Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Do końca września w Opolu można oglądać plenerową…
2022-09-19, 09:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Do końca września w Opolu można oglądać plenerową wystawę "Pokolenie Baczyńskiego"

Wystawa Pokolenie Baczyńskego [Fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Wystawa Pokolenie Baczyńskego [Fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Plenerowa wystawa "Pokolenie Baczyńskiego", która powstała w setną rocznicę urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, znajduje się w stolicy regionu. Plansze przedstawiające sylwetki osób urodzonych w okresie międzywojennym można oglądać na deptaku ulicy Krakowskiej w Opolu.
- W ten sposób chcemy przybliżyć historie ludzi, którzy swoją młodość przeżywali w czasie II wojny światowej, podobnie jak Baczyński - mówi dr Iwona Demczyszak, naczelnik delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu. - Jak wiemy Krzysztof Kamil Baczyński był bardzo zdolnym, młodym poetą, który zginął w powstaniu warszawskim. Natomiast na tej wystawie pokazujemy inne sylwetki. Są też takie, które zginęły faktycznie, ale i takie, które przeżyły wojnę i pokazujemy, co robiły w swoim życiu po wojnie.

- Wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej chcemy pokazać losy osób, które w trudnych czasach zachowywały się godnie i były gotowe do osobistych poświęceń - mówi prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. - Wystawa jest aktualna, choć nam wydarzenia II wojny światowej wydają się bardzo odległe. Aktualna w tym sensie, że poznając losy tych ludzi można również skonfrontować to wszystko z tym, co się dzieje w tej chwili za granicą w Ukrainie. Przez ostatnie lata wydawało nam się to bardzo odległe. Tymczasem ludzie doświadczeni wojną i działaniami wojennymi są między nami.

- Plansze tej wystawy staraliśmy się tak dobrać, żeby przedstawiały osoby związane ze Śląskiem Opolskim - dodaje dr Iwona Demczyszak. - Mamy taką ciekawą postać Marię Bakkę-Gierszanin, to jest aktorka, która w tej chwili nie jest związana z Opolem, ale debiutowała tutaj na deskach teatru opolskiego. Jest tutaj też pani Wanda Półtawska, postać ogólnopolska. Jej młodość przypadła na okres wojny. Była łączniczką na Lubelszczyźnie. Warto też wspomnieć Józefa Szajnę, który też jest związany z teatrem opolskim. To znany scenograf, który wprowadził do scenografii teatralnej zwykłe przedmioty np. zużyte buty czy stoły.

Wystawa będzie dostępna w Opolu do końca września.

Zobacz także

2022-11-29, godz. 11:00 "Okruchy z przeszłości" kolejny odcinek filmowej serii "…ale to już inna historia 2" [FILM] Listopadowa, odsłona serii „…ale to już inna historia 2” jest poświęcona interesującej i dotychczas jeszcze w niej nie prezentowanej grupie muzealiów… » więcej 2022-11-29, godz. 10:00 Duży Fiat skończył 55 lat W czasach PRL synonim luksusu i komfortu, marzenie wszystkich Polaków, w okresie rozwoju kapitalizmu pogardzany symbol minionych czasów. Duży Fiat, kant, kredens… » więcej 2022-11-29, godz. 09:00 Muzeum Narodowe w Poznaniu świętuje 165 lat istnienia Muzeum Narodowe w Poznaniu ma wyjątkowe znaczenie dla kultury narodowej – podkreślił w piśmie z okazji 165-lecia instytucji minister kultury i dziedzictwa… » więcej 2022-11-29, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 29 listopada.. » więcej 2022-11-28, godz. 12:00 Wkrótce premiera animacji o żołnierzach wyklętych Celem trwającego projektu edukacyjnego pt. „ZwyciężaMY - VictorioUS” jest przybliżenie młodszym pokoleniom sylwetek żołnierzy wyklętych, a także ich… » więcej 2022-11-28, godz. 11:00 80 lat temu Niemcy rozpoczęli akcję pacyfikacyjno-deportacyjną na Zamojszczyźnie 80 lat temu, w nocy z 27 na 28 listopada 1942 r., oddziały policji i SS otoczyły Skierbieszów i inne wsie. Rozpoczęła się pierwsza faza akcji pacyfikacyjno-deportacyjnej… » więcej 2022-11-28, godz. 10:00 Niektóre wystawy muzeum na Górze św. Anny zamknięte Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny przechodzi termomodernizację. W związku z remontem, stałe wystawy historyczne są niedostępne, zostały zabezpieczone… » więcej 2022-11-28, godz. 09:00 100 lat temu po raz pierwszy zebrał się Senat II RP 100 lat temu, 28 listopada 1922 r., w gmachu przy ul. Wiejskiej w Warszawie odbyło się pierwsze posiedzenie Senatu. Otwierając uroczyste zgromadzenie, Naczelnik… » więcej 2022-11-28, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 28 listopada.. » więcej 2022-11-27, godz. 06:00 Kalendarium historyczne na dziś 27 listopada.. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »