Radio Opole » Aktualności historyczne » Aktualności historyczne » Historie powstańcze inne niż wszystkie, ożywione…
2022-09-14, 09:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Historie powstańcze inne niż wszystkie, ożywione muzycznie w Studiu M im. SBB Radia Opole

Koncert "Niezwykłe Kobiety", studio M Radia Opole im. SBB (13.09.2022)
Koncert "Niezwykłe Kobiety", studio M Radia Opole im. SBB (13.09.2022)
Uczestnicy wtorkowego (13.09) koncertu, zrealizowanego w studiu muzycznym Radia Opole, poznali autentyczne historie sprzed stu lat, przedstawione we współczesnych tekstach Wojciecha Byrskiego. Koncert zatytułowany "Niezwykłe Kobiety", wzbogacony dodatkowo o wizualizacje Michała Misiury, był częścią artystycznego projektu realizowanego przez Górnośląskie Towarzystwo Historyczne i poświęconego cichym bohaterkom powstań śląskich - zwykłych kobiet, mierzących się z brutalną rzeczywistością powstańczą.
- Zrodził mi się w głowie pomysł, żeby podejść do tematu powstań w całkowicie inny sposób, niż czynią to inni artyści - wyjaśnia Byrski. - Podczas gdy w takich sytuacjach bardzo ważne jest to, czego się ogólnie nie widzi i o czym się zbyt często nie mówi, czyli o zapleczu. I o tym życiu, które dzieje się na co dzień i które trzeba udźwignąć.

Każdy utwór to odrębna historia ilustrująca różnorodne emocje i analogicznie zróżnicowana również w warstwie muzycznej, za którą jako kompozytor i kierownik muzyczny odpowiada gitarzysta Jacek Królik.

- Jestem bardzo wzruszony - przyznał po występie artysta. - To są tak przejmujące teksty, jak przejmujące historie, że podczas tego koncertu odniosłem wrażenie, że wszyscy weszliśmy do środka tych historii, przeżywaliśmy je razem z bohaterkami i w jakimś sensie wzruszaliśmy się. Ja się rozryczałem trzy razy w tym koncercie! Parę razy się uśmiechnąłem, oczywiście...

Warto podkreślić, że dla części zaangażowanych w projekt ludzi, m.in. dla wokalistki Oli Królik, historia powstań śląskich jest również sprawą bardzo osobistą:

- Zmierzyłam się z bardzo trudnym dla mnie programem - przyznaje wokalistka. - Starałam się to zrobić jak najlepiej, starałam się jak najmocniej wczuć w historie kobiet, z tamtych czasów właśnie. Ja jestem Ślązaczką, bo jestem z pochodzenia z Gliwic. Cieszę się z tego bardzo, że miałam taką szansę śpiewać gwarą, o tym co jest dla mnie ważne i co jest też w mojej historii: w trzecim z powstań śląskich walczył mój pradziadek.

Dodajmy, że obok wspomnianej wokalistki Oli Królik i gitarzysty Jacka Królika, na scenie Studia M im. SBB Radia Opole zaprezentowali się również Roksana Lewak (wokal), Łukasz Adamczyk (gitara basowa), Tomasz Kałwak (instrumenty klawiszowe) oraz Mirosław Hady (perkusja).

Więcej na ten temat w czwartkowej (15.09) audycji "Rewiry kultury" w Radiu Opole 2 KULTURA, a zapis wideo z koncertu, transmitowanego w trzeciej godzinie audycji "Dobre Granie" oraz rozmów z artystami, wkrótce pojawi się w zakładce Radio Opole 4 HISTORIA na stronie internetowej Radia Opole, które było partnerem wydarzenia. Od strony produkcyjnej nad wydarzeniem czuwał SEPTYMA Tomasz Koperwas.

Zobacz także

2022-11-22, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 22 listopada.. » więcej 2022-11-21, godz. 12:00 Transmisja ONLINE Spotkania „Najlepszy” z cyklu „Tytani sportu” Już dzisiaj o godzinie 18.30 w Centralnym Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki (ul. Marszałkowska 21/25) w Warszawie odbędzie się spotkanie „Najlepszy”… » więcej 2022-11-21, godz. 09:55 Upamiętniono 80. rocznicę wybuchu powstania zamojskiego W Warszawie upamiętniono w niedzielę 80. rocznicę wybuchu powstania zamojskiego. O tym heroicznym sprzeciwie należy nie tylko głośno mówić, lecz opowiadać… » więcej 2022-11-21, godz. 10:00 Tak wyglądał śląski dom. W Gogolinie powstała izba regionalna Izbę regionalną, przedstawiającą wnętrze śląskiego domu, otwarto w Gogolinie. Mieści się w przybudówce Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w dzielnicy… » więcej 2022-11-21, godz. 09:06 W Katalonii odkryto pozostałości świątyni sprzed 2500 lat Archeolodzy z Hiszpanii odkryli w Katalonii, na północnym wschodzie kraju, pozostałości dużej świątyni. Według badaczy obiekt służył do sprawowania… » więcej 2022-11-21, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 21 listopada.. » więcej 2022-11-20, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 20 listopada.. » więcej 2022-11-19, godz. 08:00 Kalendarium historyczne na dziś 19 listopada.. » więcej 2022-11-18, godz. 11:00 Dni Otwarte Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych Od 21 do 25 listopada br. Muzeum organizuje, jak co roku, Dni Otwarte. Specjalna oferta obejmuje bezpłatne zwiedzanie wystaw z przewodnikiem oraz interesujące… » więcej 2022-11-18, godz. 10:00 Lem, Mikołajska i Herbert byli inwigilowani przez SB IPN informuje, że w uzupełnionym katalogu osób inwigilowanych przez organy represji PRL znalazły się wpisy dotyczące Stanisława Lema, Haliny Mikołajskiej… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »