PAP

Zawieszone śledztwo IPN ws. obławy augustowskiej

Prace ekshumacyjne w Gibach, 1987 [fot. zbiory IPN]
Prace ekshumacyjne w Gibach, 1987 [fot. zbiory IPN]
Pion śledczy IPN w Białymstoku zawiesił śledztwo w sprawie tzw. obławy augustowskiej. W Polsce przeprowadzone zostały wszelkie możliwe czynności procesowe, a tych na terytorium Rosji i Białorusi nie można obecnie przeprowadzić w ramach międzynarodowej pomocy prawnej.
Obława augustowska z lipca 1945 roku uważana jest za największą, niewyjaśnioną dotąd zbrodnię popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. Między 12 a 18 lipca 1945 roku oddziały NKWD i Smiersz przeprowadziły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło kilkuset działaczy podziemia niepodległościowego. Wciąż nie wiadomo, ile dokładnie osób zamordowano i gdzie są ich groby.

Wieloletnie śledztwo pionu śledczego IPN w Białymstoku dotyczy zbrodni komunistycznych przeciwko ludzkości. Przyjęto w nim, że w lipcu 1945 roku, w nieustalonym dotychczas miejscu, zginęły co najmniej 592 osoby zatrzymane w powiatach: augustowskim, suwalskim i sokólskim. Zatrzymali ich żołnierze sowieckiego Kontrwywiadu Wojskowego "Smiersz" 3. Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej, przy współudziale funkcjonariuszy polskich organów Bezpieczeństwa Publicznego, MO oraz żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

Postanowienie o zawieszeniu tego śledztwa zostało wydane z końcem września. "W sprawie wykonano na terenie Polski wszystkie wyłaniające się czynności procesowe. Obecnie do wykonania pozostają jedynie czynności na terenie Rosji i Białorusi" - poinformował w poniedziałek PAP naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku prok. Janusz Romańczuk.

Zaznaczył, że w śledztwie konieczne jest przeprowadzenie kwerend w archiwach białoruskich i rosyjskich; celem jest odnalezienia dokumentów związanych z obławą augustowską.

"Ponadto na terytoriom Białorusi niezbędne jest przeprowadzenie prac archeologicznych aby ustalić, czy we wskazanych miejscach znajdują się jamy grobowe ze szczątkami kostnymi ofiar obławy augustowskiej. Aktualnie nie jest możliwa realizacja wymienionych czynności procesowych w ramach międzynarodowej pomocy prawnej" - dodał prok. Romańczuk.

W przeszłości prokuratorzy IPN zwracali się już kilka razy z wnioskami o pomoc prawną do strony rosyjskiej, ale bez rezultatu.

Przed wydaniem postanowienia o zawieszeniu tego postępowania, zakończono kwerendy materiałów archiwalnych w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, a także w dwóch placówkach suwalskich - Archiwum Państwowym i Muzeum Okręgowym. Przesłuchano też w charakterze świadków krewnych tych osób, które mogły być - nieznanymi jeszcze ofiarami - obławy augustowskiej.

"Wykonane czynności pozwoliły na uzupełnienie listy ofiar o trzy osoby, co daje podstawę do przyjęcia, że dokonano zabójstw co najmniej 592 osób" - dodał prok. Romańczuk.

Zobacz także

2022-12-01, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 1 grudnia.. » więcej 2022-11-30, godz. 12:00 Zapraszamy na dzisiejszą audycję "Tak Było Naprawdę" Zapraszamy na audycję "Tak Było Naprawdę", tj. środa 30.11 o godz. 22:05, na antenie głównej Radia Opole » więcej 2022-11-30, godz. 11:00 Pamięci ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łodzi dla polskich dzieci Sejm uczcił dziś minutą ciszy pamięć ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego w Łodzi dla polskich dzieci. "1 grudnia br. przypada jedna z najbardziej symbolicznych… » więcej 2022-11-30, godz. 10:03 100 lat temu urodził się Józef Szczepański, autor "Pałacyku Michla" i "Czerwonej Zarazy" 30 listopada 1922 r. urodził się Józef Szczepański "Ziutek", żołnierz AK i autor słów piosenki "Pałacyk Michla" i licznych wierszy - m.in. zakazanej w… » więcej 2022-11-30, godz. 09:00 Wystawa z łambinowickiego muzeum jedzie do Sejmu Ekspozycja „Koniec i początek. Powstańcy warszawscy w niewoli niemieckiej”, przygotowana przez Centralne Muzeum Jeńców Wojennych, mówi o powstańcach… » więcej 2022-11-30, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 30 listopada.. » więcej 2022-11-29, godz. 19:45 W 192. rocznicę powstania listopadowego opolscy logistycy pamiętają o swoim patronie W koszarach 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczczono pamięć patrona jednostki pułkownika Piotra Wysockiego. To jeden z inicjatorów powstania listopadowego… » więcej 2022-11-29, godz. 12:10 Gala wręczania nagród w konkursie „Książka Historyczna Roku” 1 grudnia 2022 r. w siedzibie Telewizji Polskiej S.A. w Warszawie odbędzie się uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Książka Historyczna Roku”… » więcej 2022-11-29, godz. 11:00 "Okruchy z przeszłości" kolejny odcinek filmowej serii "…ale to już inna historia 2" [FILM] Listopadowa, odsłona serii „…ale to już inna historia 2” jest poświęcona interesującej i dotychczas jeszcze w niej nie prezentowanej grupie muzealiów… » więcej 2022-11-29, godz. 10:00 Duży Fiat skończył 55 lat W czasach PRL synonim luksusu i komfortu, marzenie wszystkich Polaków, w okresie rozwoju kapitalizmu pogardzany symbol minionych czasów. Duży Fiat, kant, kredens… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »